Obserwuj w Google News

Książę William w żałobie. Pożegnał ojca chrzestnego

1 min. czytania
11.01.2023 16:44
Zareaguj Reakcja

Król Karol III i książę William zasmucili się informacją o śmierci bliskiego przyjaciela rodziny królewskiej. Nie żyje Konstantyn II, ojciec chrzestny księcia Williama, który przez ostatnie lata walczył ze skutkami udaru. Brytyjska monarchia oddała mu cześć. 

książę William
fot. IAN VOGLER/AFP/East News

Konstantyn II nie żyje. O śmierci greckiego monarchy powiadomiły we wtorek wszystkie serwisy na świecie. 82-latek zmarł po długiej chorobie i przebytym udarze, przez który pod koniec życia poruszał się na wózku.

Redakcja poleca

Król Konstantyn II nie żyje. Książę William w żałobie

Śmiercią Konstantyna II wstrząśnięty jest brytyjski dwór. Król Grecji był bowiem przyjacielem Elżbiety II i księcia Filipa, znał go dobrze Karol oraz książęta William i Harry. Royalsi przez lata pomagali greckiemu królowi, który po obaleniu monarchii przebywał na emigracji i osiadł w Londynie. 

Konstanty II odegrał szczególną rolę w życiu księcia Williama. Król Grecji był bowiem jego ojcem chrzestnym, którego młody książę zawsze darzył dużym szacunkiem.

Bliskie relacje łączyły ze zmarłym monarchą także księcia Filipa. Mąż Elżbiety II był powiązany rodzinnie z greckim dworem jako jedyny syn i zarazem ostatni potomek księcia Andrzeja, syna króla Grecji Jerzego I Greckiego i księżnej Alicji Battenberg – prawnuczki królowej Wiktorii.

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej oddali cześć zmarłemu Konstantynowi II. Brytyjski dwór nie potwierdził jeszcze, czy weźmie udział w pogrzebie.