Obserwuj w Google News

W tych polskich rzekach znajdziesz prawdziwe złoto. Wtajemniczeni wiedzą

2 min. czytania
04.09.2024 10:34

Choć gorączka złota kojarzy się przede wszystkim z amerykańskimi westernami, to również w Polsce przed laty wydobywano sporo tego kruszcu. Nawet dziś istnieje kilka miejsc, w których można znaleźć niewielkie ilości złota. Sprawdzamy, gdzie ich szukać.

Shutterstock, Aleksandrkozak
fot. Shutterstock, Aleksandrkozak

Złoto w Polsce. Wydobywano je już 4000 lat temu

Historia wydobycia złota na obszarze dzisiejszej Polski sięga jeszcze starożytności, kiedy na te tereny przybyli Kreteńczycy. Przybysze trafili na Dolny Śląsk, gdzie zajmowali się głównie zbieraniem samorodków wypłukanych przez strumienie i rzeki. W kolejnych wiekach w regiony te wędrowali także Celtowie. O eksploatacji Dolnego Śląska można mówić natomiast od średniowiecza. Szczytowy okres wydobywania tego kruszcu przypadł na XII-XV wiek. Złoto wydobywano m.in. z piasków rzecznych Kaczawy (okolice Legnicy, Złotoryja), Bobra Wielkiego i Małego (okolice Bolesławca) oraz Kwisy (Karpacz, Szklarska Poręba).

Poszukiwaczy złota kilka wieków temu przyciągał także Złoty Stok. W okresie świetności tego miejsca położonego na Podgórzu Paczkowskim, przypadającym na XVI wiek, wydobywano tam nawet 110 kg drogocennego kruszcu rocznie. W sumie przez blisko 700 lat eksploatacji miejscowych złóż pozyskano aż 16 ton czystego złota. I mimo że ostatnia kopalnia rud została zamknięta w 1961 roku, turyści wciąż chętnie odwiedzają te tereny, licząc na to, że trafią choćby na niewielkie ilości tego szlachetnego metalu. Sprawdzamy, gdzie najlepiej zacząć poszukiwania.

Quiz: Quiz. Jaki to pierwiastek? Rozpoznaj go po symbolu. Tylko asy chemii idą po złoto

1/15 Na początek łatwizna. Tlen ma symbol:

W których polskich rzekach szukać złota?

Złoto w Polsce można wciąż znaleźć w kilku rzekach na Dolnych Śląsku. Warto się wybrać m.in. nad Kaczawę, która jest nazywana „Złotą Rzeką”. Na złote drobiny wytrwali trafią najpewniej na odcinku pomiędzy Złotoryją a Legnickim Polem. Co ciekawe, płukanie złota w Kaczawie stało się już tradycją i znaną atrakcją turystyczną. Turyści, organizujący wycieczki pod znakiem poszukiwań złota, często odwiedzają także dorzecze Bobru (okolice Lwówka Śląskiego i Bolesławca), gdzie w Kwisie albo Zadrnie można znaleźć drobne płatki i ziarenka.

Na osoby zainteresowane tą tematyką czeka zresztą na Dolnym Śląsku wiele tematycznych rozrywek. W ostatnich latach na terenach wokół nieczynnych kopalni w Złotym Stoku i Złotoryi powstały muzea złota i parki rozrywki. Organizowane są też imprezy – Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota, a w 2011 roku – Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie.

Źródło: Radio ZET/ pgi.gov.pl/Business Insider

Nie przegap