Obserwuj w Google News

Szybki test z imion polskich władców. Za mniej niż 8/12 migiem wracasz do książek

2 min. czytania
07.08.2024 10:26

Pamiętasz, jakie imiona nosili królowie i książęta władający Polską na przestrzeni wieków? Rozwiąż quiz i przekonaj się, ile pamiętasz z historii. To podstawy, więc wypada mieć tu komplet punktów.

Quiz z historii. Pytamy o imiona władców Polski

Na przestrzeni wieków w Polsce panowali władcy z siedmiu dynastii: Piastów, Przemyślidów, Andegawenów, Jagiellonów, Wazów, Wettynów i Walezjuszów oraz królowie elekcyjni. Z prawie każdym władcą wiąże się jakieś doniosłe wydarzenia, które zmieniło bieg historii Polski.

Quiz: Pamiętasz imiona królów i książąt, którzy władali w Polsce?

1/12 Pytanie na rozgrzewkę: jak miał na imię Chrobry?

Pierwszym historycznym władcą Polski, który przyjął chrzest w 966 roku, co uważane jest za symboliczny początek państwa polskiego, był książę Mieszko I. Jego syn, pierwszy koronowany król Polski, Bolesław Chrobry, zjednoczył ziemie polskie i umocnił władzę centralną. Mieszko II Lambert, syn Bolesława Chrobrego, został koronowany na króla Polski, ale jego panowanie było burzliwe i pełne wewnętrznych konfliktów. Dopiero Kazimierz I Odnowiciel odbudował państwo polskie po okresie zamętu i walk wewnętrznych. Za jego rządów nastąpiła stabilizacja kraju.

Bolesław II Śmiały znany był z ambitnej polityki zagranicznej, ale jego rządy zakończyły się tragicznie po konflikcie z biskupem Stanisławem, co doprowadziło do jego wygnania. Rządy Władysława I Hermana, młodszego brata Bolesława Śmiałego, były mniej dynamiczne, a państwo podzieliło się na księstwa dzielnicowe. Bolesław Krzywousty podzielił Polskę na dzielnice, co miało zapewnić pokój między jego synami, ale w dłuższej perspektywie doprowadziło do rozdrobnienia feudalnego.

W 1370 roku, gdy bezpotomnie zmarł Kazimierz III Wielki, tron polski przejęli Andegawenowie. Panowanie Ludwika Węgierskiego to okres unii personalnej między Polską a Węgrami. W następstwie na tronie Polski zasiadła pierwsza kobieta - Jadwiga Andegaweńska. Jej małżeństwo z Władysławem II Jagiełłą zapoczątkowało unię polsko-litewską i zapoczątkowało rządy Jagiellonów. Wśród wybitnych przedstawicieli tego rodu wyróżnia się Kazimierza IV Jagiellończyka, Zygmunt I Starego i Zygmunta II Augusta. Za tego ostatniego doszło do unii lubelskiej, która formalnie połączyła Polskę i Litwę w Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Od Stefana Batorego rozpoczął się okres władców elekcyjnych. W 1587 roku na tron Polski został wybrany Zygmunt III Waza. On i jego dwaj synowie, Władysław IV i Jan II Kazimierz, rządzili krajem przez 81 lat. Jan Kazimierz nie miał dzieci i był ostatnim przedstawicielem dynastii. W 1674 roku na tron wstępuje znany z odsieczy wiedeńskiej Jan III Sobieski.

Potem nastaje era konfliktów wewnętrznych i powolnego osłabiania Rzeczpospolitej pod władaniem przedstawicieli dynastii saskiej Wettynów: Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa, przepleciona dwuletnią kadencją Stanisława Leszczyńskiego. Ostatnim królem Polski, którego rządy zakończyły się rozbiorami i upadkiem państwa, był Stanisław August Poniatowski.

Redakcja poleca