Obserwuj w Google News

Dorota Kawęcka nie żyje. Aktorka znana z seriali "Dom" i "M jak miłość" miała 69 lat

2 min. czytania
02.10.2020 19:54
Zareaguj Reakcja

Dorota Kawęcka, aktorka znana z seriali "Dom", "07 zgłoś się" i "M jak miłość", zmarła w wieku 69 lat. Informację o śmierci artystki przekazał Związek Artystów Scen Polskich. 

Dorota Kawęcka nie żyje
fot. screen YouTube

Zmarła Dorota Kawęcka, aktorka telewizyjna i filmowa oraz reżyserka dubbingowa. Informację o śmierci 69-letniej artystki potwierdził w social mediach Związek Artystów Scen Polskich. Dokładne przyczyny śmierci Doroty Kawęckiej nie zostały podane do wiadomości.

Nie żyje Dorota Kawęcka. Aktorka radiowa, filmowa, teatrów: Nowego, Popularnego, Szwedzka 2/4, reżyserka dubbingu. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, po której ukończeniu zadebiutowała na deskach stołecznego Teatru Ludowego rolą Irmy w spektaklu „Wariatka z Chaillot” Jeana Giraudoux, w reżyserii Lecha Wojciechowskiego. Na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w popularnym serialu Krzysztofa Szmagiera „07 zgłoś się”. Grała w słuchowiskach radiowych i spektaklach Teatru Telewizji, ale to dubbing wciągnął ja na dobre. Nie tylko użyczała głosu postaciom animowanym, ale przede wszystkim zajęła się dubbingiem oddając się pracy reżyseria dialogów. Tak trudno uwierzyć, że już się nie spotkamy. Żegnaj, Dorotko! - czytamy w pożegnalnym poście ZASP. 

Dorota Kawęcka nie żyje. Zmarła gwiazda serialu "Dom" i "M jak miłość" 

Dorota Kawęcka zapadła w pamięć wielu widzom jako Lidka Jasińska, matka Mietka Pocięgły w kultowym serialu "Dom". Można było ją zobaczyć także w innych popularnych serialach, takich jak "07 zgłoś się", gdzie wcieliła się w milicjantkę Elżbietę Iwanowską, miniserialu z 1987 roku "Rzeka kłamstw", a ostatnio także w telenoweli "M jak miłość" w roli Bożykowej. 

Przez lata zajmowała się dubbingiem. Ne tylko podkładała głosy do wielu postaci, ale także reżyserowała dialogi. Można było ją usłyszeć m.in. w "Rodzinie Trefflików", "Małym misiu polarnym 2: Tajemnicza wyspa" czy "Action Man A.T.O.M." Wyreżyserowała polskie wersje filmów "Władca ksiąg", "Muminki na Riwierze", "Władca pierścieni" i nominowanej do Oscara animacji "Mirai". Współpracowała również z warszawskimi teatrami m.in. Ludowym, Nowym, Ochoty i Ziemi Mazowieckiej.