Obserwuj w Google News

Bohater hitu dokumentalnego HBO to wynajęty aktor? Widzowie nie mogą uwierzyć [WIDEO]

4 min. czytania
08.09.2023 11:48
Zareaguj Reakcja

Serial "Dziecko czy oszustka: Przypadek Natalii Grace" nastręcza masę pytań. Jedno dotyczy Michaela Barnetta - bohatera dokumentalnej produkcji. Wielu widzów zastanawia się, czy mężczyzna nie jest aktorem.

Michael Barnett - Dziecko czy oszustka: Przypadek Natalii Grace - kadr z serialu
fot. HBO Max/materiały prasowe

Trzymający w napięciu serial dokumentalny "Dziecko czy oszustka: Przypadek Natalii Grace" ogląda się jak kryminał. Historia jest jednak prawdziwa. Mimo to wielu widzów zastanawia się, czy w produkcji dostępnej na HBO Max nie zagrał aktor.

"Dziecko czy oszustka: Przypadek Natalii Grace" - Michael Barnett to aktor?

Od wielu lat popularnością cieszą się seriale dokumentalne, które poruszają niezwykle ciekawe sprawy. Ich przebieg często przekracza pomysły nawet najbardziej twórczych scenarzystów produkcji fabularnych. Należy do nich "Dziecko czy oszustka: Przypadek Natalii Grace" - tytuł dostępny w Polsce na HBO Max, który miał premierę w maju 2023 roku i do tej pory cieszy się dużą popularnością wśród widzów platformy streamingowej.

Główną bohaterką jest tytułowa Natalia Grace - dziecko z Ukrainy cierpiące na rzadką odmianę niedoboru wzrostu, które w 2010 roku zostało adoptowane przez amerykańską rodzinę Barnettów. Wkrótce sielanka przerodziła się w koszmar. Początkowo wydawało się, że ofiarami są rodzice adopcyjni, podejrzewający, że Natalia wcale nie jest 6-letnią dziewczynką, tylko dorosłą socjopatką, która udaje dziecko. Z czasem okazało się, że prawdziwą poszkodowaną jest ich adopcyjna córka.

O sprawie Natalii Grace było bardzo głośno w mediach i ciągnęła się latami. "Dziecko czy oszustka: Przypadek Natalii Grace" to zresztą następstwo tej medialnej burzy. Nie chcemy być jednym z tych mediów, które przenoszą uwagę z ofiary na sprawcę, ale prawda jest taka, że w samym dokumencie najwięcej pojawia się wypowiedzi Michaela Barnetta - adopcyjnego ojca Natalii, a on sam jest na tyle kuriozalny w swoim zachowaniu, że ciężko przejść obok niego obojętnie. Poza tym budzi wiele wątpliwości widzów. Pojawiło się nawet pytanie, czy mężczyzna nie jest przypadkiem podstawionym aktorem.

Redakcja poleca

Michael Barnett: dziwne zachowanie mężczyzny

Produkcja powstawała przez kilka lat. W serialu widzimy wypowiedzi Barnetta nagrane w 2019 oraz w 2022 roku. Chociaż na wcześniejszych nagraniach widać, że mężczyzna jest niezwykle ekspresyjny, jego zachowanie mieści się w granicy normy. Jednak późniejsze materiały zakrawają o karykaturę. Na serwisie YouTube można znaleźć wycinki z dokumentu "Dziecko czy oszustka: Przypadek Natalii Grace", w których Barnett zachowuje się, jakby nieudolnie grał w tanim serialu fabularnym, albo naoglądał się za dużo "The Room". 

Oglądaj

Powstał nawet materiał, którego autor będący specjalistą, analizuje przesadną mowę ciała Barnetta.

Oglądaj

Z tego powodu widzowie zaczęli mięć wątpliwości, czy dokument jest autentyczny. Na Reddicie pojawił się wątek, którego autor podzielił się swoimi wątpliwościami.

print screen z Reddit
fot. print screen z Reddit

- Nadal nie wiem, co tu się do ch*uja dzieje. Ale wiem jedno… Michael Barnett jest aktorem. I to niezbyt dobrym - czytamy we wpisie. - Nie mogłem go znieść już w pierwszym odcinku. Jeśli ktoś jest tam socjopatą, to właśnie ten dupek - napisał internauta.

Barnettowi zarzucono, że robi z siebie ofiarę, przenosząc uwagę z prawdziwej poszkodowanej - jego adoptowanej córki Natalii, na siebie. - Zachowuje się, jakby cały czas płakał, ale kiedy spojrzysz na jego twarz, nie widać ani jednej łzy. Jestem pewien, że Kristine [była żona Barnetta - przyp. red.] nie jest lepsza i nie ściągam z niej całej winy, ale, cholera - cały ten udawany płacz i tak dalej jest uosobieniem manipulacji. On jest po prostu… obrzydliwy - pisze zszokowany użytkownik Reddita.

To nie jedyne tego typu spostrzeżenie w redditowym wątku. - Oglądając ten dokument, musiałem sprawdzić, w internecie czy Michael Barnett nie jest aktorem, ale nic się nie pojawiło. Wpisałem "Michael Barnett zagrywający się" i dzięki Bogu trafiłem na tę stronę. Czy ten facet istnieje naprawdę? - pyta inny internauta.

- Wszedłem tu specjalnie, żeby zobaczyć, czy ktoś to skomentował. Nie mogę zdzierżyć tego faceta. Jest tak je*aną drama queen, że dosłownie musiałem sprawdzić, czy to nie jest jakiś mockument [produkcja stylizowana na dokument, w której w rzeczywistości występują aktorzy - przyp. red.]. Co za fałszywy gnój. Jest (naprawdę kiepskim) kłamcą, g*wnianym aktorem i najwyraźniej też g*wnianym ojcem i mężem. Pieprzyć tego cholernego psychopatę - czytamy w innym komentarzu.

Redakcja poleca

Finalnie Barnett został uniewinniony od wszystkich zarzucanych mu czynów - głównie zaniedbania dziecka. Bez względu na to, jaką jest osobą pod względem moralnym, ostatnie lata nie należały dla niego do najłatwiejszych. Z powodu zarzutów stracił swój majątek i dobrze płatną pracę. Żona rozwiodła się z nim, pozbawiając go wieloletniego kontaktu z dwoma najmłodszymi synami. Cała sprawa była nagłośniona przez międzynarodowe media, więc możliwe, że te wszystkie doświadczenia mogły nadwątlić jego psychikę.

Z drugiej strony w samym serialu "Dziecko czy oszustka: Przypadek Natalii Grace" Barnett przyznaje się, że nad długo przed swoim procesem, który odbył się w 2022 roku, ćwiczył miny i kwestie, które powinny pojawić się na sali rozpraw, tak jakby na długo przed postawionymi mu zarzutami, podejrzewał, że sprawa skończy się w sądzie. Wyznał też do kamery, że jest kinomanem i niegdyś wraz z rodziną oglądał kilka filmów tygodniowo. Być może uwierzył w swoje zdolności aktorskie i dlatego próbował  za ich pomocą zmanipulować widzów dokumentu.

Jedno jest pewne - Michael Barnett nie jest podstawionym aktorem, a wszystko, co zostało pokazane w serialu "Dziecko czy oszustka: Przypadek Natalii Grace" jest zapisem dokumentalnej próby uporządkowania tej niezwykle zawiłej, przerażającej i szalonej historii, która wydarzyła się naprawdę.

Nie przegap
Najlepsze dokumenty na HBO GO. 7 filmów i seriali, które warto obejrzeć [ZDJĘCIA]
7 Zobacz galerię
fot. WDnet Creation / Shutterstock.com