Obserwuj w Google News

"Schlany" Mentzen i zdobywanie głosów idiotów. Kabareciarze śmieją się z Konfederacji

3 min. czytania
18.09.2023 10:48
Zareaguj Reakcja

Program "Młodzi i moralni" wziął na tapet Konfederację. Kabareciarze postanowili wyśmiać między innymi Janusza Korwin-Mikkego, Grzegorza Brauna i Sławomira Mentzena.

Sławomir Mentzen, kadr z programi Młodzi i morlani
fot. Polsat/materiały prasowe, Łukasz Gdak/East News

Konfederacja była jednym z tematów ostatniego odcinka programu komediowego Polsatu "Młodzi i moralni". Żarty ukazały prawdziwe oblicze tej partii.

Konfederacja: "Młodzi i moralni" śmieją się z Mentzena, Brauna i Korwin-Mikkego

Wybory parlamentarne 2023 za pasem. Nic więc dziwnego, że satyrycy z programu "Młodzi i moralni" analizują bieżące wydarzenia polityczne i przekładają je na język kabaretu. Smutna prawda jest niestety taka, że skecze piszą się w zasadzie same.

Do tej pory najwięcej cęgów zebrało Prawo i Sprawiedliwość - w końcu jest to partia rządząca od 8 lat, więc należy ją rozliczać, również w na pozór tak nieistotny sposób, jak poprzez satyrę. W ostatnim odcinku programu "Młodzi i moralni" dostało się również bliskiej PiS pod wieloma względami Konfederacji - partii, która najwięcej ugrała na konflikcie rządzących z Platformą Obywatelską, stającej się w wielu sondażach trzecią siłą polskiej polityki.

Skecz "Spin doktorzy - Konfederacja" pokazał widzom "Młodych i moralnych" wszystkie największe grzechy koalicji konserwatywnych ugrupowań politycznych znanych z kontrowersyjnych działaczy. I to właśnie ci najbardziej barwni politycy zostali bohaterami skeczu. Satyrycy postanowili ukazać kulisy działań Konfederacji. Wśród pomysłów na poprawienie wyników wyborczych, pojawiły się takie propozycje, jak "zamknąć w szafie Korwina", "ocieplić Brauna", czy zorganizować kolejne "Piwa z Mentzenem".

Redakcja poleca

"Młodzi i moralni" pokazują brunatno-rosyjskie działania Konfederacji

Kabareciarze nie szczędzili też krytyki dyskryminującym i prorosyjskim poglądom członków Konfederacji. W skeczu jeden z polityków przeczytał SMS-a sprzed kilkunastu miesięcy. - Bracia towarzysze! Za trzy dni planujemy inwazję na Ukrainę. W trzy dni to ogarniemy i widzimy się w Warszawie! - przeczytał jeden z satyryków. Nietrudno się domyślić, że autorem miał być ktoś z Kremla. Nie od dziś na Konfederację mówi się potocznie Konfederosja.

Na tym jednak nie koniec. "Młodzi i moralni" przypomnieli faszyzująco-dyskryminacyjne obietnice wyborcze Konfederacji, zwane "Piątką Mentzena". - Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, Unii Europejskiej i podatków - rzucił ze sceny jeden z kabareciarzy. Przypominamy, że to nie jest żart. Tego typu stwierdzenia zostały wypowiadane przez Sławomira Mentzena naprawdę. Jeden z odgrywanych przez satyryka działaczy dodał również "stop ukrainizacji Polski", a inny obiecał, że "to wszystko będzie, ale po 15 października", tym samym rysując przerażającą rzeczywistość, w której Konfederacja odnosi sukces w wyborach.

Nie zabrakło też odniesień do memicznych zachowań członków Konfederacji, w tym tak zwanego "krula", czyli Janusza Korwin-Mikkego, który siedział na złotym tronie, niekulturalnie chrapiąc. To oczywiście nawiązanie do słynnego nagrania z Europarlamentu, gdzie polityk zasnął na spotkaniu. 

Aby podkreślić, że skecz jest w zasadzie pisany przez życie, nie zabrakło w nim fragmentów wystąpień prawdziwych członków Konfederacji. Na pierwszym Korwin-Mikke twierdzi, że "program wyborczy partii, jest pisany po to, aby zdobyć głosy idiotów", na drugim Mentzen przyznaje, że się "schlał" podczas jednego ze swoich populistycznych alkoholowych spotkań z sympatykami, a na trzecim Dobromir Sośnierz skomentował jedzenie psów, jako coś normalnego. Zwolennicy Konfederacji zapewne stwierdzą, że materiały wideo zostały wyrwane z kontekstu.

Skecz zakończył się morałem, który miejmy nadzieję, pozytywnie wpłynie na widzów Polsatu. Jeden z kabareciarzy, wcielający się w polityka powiedział: "Można pracować dla Konfederacji, ale nie można potem na nich głosować. Na tym polega odpowiedzialność".

Redakcja poleca

"Młodzi i moralni": gdzie i kiedy oglądać program?

Program komediowy jest emitowany w niedziele o godzinie 20:00 na Polsacie. Występują między innymi członkowie Kabaretu Moralnego Niepokoju, Kabaretu Młodych Panów czy Kabaretu Zdolni i Skromni. Prowadzącymi są Robert Górski i Robert Korólczyk.

Nie przegap
Polskie gwiazdy, które były w polityce
9 Zobacz galerię
fot. Paweł Wodzyński/EAST NEWS, Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EAST NEWS, ADAM JANKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS, Jacek DomińskiI/REPORTER/EAST NEWS