Obserwuj w Google News

Kim jest tajemniczy tańczący mężczyzna? Bill Hader stał się memem [WIDEO]

3 min. czytania
28.06.2023 12:46

Od jakiegoś czasu na TikToku i Instagramie pojawiają się memy z tańczącym mężczyzną - w rzeczywistości aktorem Billem Haderem. Skąd wziął się internetowy trend?

Bill Hader w SNL
fot. SNL/YouTube - printscreen

Jeśli od jakiegoś czasu przeglądasz TikToka albo Instagrama i zalewa Cię fala materiałów, w których główną rolę gra tańczący mężczyzna i jakimś cudem nie wiesz, że to amerykański aktor komediowy Bill Hader, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Kim jest tańczący mężczyzna z memów?

Internet ma to do siebie, że w ciągu krótkiego czasu pojawiają się swego rodzaju trendy. Jeśli są bardzo popularne i przyjmą się wśród użytkowników mediów społecznościowych, rozprzestrzeniają się wiralowo, a następnie multiplikują w postaci memów. Nie wszyscy są jednak na bieżąco z nowinkami z sieci i niektórzy mogą nie rozumieć pewnych krótkotrwałych zjawisk, które wchodzą do internetowej codzienności, by następnie zniknąć, kiedy dany trend się wypali. 

Redakcja poleca

Takim memiarskim trendem jest właśnie obecny od kilku tygodni na TikToku i Instagramie tańczący Bill Hader. Mowa o mężczyźnie w niebieskiej bluzie, wykonującym charakterystyczny taniec, cechujący się przede wszystkim głupimi minami. Mimo że ten mem zdominował rolki i filmy latem 2023 roku, po raz pierwszy w podobnej formie pojawił się 4 lata wcześniej. W 2019 roku na Twitterze użytkownik LustsFilm stworzył remiks fragmentu pochodzącego z jednego ze skeczy z "Saturday Nigh Live", w którym występował Hader.

Aktor wcielił się w Alana, a raczej Kietha - tańczącą lakę rozmiarów człowieka, którą w prezencie otrzymali główni bohaterowie skeczu. Zabawka miała za zadanie zapewniać rozrywkę właścicielom, dzięki różnym trybom tańca. Poniższy materiał pochodzi z odcinka "SNL" z 2015 roku.

Oglądaj

Po 4 latach od premiery skeczu, do wideo podłożono utwór "Like a G6" autorstwa Far East Movement i The Cataracs. Remiks szybko "zażarł", zdobywając ponad 20 tysięcy polubień i stał się memem znanym jako "Bill Hader Dancing to Anything" (Bill Hader tańczy do wszystkiego), ponieważ w kolejnych przeróbkach pojawiały się różne utwory do których pląsał aktor. Powstało nawet specjalne konto na Twitterze  - billhaderdancin, poświęcone kolejnym remiksom. Zostało ono zawieszone w czerwcu 2023 roku.

Tańczący Bill Hader: ewolucja mema

Mem z Haderm jednak nie umarł, a przekształcił się w podobne treści znane z mediów społecznościowych, jak zagubiony John Travolta z "Pulp Fiction", czy tańczący John Cena. Kolejni użytkownicy wykorzystywali wykluczowane nagrania z aktorami i umieszczali w rozmaitych sytuacjach, nadając wyrwanemu kawałkowi popkultury zupełnie nowe znaczenia.

Podobnie stało się z tańczącym Haderem. Nowy mem z fragmentem skeczu z "SNL" zaczął trendować w mediach społecznościowych w czerwcu 2023 roku - kilka tygodni przed ogłoszeniem nominacji do nagród Emmy 2023. Hader jest typowany jako jeden z czołowych nominowanych za serial HBO "Barry", w którym występuje od 2018 roku. Dzięki narzędziu online CapCut, pozwalającym na tworzenie szablonu mema z dowolnego materiału wideo, tańczący Hader zyskał nowe życie. Tym razem, zamiast tańczyć do dowolnej muzyki, zaczął pląsać na wybranym przez twórców tle.

Mem w zależności od wykorzystania, może mieć różne znaczenia, ale zazwyczaj podkreśla się za jego pomocą swego rodzaju beztroskę w beznadziejnych sytuacjach. Można go więc przyrównać do memiarskiej klasyki - słynnego obrazka "That is Fine", przedstawiającego antropomorficznego pieska pijącego jak gdyby nigdy nic kawę, siedzącego w płonącym pomieszczeniu, zapewniającego, że wszystko jest w porządku.

Czy mem przyczyni się do jeszcze większej popularności Hadera, a ta z kolei będzie miała wpływ na wyniki nagród Emmy 2023? O tym przekonamy się za kilka miesięcy. Rozdanie telewizyjnych Oscarów będzie miało miejsce 19 września 2023 roku.

Redakcja poleca

RadioZET.pl