Obserwuj w Google News

Kwiat Jabłoni z nowym albumem w Radiu ZET. „Piszemy o tym, co nas rusza”

3 min. czytania
13.10.2023 12:00
Zareaguj Reakcja

Nowa płyta Kwiatu Jabłoni już jest. „Pokaz slajdów” to zbiór 12 utworów, które zaskakują różnorodnością i przekazem. Po raz kolejny zespół uważnie opisuje otaczającą nas rzeczywistość i zaraża słuchaczy nadzieją w postawy ludzi i świat, który nimi kształtujemy. O najnowszym albumie Kwiat Jabłoni opowiedział na antenie Radia ZET.

Kwiat Jabłoni Radio ZET
fot. Radio ZET

„Pokaz slajdów” to najnowsza płyta Kwiatu Jabłoni, na której znalazło się 12 utworów, w tym wielki przebój „Od nowa” i wyjątkowy duet z Igorem Herbutem. Jak zdradza zespół, ich trzeci album to przejmujący wykład o świecie wewnętrznym, który tak jak ten codzienny, przechodzi czasami trzęsienia ziemi i dojmujące zimy, ale nigdy bez iskierki nadziei na to, że kolejny dzień będzie cieplejszy.

Pierwsza halowa trasa koncertowa Kwiatu Jabłoni. Na koncerty zaprasza Radio ZET

Nowa płyta Kwiatu Jabłoni „Pokaz slajdów”

– „Pokaz slajdów” cieszy mnie swoją różnorodnością. Wyraża się ona między innymi poprzez brzmienia dobrane przez nas do każdej z piosenek - od ballady na fortepian, mandolinę i małą orkiestrę smyczkową, po bujającą bluesową piosenkę na pełny "rockowy skład" z mocną sekcją dętą - ten album to rejestracja naszych muzycznych marzeń i zachcianek. Do gościnnej współpracy zaprosiliśmy także Adama Bałdycha i Igora Herbuta, którzy swoją wrażliwością jeszcze bardziej urozmaicili tę płytę. Mam nadzieję, że refleksje i emocje, które przekazujemy tymi dwunastoma piosenkami, będą dla słuchaczy powodem do chwili zamyślenia i poruszą ich, bo właśnie na wzbudzaniu emocji zależy nam najbardziej – opowiada Kasia Sienkiewicz.

Oglądaj

Jacek Sienkiewicz dodaje, że nowa płyta jest dla niego zderzeniem wielu wrażliwości: „Zderzamy się na niej z Kasią, prezentując różne punkty widzenia jako jeden album. Zderzamy się z naszym zespołem, z którym spędziliśmy długie godziny w stodole i w studiu, aby wydobyć z naszych pomysłów realne dźwięki. Każda kolejna osoba, która pomagała nam stworzyć tę płytę nie tylko muzycznie, ale też wizualnie i koncepcyjnie, popchnęła ją w jakąś stronę. Kierunek, który obraliśmy, jest wypadkową emocji i pracy wielu osób. Teksty i muzyka na “Pokaz slajdów” powstawały przez ostatnie 2 lata. Stworzyliśmy z Kasią przegląd najróżniejszych emocji, które nam wtedy towarzyszyły. Śpiewamy o naszych lękach, pragnieniach, ale też o radości i o głupotach. Dla mnie pisanie tekstów jest działalnością terapeutyczną i w przypadku tej płyty czuję to wyjątkowo mocno. Każdy utwór ma dla mnie inną historię, budzi we mnie inne obrazy i skojarzenia. Jeśli miałbym wskazać jakiś wspólny mianownik, to chyba byłoby to moje wewnętrzne dziecko, które chce różnych rzeczy niezależnie od tego, jak układa się rzeczywistość".

Kwiat Jabłoni z nowym albumem w Radiu ZET

Podczas wizyty w audycji „Szybko zleci” Kwiat Jabłoni opowiedzieli m.in. o tworzeniu piosenek. O czym piszą utwory?

O tym, co nas rusza. Nie mamy konkretnego tematu, który jest naszym wybranym i ulubionym, ale ja mam tak, że dopóki coś mnie nie przejmie tak, że zajmuje mi to wiele dni i nie mogę spać przez ten temat, to do tego momentu nie piszę tekstu. Ciężko byłoby mi napisać na zamówienie – wyznaje Jacek.

Najbardziej lubię pisać piosenki o emocjach. Takie, które będą uniwersalne. Nie udało mi się napisać piosenki, która opowiadałby tylko o mnie i myślałabym sobie, że raczej nikt tego nie zrozumie, bo to jest konkretnie o jakimś zdarzeniu w moim życiu. Staram się obserwować siebie i świat. Kiedy piszę, chciałabym, żeby ktoś też łatwo odnalazł w tym siebie.

Kwiat Jabłoni Radio ZET
fot. Radio ZET

Nasi słuchacze usłyszeli również singiel „Byłominęło”. Zespół postanowił zadedykować utwór.

Piosenkę dedykujemy wszystkim osobom, którym udało się wyrwać z toksycznych lub zupełnie nietrafionych związków, w których się męczyli. Rozstania są zawsze bardzo trudne, ale niekiedy prowadzą tylko do lepszego. Umiejętność rezygnacji ze związku, który jest dla nas zły, jest po prostu zbawienne. Piosenka łączy w sobie zarówno nostalgiczne, smutne emocje, które z rozstaniem się zawsze łącza, ale również uczucia radości, ulgi, szczęścia i tego odczucia, że będzie dobrze.

Kwiat Jabłoni zaprezentuje zupełnie nowe piosenki podczas swojej pierwszej halowej trasy koncertowej zaplanowanej na jesień tego roku. Na wszystkie koncerty zaprasza Radio ZET.

Oglądaj

Nie przegap