Obserwuj w Google News

Ten turecki serial znika z TVP. Pojawi się nowa polska telenowela

2 min. czytania
03.03.2023 12:13

Prezes TVP zapowiedział koniec tureckich seriali emitowanych na antenie Telewizji Polskiej. Mateusz Matyszkowicz chce postawić na polskie produkcje i zapowiada powstanie kilku nowych seriali.

ten-turecki-serial-znika-z-tvp-pojawi-się-nowa-polska-telenowela
fot. Piotr Molecki/East News, mat. prasowe

„Wiadomości” TVP zapowiedziały ostatnio sporą zmianę programową dotyczącą emisji seriali na antenie Telewizji Polskiej. Podczas gdy Danuta Holecka zachwalała zapowiadane wcześniej przez Mateusza Matyszkowicza „Polowanie na ćmy”, widzowie zaczęli zastanawiać się, czy premiera nowego hitu stacji oznaczać będzie koniec ich ulubionych produkcji. Zostali oni bowiem poinformowani o planie rezygnacji z emitowania jakichkolwiek zagranicznych seriali w TVP. Okazuje się, że już wkrótce z ekranów zniknie popularny turecki tytuł.

Redakcja poleca

Koniec „Przysięgi” w Telewizji Polskiej. Widzowie zobaczą w TVP polską codzienną telenowelę

Zwrot ku produkcji polskich seriali kostiumowych Matyszkowicz zapowiadał już jakiś czas temu. „Chcę, żeby na głównych antenach TVP było miejsce wyłącznie dla polskich seriali” - mówił w wywiadzie dla PAP. Wtedy ogłoszono, że w Telewizji Polskiej rozpoczął się proces rezygnacji z tureckich produkcji.

- Naszą ambicją jest doprowadzenie do sytuacji, w której na głównych kanałach publicznego nadawcy nie będzie seriali licencyjnych. Nie dlatego, że ich nie lubię. To raczej wynika z odpowiedzi na pytanie: czemu mają służyć publiczne środki, które trafiają do telewizji. Moim zdaniem mają służyć polskiemu widzowi, który ma za nie otrzymać produkt, który powstaje tutaj - mówił prezes na spotkaniu z dziennikarzami.

Matyszkowicz zapowiedział premierę „ Polowania na ćmy”. Wspomniał też o serialu Ilony Łepkowskiej „Matylda”, czyli osadzonej w II połowie XIX wieku historii nauczycielki w pensji dla panien oraz o produkcji o Ignacym Chadźkiewiczu, najbardziej znanym szulerze karcianym w Europie. Prezes Telewizji Polskiej podkreślił, że seriale licencyjne mogą się pojawiać na innych antenach publicznego nadawcy. To prawdopodobnie nie pozwoli jednak na uratowanie tureckich seriali przed wypadnięciem z ramówki. Ich miejsce zajmie między innymi nowa polska telenowela.

- Nie zrezygnujemy z tańszych i prostszych produkcji, które są emitowane w ciągu dnia. Uważam je za istotną część telewizji publicznej - podkreślał prezes TVP.

Produkcje takie jak „Elif” i „Zranione ptaki” zastąpi „obyczajowa, bliska codziennemu życiu Polaków” telenowela, która będzie nadawana codziennie o godz. 14 i ponoć pojawi się na ekranach jeszcze w 2023 roku. Na razie Telewizja Polska emituje o tej porze „Wspaniałe stulecie”. Nie wiadomo, jaki los czeka hiszpańską produkcję „Akacjowa 38”. Niedługo widzowie pożegnają się jednak z „Przysięgą”, bowiem niedawno podjęto decyzję o zakończeniu nagrań serialu. Nowe odcinki nie powstaną. 

Zobacz także: Kurski chciał wrócić do TVP? Uknuto intrygę wymierzoną w Matyszkowicza

Dziennikarze Wirtualnej Polski zauważają, że za kadencji Jacka Kurskiego w TVP przodowały tureckie seriale, na które apetyt rozbudzić miało kostiumowe „Wspaniałe stulecie”. Dużą popularnością cieszyła się także ukraińska „Zniewolona”. Wydaje się jednak, że nowy prezes stawia głównie na rodzime produkcje. Żałujecie, że z Telewizji Polskiej znikną tureckie produkcje? A może cieszycie się na nowe polskie seriale?

Elif
9 Zobacz galerię
fot. Materiały prasowe TVP