Obserwuj w Google News

Martyna Wojciechowska w „Nie mam pytań”: „Mam dość dzielenia ludzi!” [WIDEO]

2 min. czytania
13.12.2022 10:17

Martyna Wojciechowska w „Nie mam pytań”. Dziennikarka i podróżniczka opowiedziała słuchaczom Radia ZET o swojej najnowszej książce „Co chcesz powiedzieć światu”, która ukazała się w listopadzie. W rozmowie z Szymonem Majewskim zdradziła, że impulsem do jej stworzenia była wojna w Ukrainie. „Moim hasłem przewodnim było to, że mam dość” – wyznała.

Martyna Wojciechowska Radio ZET
fot. Radio ZET

Martyna Wojciechowska pojawiła się w „Nie mam pytań”. Słynna polska dziennikarka i podróżniczka była gościem niedzielnej audycji Szymona Majewskiego, gdzie opowiedziała m.in. o swojej najnowszej książce „Co chcesz powiedzieć światu”.

Martyna Wojciechowska o swojej adoptowanej córce. „Jest w przełomowym momencie”

Martyna Wojciechowska w Radiu ZET: „Mam dość dzielenia ludzi”

„Co chcesz powiedzieć światu” to zbiór reportaży o dziesięciu odważnych kobietach, które dziennikarka poznała w Polsce i na różnych krańcach świata. Autorka zbierała materiały przez wiele lat przy okazji pracy na planie programu „Kobieta na krańcu świata”. Co Martyna Wojciechowska chce powiedzieć tą książką? Opowiedziała szczerze w Radiu ZET.

Co chcę powiedzieć światu? Moim hasłem przewodnim było to, że mam dość. Dość takiej miałkości, bylejakości. Dość udawania, że nic się nie dzieje. Dość milczenia. Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. Dość takiej milczącej zgody świata na straszne rzeczy, które się dzieją. To był początek. Tak mi się przelało.

Redakcja poleca

Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że nie zgadza się z tym, co się obecnie dzieje: „Chciałam powiedzieć dość. Mam dość traktowania ludzi innych jak gorszych. Mam dość dzielenia ludzi i tej polaryzacji, z którą mamy do czynienia. Potem pomyślałam: „No dobrze, ale jak wszystkiego dość, to co w zamian?”. To, co w zamian, przyszło tak bardzo naturalnie. To są wartości, które znamy od zawsze, ale chyba trochę o nich zapomnieliśmy. Dla mnie to jest miłość. Pokój. Takie słowo, które jeszcze rok temu nie wydawało nam się tak ważne. Potrzebujemy nadziei, wiary, wytrwałości, szacunku, godności do drugiego człowieka. O tym jest książka”.

Pełna rozmowa z Martyną Wojciechowską jest już dostępna w serwisie YouTube: