Obserwuj w Google News

Oto ostatnia piosenka The Beatles. Tej premiery w Radiu ZET długo nie zapomnimy

3 min. czytania
02.11.2023 15:15
Zareaguj Reakcja

Ostatnia piosenka The Beatles zatytułowana „Now and Then” ujrzała światło dzienne już 2 listopada. Światowa premiera nie mogła ominąć także Radia ZET. Singiel zapowiada reedycje kompilacji „The Red Album” oraz „The Blue Album”, które ukażą się 10 listopada. Dzień przed premierą „Now and Then”, w internecie pojawił się również wyjątkowy 12-minutowy dokument.

The Beatles
fot. mat. prasowe

The Beatles to jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki. 12 listopada serca milionów fanów kultowej grupy z Liverpoolu znów zabiły szybciej. Po latach oczekiwania usłyszeliśmy ostatnią piosenkę Beatlesów, czyli utwór „Now and Then”.

Redakcja poleca

„Now and Then” – ostatnia piosenka The Beatles. Premiera w Radiu ZET

Historia piosenki „Now and Then” zaczyna się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Wtedy John nagrał demo z wokalem i pianinem w swoim nowojorskim mieszkaniu w Dakota Building. W 1994 roku Yoko Ono Lennon przekazała nagranie Paulowi, George’owi i Ringo, razem z demówkami Johna do „Free As A Bird” oraz „Real Love” – te utwory wydano jako single odpowiednio w 1995 i 1996 w ramach projektu „The Beatles Anthology”. W tym samym czasie Paul, George i Ringo nagrali swoje partie i ukończyli wstępny miks „Now and Then” z Jeffem Lynnem w roli producenta. Ówczesna technologia nie była jednak rozwinięta na tyle, aby w satysfakcjonujący sposób oddzielić ścieżkę wokalną i pianino Lennona.

Dziś się jednak udało. W 2022 roku, Paul i Ringo rozpoczęli prace nad ukończeniem utworu. Poza wokalem Johna, „Now and Then” ma partie elektrycznej i akustycznej gitary nagranej w 1995 przez George’a, nową partię perkusji Ringo oraz bas, gitarę i pianino Paula dopasowane do pianina Johna. Paul dodał slide’owe solo na gitarze zainspirowane Georgem. Paul i Ringo są także odpowiedzialni za chórki w refrenie. Do nowej wersji utworu nagrano również melancholijne smyczki. Autorami tej partii są Giles Martin, Paul oraz Ben Foster. Paul i Giles dodali także ostatni, subtelny element: chórki z oryginalnych nagrań „Here, There And Everywhere”, „Eleanor Rigby” i „Because”.

Oglądaj

– To był głos Johna, taki wyraźny. Było to bardzo emocjonalne. Wszyscy tam jesteśmy, to najprawdziwsze nagranie The Beatles. Kto by pomyślał, że w 2023 roku będę wciąż pracował nad muzyką Beatlesów i że czeka nas premiera nowego utworu, którego słuchacze nie znają. To bardzo ekscytujące – mówi Paul McCartney.

– Już nigdy nie będziemy tak blisko tego poczucia, jakby John był z nami z powrotem w tym samym pokoju. Dlatego to było bardzo emocjonalne dla nas wszystkich. Naprawdę czuliśmy, jakby John był z nami. To było niezwykłe – dodaje Ringo.

Singiel doczekał się także oficjalnego teledysku. Piosenka połączy ostatni i pierwszy utwór The Beatles – na stronie B wydania znajdzie się debiutancki utwór w UK z 1962 roku, „Love Me Do”. „Now and Then” zapowiada nowe wydania kolekcji 1962-1966 („The Red Album”) oraz 1967-1970 („The Blue Album”). Albumy ukażą się już 10 listopada.

Nowy dokument o The Beatles. „Now and Then – The Last Beatles Song”

Dzień przed premierą singla ukazał się 12-minutowy dokument „Now and Then – The Last Beatles Song” wyreżyserowany przez Oliviera Murraya. Obraz opowiada historię stojącą za ostatnim utworem The Beatles. W dokumencie pojawiają się wypowiedzi Paula, Ringo, George’a, Seana Ono Lennona oraz Petera Jacksona.

Oglądaj

Nie przegap