Obserwuj w Google News

Dzień Polskiej Muzyki w Radiu ZET. Wyjątkowa godzina tylko z polskimi hitami

3 min. czytania
01.10.2023 09:00
Zareaguj Reakcja

Radio ZET po raz kolejny dołącza do wyjątkowej kampanii Dzień Polskiej Muzyki, której celem jest promocja polskiej muzyki i wsparcie rodzimego rynku muzycznego. Już w niedzielę 1 października na naszej antenie usłyszycie więcej polskich hitów. Między godz. 10:00 a 11:00 zaprezentujemy w Radiu ZET specjalne pasmo muzyczne tylko z polskimi przebojami. 

Dzień Polskiej Muzyki 2023
fot. mat. prasowe

1 października ponad 100 ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych stacji radiowych oraz telewizji muzycznych w Polsce połączy siły, aby uczcić polską muzykę i podziękować rodzimym artystom za ich twórczość. Przez całą godzinę, między 10:00 a 11:00, również słuchacze Radia ZET będą mieli okazję usłyszeć tylko polskie hity. To jednak nie koniec atrakcji na naszej antenie w związku z Dniem Polskiej Muzyki.

Dzień Polskiej Muzyki 2023 w Radiu ZET

1 października w Radiu ZET będzie naprawdę wyjątkowy. Szykujemy dla Was mnóstwo dobrej polskiej muzyki. Nie zabraknie też interesujących momentów w niedzielnych programach.

W porannym paśmie „Dzień Dobry Bardzo Weekend” Michał Adamski odszuka polskie inspiracje w zagranicznych przebojach. Między godz. 10:00 a 11:00 Michał Korościel zaprezentuje specjalne pasmo muzyczne tylko z polskimi przebojami. Po godz. 15:00 w audycji „Czas wolny” Marcin Wojciechowski podpyta nasze rodzime gwiazdy muzyki o ich polskie inspiracje muzyczne. 

To właśnie dzięki polskim słuchaczom, polski rynek fonograficzny w ubiegłym rok znalazł się w gronie 20. największych rynków muzycznych świata – powiedziała Anna Ceynowa, Przewodnicząca Rady Polskiego Rynku Muzycznego oraz Prezes Fundacji EMPOWER POLAND, organizatora kampanii. 

Motywem przewodnim kampanii tradycyjnie jest współpraca, bowiem muzyka łączy wszystkich. Jest źródłem radości, siły, inspiracji oraz uniwersalnym językiem zjednoczenia i współpracy.

– W Dniu Polskiej Muzyki pragniemy przypomnieć także o tych wszystkich pięknych wartościach i emocjach, które niesie ze sobą muzyka, a które są nam wszystkim bliskie i potrzebne. W tym roku tę łączącą siłę muzyki wyrazimy nie tylko poprzez celebrację muzyki różnych gatunków i pokoleń, ale także poprzez jej wpływ na inne sektory sztuki – filmu, książki czy gier wideo - mówią organizatorzy kampanii.

Organizatorem Kampanii jest Fundacja EMPOWER POLAND. Współorganizatorem 5. edycji Kampanii jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, która co roku przekazuje twórcom wiele milionów złotych należnych im wynagrodzeń. ZAiKS zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów oraz twórców innych dziedzin sztuki, a także wydawców muzycznych. Jako stowarzyszenie prowadzi szeroką działalność socjalną na rzecz swoich członków. Jest też jednym z największych w Polsce mecenasów kultury.

– Szybko zmieniający się świat kultury wymaga innowacji i skuteczności. Powstają nowe obszary eksploatacji repertuaru, takie jak metaversum, czy sztuczna inteligencja – nie przyglądamy się temu procesowi biernie, tylko działamy! Dzięki nowym cyfrowym narzędziom, dajemy autorom bezpieczeństwo materialne, zapewniając przestrzeń dla wolności twórczej. Dbamy o uczciwe wynagradzanie za pracę autorów. Z dumą mogę powiedzieć, że od początku roku rozliczyliśmy tantiemy w rekordowej kwocie 300 mln złotych. Rynek kreatywny rośnie, a my rośniemy razem z nim – powiedział Miłosz Bembinow, prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W Dzień Polskiej Muzyki słuchacze mogą liczyć m.in. na specjalne playlisty z polską muzyką w serwisach streamingowych, rabaty na bilety na koncerty polskich artystów czy promocje na polskie płyty w sklepach muzycznych.