Obserwuj w Google News

Polsat ocenzurował kabaret. Usunęli żarty z PiS i Morawieckiego

3 min. czytania
05.09.2023 10:49
Zareaguj Reakcja

W transmisji "Letniej Kliniki Skeczów Męczących" pokazano okrojoną wersję programu. Usunięto dwa polityczne skecze Kabaretu Skeczów Męczących, w których śmiano się z Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina. 

Marcin Szczurkiewicz - Kabaret Skeczow Meczacych. Mateusz Morawiecki
fot. Piotr Matusewicz/East News, FOT ARKADIUSZ GOLA /Polska Press/East News

Członkowie Kabaretu Skeczów Męczących zdradzili, że stacja Polsat usunęła z telewizyjnej transmisji z wydarzenia "Letnia Klinika Skeczów Męczących" dwa skecze uderzające w PiS. Dlaczego telewizja ocenzurowała występ?

Zobacz także:  "Ziobro, ty ku*wo je*ana!". Skecz o PiS był zbyt wulgarny? [WIDEO]

Kabaret Skeczów Męczących ocenzurowany przez Polsat

Ostatnimi czasy polskie kabarety mają wiele tematów do skeczy dzięki politykom Prawa i Sprawiedliwości. Działania obecnej władzy czasami są tak absurdalne, że komicy i satyrycy w zasadzie nie mają zbyt wiele do dodania.

Jak podają Wirtualne Media, "Letnia Klinika Skeczów Męczących" transmitowana przez Polsat 3 września 2023 roku została pokazana widzom w wersji okrojonej. Co ciekawe fragmenty usuniętych skeczy można było zobaczyć w zwiastunie wydarzenia. Członkowie Kabaretu Skeczów Męczących potwierdzili, że ich występ został pocięty. Jeden z kabareciarzy zdradził, że chodziło o żarty z premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina.

- Zabrakło dwóch naszych skeczów. Jeden dotyczył premiera Morawieckiego, który wymyślił sobie maszynkę na kółkach do drukowania pieniędzy. Może ją ze sobą wszędzie zabierać i w razie potrzeby drukować banknoty - wyjawił Karol Golonka - komik z Kabaretu Skeczów Męczących. - Drugi skecz opowiadał o Jacku Sasinie, który wymyślił, że trzeba zorganizować park rozrywki dla prawdziwych Polaków. Nazywa go PiSneyland, a w nim jedną z atrakcji miał być labirynt z kukurydzy, bo mamy przecież jej pod dostatkiem po tym, jak przejęliśmy aż 80 mld ton ukraińskiej kukurydzy - dodał Golonka.

Kabaret poinformował o całym zajściu również za pośrednictwem swojego Facebooka. 

W powyższym wpisie kabareciarze wyjaśnili, że nie znają powodu cenzury z ramienia Polsatu.

- Możemy jedynie powiedzieć, że nie wiemy, dlaczego tak się stało i nie byliśmy uczestnikami procesu, który doprowadził do usunięcia tych skeczów. Chcemy dostarczać Wam rozrywki najwyższej jakości i dla nas to duża szkoda, że nie mogliście zobaczyć tych skeczów, bo były, w naszym przekonaniu dobre. Ale jak napisaliśmy na wstępie: nie była to nasza decyzja. Materiał zarejestrowany w Kadzielni został w całości przekazany stacji Polsat - czytamy we wpisie.

Redakcja poleca

Polsat ocenzurował kabaret z powodu wyborów parlamentarnych?

Sami członkowie Kabaretu Skeczów Męczących podejrzewają, że powodem decyzji Polsatu są zbliżające się wybory parlamentarne. - Być może na sytuacji zaciążyła gorąca atmosfera wyborcza, gdyż skecze były o tematyce politycznej? Oczywiście możemy tylko przypuszczać - napisali komicy.

Wirtualne Media postanowiły dopytać u źródła o przyczynę ingerencji w materiał Kabaretu Skeczów Męczących. - Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy się wypowiadać na ten temat - odpowiedział Tomasz Matwiejczuk, który jest rzecznikiem prasowym Polsatu.

Golonka zauważył, że innym powodem mogło być poprzednie kabaretowe wydarzenie emitowane przez Polsat - "Świętokrzyskiej Gali Kabaretowej", na której poleciały niecenzuralne słowa w kierunku polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wokół sprawy narosło wiele kontrowersji i komik uważa, że szefowie stacji najzwyczajniej w świecie bali się kolejnych burz medialnych.  - Albo chodzi o zbliżające się wybory albo stacja wystraszyła się po ostatniej aferze z wulgaryzmami na Gali w Kielcach. Jednak w naszych skeczach ich nie było - podkreślił Golonka.

Nie przegap
Największe skandale Jarosława Jakimowicza. Co zrobił gwiazdor TVP Info?
4 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News