Obserwuj w Google News

Ranking ubezpieczeń na życie - kto oferuje najlepsze polisy?

Weronika Domoradzka
3 min. czytania
17.01.2020 11:11

Ubezpieczenia na życie nie są fascynującą dziedziną, nic zatem dziwnego, że większość z nas nie ma o nich pojęcia. Nie ma w tym nic złego, jednak to nasza nieświadomość rynku ubezpieczeniowego może spowodować, że kupimy polisę na życie kiepskiej jakości, czego później będziemy żałować.

Ranking ubezpieczeń na życie - kto oferuje najlepsze polisy?
fot. ---

Wystarczy jednak wiedzieć na co zwracać uwagę przed zakupem, jasno określić swoje oczekiwania względem polisy oraz korzystać z dobrych źródeł informacyjnych, by zakup w przyszłości przyniósł nam wiele korzyści.

Po co mi ubezpieczenie na życie?

Zanim dowiemy się więcej o polisach na życie, np. z https://www.rankingubezpieczennazycie.pl, może się okazać, że innej ochrony będzie potrzebować osoba, która spłaca wysoki kredyt hipoteczny, innej z kolei osoba, która samodzielnie utrzymuje całą rodzinę. Jako klienci różnimy się wiekiem, kondycją zdrowotną, statusem zawodowym, wielkością naszej rodziny oraz osób, które chcemy chronić, a także stanem zadłużenia

- Każdy z nas jest inny i ma zupełnie inne potrzeby względem ubezpieczenia. Oczywiście, cel polisy jest dla większości ofert jednakowy i ma zabezpieczyć nasze życie oraz przyszłość, jednak wariantów ochrony mamy już naprawdę sporo, warto więc dopasować je do swoich oczekiwań – wyjaśnia Ewelina Ratajczak, ekspert ubezpieczeń na życie z rankomat.pl.

Pod uwagę warto również wziąć sposób spędzania wolnego czasu (inne ryzyko dotyczy osób biegających maratony, inne z kolei osób trenujących sztuki walki), obciążenie genetyczne (np. jeśli w naszej rodzinie pojawiło się kilka przypadków choroby nowotworowej) czy chęć powiększenia rodziny.

Podstawową ochronę możemy rozbudować poprzez zakup umów dodatkowych, które zabezpieczą nas finansowo na różnych płaszczyznach. Możemy zatem uzyskać świadczenie z tytułu narodzin dziecka, złamania ręki czy zdiagnozowania określonej choroby. Warto zatem spersonalizować swoją polisę, by służyła nam w przyszłości jak najlepiej.

W tym miejscu należy również dodać, że ubezpieczenie na życie może nam pomóc w innym zakresie niż finansowym, zapewniając nam:

  • transport medyczny,
  • rehabilitację,
  • dodatkową konsultację u specjalisty,
  • dowóz leków,
  • pomoc domową na czas hospitalizacji,
  • wsparcie psychologa.

Zwracajmy zatem uwagę na to, jaką dodatkową pomoc oferuje konkretny ubezpieczyciel, ponieważ nie wiemy, co może nam się przydać w trudnej życiowej sytuacji.

Najważniejsze punkty w umowie ubezpieczeniowej

Przed zakupem ubezpieczenia musimy również dokładnie sprawdzić umowę. Brzmi to oczywiście dość banalnie, ponieważ każdą podpisywaną umowę należy sprawdzać – jednak w przypadku ubezpieczeń warto wiedzieć, na które punkty należy zwracać szczególną uwagę.

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

  • czas karencji,
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • wysokość sumy ubezpieczenia,
  • czas trwania umowy,
  • możliwość modyfikacji umowy.

Karencja to czas pomiędzy podpisaniem umowy z ubezpieczycielem, a rozpoczęciem ochrony w danym zakresie. Co to oznacza? Otóż – w przypadku, gdy ubezpieczymy się na wypadek zdiagnozowania nowotworu, a taką diagnozę usłyszymy np. 2 tygodnie po zakupie polisy – świadczenie z tego tytułu może nam nie przysługiwać, jeśli karencja przewiduje 6 miesięcy.

Dobre ubezpieczenia na życie posiadają zawsze karencję i tutaj nie ma czemu się dziwić, ponieważ jest to forma zabezpieczenia dla firmy ubezpieczeniowej przed nieuczciwymi klientami. Sprawdźmy jednak czy karencja nie jest zbyt długa i ile trwa, by na przyszłość uniknąć niemiłych niespodzianek.

Bardzo ważne jest również, by sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności. Są to okoliczności zdarzenia polisowego, które mogą wyłączyć obowiązek ubezpieczyciela do wypłacenia świadczenia. Oznacza to, że jeśli jesteśmy ubezpieczeni na okoliczność wypadku samochodowego, ale spowodowaliśmy go pod wpływem alkoholu – ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.

To, co również należy sprawdzić – to suma ubezpieczenia. Często decydujemy się na zakup ubezpieczenia na podstawie opisu produktu. W rzeczywistości ubezpieczyciel na podstawie naszego wieku może zmienić warunki umowy, a nie sprawdzając ich – nawet się o tym nie dowiemy. Sprawdźmy zatem dokładnie czy suma, jaka widnieje w umowie to rzeczywiście kwota, która nas interesuje.

Ważny jest także czas trwania umowy. Jeżeli zakładaliśmy związanie się z ubezpieczycielem na 5 lat, a składka jest podejrzanie niska – zobaczmy jaki okres ochrony przewiduje umowa.

Zwrócić uwagę możemy również na możliwość modyfikacji umowy. To zarówno opcja zmniejszenia zakresu ochrony, jak i jego zwiększenie. Nasze oczekiwania względem ubezpieczyciela mogą zmieniać się na przestrzeni lat, podobnie jak mogą się u nas pojawić problemy finansowe, które będą nam utrudniać regularne płacenie składki. Warto w takiej sytuacji wiedzieć – jakie mamy możliwości.

Gdzie kupić najlepszą polisę na życie?

Nie warto tracić czas na przeglądanie stron internetowych poszczególnych grup ubezpieczeniowych. Każda z nich będzie przedstawiać swoją ofertę w jak najbardziej korzystnym świetle, przez co nie dowiemy się o minusach danej oferty.

Korzystajmy ze stron, które są w całości poświęcone różnym rodzajom ubezpieczeń, dzięki czemu zarówno poznamy różne oferty, jak i obiektywną opinię specjalistów oraz porady – czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia. Szukając oferty na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl możemy mieć pewność, że kilka rożnych ofert, a dzięki temu nie przepłacimy za polisę.