Obserwuj w Google News

BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Wystartował najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce

Artykuł promocyjny
3 min. czytania
03.07.2023 15:46
Zareaguj Reakcja

1 lipca wystartowała XVI edycja wakacyjnego festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Przez 62 dni wakacji w obu miastach partnerskich można bezpłatnie oglądać starannie wyselekcjonowane hity kinowe na dużych ekranach. We wtorek 4 lipca symboliczny klaps filmowy padnie również w Giżycku, gdzie gościem specjalnym otwarcia będzie aktor i reżyser Paweł Deląg. W czwartek 6 lipca w Sopocie zostanie natomiast wręczony Diamentowy Klaps Filmowy. Na seanse zaprasza Radio ZET.

BNP Paribas Kino Letnie Sopot Zakopane 2023
fot. mat. prasowe / MMPStudio

Tegoroczna edycja festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane rozpoczęła się mocnym akcentem od dnia tematycznego: Jest akcja! Na dużych ekranach, zainstalowanych na najdłuższym w Europie drewnianym Molo i przy zakopiańskich Krupówkach, licznie zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć najnowsze dzieło mistrza kina rozrywkowego Guya Ritchiego „Gra fortuny”.

BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane 2023: repertuar, filmy, harmonogram

Już 4 lipca do festiwalowych lokalizacji dołączy Giżycko. W każdy wtorek i środę wakacji festiwal cumuje w tamtejszej Ekomarinie, gdzie filmy można oglądać zarówno z lądu, jak i pokładu jachtu, korzystając ze specjalnej, częstotliwości radiowej 87,7 MHz. Organizatorzy zapraszają wszystkich żeglarzy i motorowodniaków do jedynego w Europie kina jachtowego. Na Mazurach seanse odbędą się w ramach dwóch wyjątkowych dni tematycznych: Świat Cię potrzebuje i 100 lat Warner Bros. Na film otwarcia wybrano nagrodzony w Cannes i nominowany do Oscara najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „IO”. Przed projekcją odbędzie się specjalny seans poruszającej krótkometrażowej produkcji w reżyserii Pawła Deląga z muzyką Korteza - „Pani Basia”. Twórca filmu spotka się z widzami i opowie o kulisach jego powstania. Tego dnia warto być w giżyckiej Ekomarinie już od 21:00.

Tematyczne wieczory przed dużym ekranem

Repertuar festiwalu został tradycyjnie podzielony na dni tematyczne, z których aż trzy – wtorki, czwartki i niedziele - odbywają się pod patronatem Banku BNP Paribas.

  • Poniedziałki: Kino familijne – projekcje filmów dla całej rodziny.
  • Wtorki: Świat Cię potrzebuje - filmowe wezwanie do poszanowania różnorodności.
  • Środy: 100 lat Warner Bros. – przegląd najgłośniejszych tytułów legendarnego hollywoodzkiego studia.
  • Czwartki: We Love Cinema – filmy, które zdobyły uznanie największych światowych festiwali.
  • Piątki ze Storytel – najciekawsze adaptacje filmowe znanych powieści.
  • Soboty: Jest akcja! – najlepsze kino rozrywkowe.
  • Niedziele: Kobieta z kamerą –  wyjątkowe kobiety po obu stronach kamery.
BNP Paribas Kino Letnie Sopot Zakopane 2023
fot. mat. prasowe / MMPStudio

Filmowo-Jubileuszowo

Tegoroczny festiwal, oprócz 100-lecia studia Warner Bros., wpisuje się w dwa wyjątkowe jubileusze miast partnerskich: 90-lecie uzyskania praw miejskich Zakopanego i 200-lecie kurortu Sopot. Z tej okazji w obu miastach przygotowano wiele wydarzeń kulturalnych i atrakcji, w tym wspólny projekt „Turyści i Kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach”. Tę niezwykłą wystawę można obejrzeć w Muzeum Sopotu oraz Stacji Kultura Zakopane. Obu jubilatom Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane wspólnie z widzami życzy kolejnych kilkuset lat sukcesów. Zapraszamy do wspólnego świętowania.

BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane to jedno z najważniejszych wydarzeń lata, które na stałe wpisało się w kalendarz polskich wakacji. Od kilkunastu lat festiwal łączy dwa krańce Polski, miasta partnerskie Sopot i Zakopane oraz zaprasza do oglądania filmów w wyjątkowych, zapierających dech w piersiach okolicznościach przyrody. Prezentowany repertuar z jednej strony spodoba się miłośnikom wszystkich gatunków filmowych, z drugiej może skłonić do żywych dyskusji i refleksji. Filmowe seanse rozpoczynają się tuż po zachodzie słońca - w Sopocie o 22:00 w lipcu i 21:30 sierpniu, w Zakopanem i Giżycku o 21:30 w lipcu i 21:00 w sierpniu.

Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów znajdują się na stronie www.kinoletnie.pl. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na Molo w Sopocie.

BNP Paribas Kino Letnie Sopot Zakopane 2023
fot. mat. prasowe / Jerzy Bartkowski