Obserwuj w Google News

To jeden z najzdrowszych owoców, ale Polacy nie wiedzą, że rośnie tuż obok

2 min. czytania
05.09.2024 19:02

Niewielu Polaków wie, że to jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Łatwo dostępny, a niestety wciąż niedoceniany. Jest składnikiem nalewek, a także różnych przetworów. O jakim owocu mowa? Poznajcie szczegóły.

Rokitnik
fot. Katarzyna Golembowska/Shutterstock

Natura podarowała nam mnóstwo cennych owoców. Niestety nie wszystkie cieszą się popularnością, a szkoda, bo wiele z nich ma mnóstwo wartości odżywczych. Są też takie, które lepiej omijać. Mimo olbrzymiej wiedzy i dostępu do wiadomości wciąż jeszcze wiele osób nie zna jednego z najzdrowszych owoców na świecie. Kojarzycie małe, ciemnożółte kuleczki? Charakteryzują się kwaśno-gorzkim smakiem. O czym mowa? Oczywiście o rokitniku.

Rokitnik
fot. munkhbayar dambajav/Pexels
Redakcja poleca

Rokitnika z pewnością doskonale znają miłośnicy nalewek. Z racji na charakterystyczny kwaśno-gorzki smak owoców najczęściej wykorzystywany jest jako składnik nalewek, rzadziej przetworów. Warto jednak przyjrzeć się jemu bliżej i poznać jego właściwości, ponieważ rokitnik, zwany „cytryną północy” zawiera w sobie wiele prozdrowotnych odżywczych składników.

Rokitnik napój
fot. ALINA MATVEYCHEVA/Pexels

Quiz: Quiz. Owoce w ogrodzie i sadzie. Test wiedzy o uprawie

1/10 Kiedy należy zbierać znaczącą część odmian jabłek?

Dlaczego warto jeść rokitnik?

Być może rokitnik wielu osobom nie przypadnie do gustu ze względu na smak. Jednak jeśli już wam zasmakuje, warto się z nim polubić. Ciemnożółty owoc to skarbnica witamin. Warto zacząć od tego, że ma on więcej witaminy C niż popularna cytryna. Ponadto znajdziemy tam witaminy z grupy B, K, D, E i A. To również źródło błonnika i karotenoidów. Nie zapomnijmy, że rokitnik to także źródło:

  • żelaza
  • magnezu
  • sodu
  • cynku
  • selenu
  • wapnia
  • potasu
  • krzemu
  • fosforu

Rokitnik może być składnikiem dżemów i przetworów, warto jednak spróbować go w czystej postaci, co przełoży się na lepsze wykorzystanie cennych składników, które są w nim zawarte.

Rokitnik na drzewie
fot. munkhbayar dambajav/Pexels

Rokitnik objęty częściową ochroną

Miłośnicy tego owocu powinni go zbierać od sierpnia do października. Należy pamiętać, że w Polsce rokitnik objęty jest częściową ochroną. Co w praktyce oznacza, że nie można go zbierać wzdłuż linii brzegowej Bałtyku na klifach i wydmach. Nie wolno też uszkodzić drzewa podczas zbiorów. Pamiętajcie, że rokitnik posiada kolce, co może nieco utrudnić zbieranie owoców.

Rokitnik
fot. Philipp Deus/Pexels

Źródło: Radio ZET/Smakosze/ Science Direct

Nie przegap