Obserwuj w Google News

W hicie Netflix pojawi się transpłciowa postać. O który serial chodzi?

2 min. czytania
18.11.2022 14:53
Zareaguj Reakcja

W 2. sezonie "Sandmana" - nowego hitu Netflix, pojawi się postać transpłciowa. Informację potwierdził sam Neil Gaiman - twórca komiksowego pierwowzoru i producent jego adaptacji.

Sandman - TOM STURRIDGE - kadr z serialu Netflix
fot. Album Online/East News

2. sezon "Sandmana" został oficjalnie zapowiedziany. Neil Gaiman zdradził, co zobaczymy w nadchodzących odcinkach serialu Netflix.

"Sandman" sezon 2: Netflix wprowadzi do serialu transpłciową postać

Komiks "Sandman" to kultowa pozycja, która przez lata czekała na adaptację, ale z racji swojego charakteru przeniesienie na duży bądź mały ekran przygód Morfeusza wydawało się niemożliwe. Tymczasem serwis Netflix postanowił podjąć ryzyko i jak widać, się opłaciło. Pierwszy sezon stał się hitem, a w planach jest już kontynuacja.

Redakcja poleca

Neil Gaiman - twórca komiksowego pierwowzoru i producent jego adaptacji, udzielił ostatnio wywiadu portalowi Logo. Zdradził w nim, czego możemy spodziewać się w 2. sezonie "Sandmana". Fani oryginału zastanawiają się, czy w nowych odcinkach pojawi się Wanda Mann - transpłciowa postać. Gaiman został zapytany, czy widzowie doczekają się serialowej wersji bohaterki. 

O, tak, absolutnie. Wanda jest bez wątpienia integralną częścią uniwersum "Sandmana" i "Zabawy w ciebie". (...) Wanda będzie pełniła bardzo ważną funkcję. Obsadzenie w jej roli aktorki trans będzie świetną zabawą.

Gaiman to bardzo progresywny twórca i chociaż "Sandman" powstawał w latach 1989-1996, zawierał liczne wątki LGBTQ+, które w tamtych czasach uchodziły za kontrowersyjne. Wanda Mann zadebiutowała w 32. numerze "Sandmana" i została stworzona przez Gaimana i Shawna McManusa. Jeden z wątków fabularnych komiksu w dużym stopniu zajmował się jej tożsamością jako kobiety transpłciowej. W komiksach Wanda była również bliską przyjaciółką Barbie, granej przez Lily Travers, która odegrała niewielką rolę w 1. sezonie serialu Netflix.

W 1991 roku, kiedy powstała Wanda, Gaiman musiał opierać się na informacjach na temat transpłciowości, które samodzielnie zgromadził. Podczas tworzenia jej serialowej odpowiedniczki zamierza jednak zatrudnić transpłciowych scenarzystów, by postać była jak najbardziej wiarygodna.

Moją największą prośbą do showrunnera "Sandmana", kiedy zaczniemy pracę nad 2. sezonem w którym pojawi się "Zabawa w ciebie", jest to, żebyśmy mieli w gronie scenarzystów transpłciowych mężczyzn i transpłciowe kobiety. Nie w formie konsultantów, tylko scenarzystów.

Jak widać, twórca szanuje przedstawicieli społeczności osób LGBTQ+ i wie, że ich reprezentacja w tekstach kultury jest ważna.

Redakcja poleca

"Sandman" sezon 2: kiedy premiera na Netflix?

Pierwszy sezon serialu składa się z 10 odcinków głównych i jednego dodatkowego. W rolach głównych wystąpili Tom Sturridge, (Morfeusz/Sen), Gwendolyn Christie (Lucyfer), Sanjeev Bhaskar (Kain), Asim Chaudhry (Abel), Charles Dance (Roderick Burgess), Vivienne Acheampong (Lucienne) oraz Boyd Holbrook (Koryntianin). W obsadzie znaleźli się też: Kirby Howell-Baptiste (Śmierć, siostra Snu), Mason Alexander Park (Pożądanie), Donna Preston (Rozpacz), Jenna Coleman (Johanna Constantine), Niamh Walsh (młoda Ethel Cripps), Joely Richardson (Ethel Cripps), David Thewlis (szalony John Dee) i Patton Oswalt (Matthew). Na razie Netflix nie potwierdził, kiedy 2. sezon "Sandmana" trafi do bazy serwisu.

RadioZET.pl/Logo