Obserwuj w Google News

Barbara Bosson nie żyje. Aktorka wielokrotnie nominowana do Emmy miała 83 lata

2 min. czytania
21.02.2023 10:49
Zareaguj Reakcja

Zmarła Barbara Bosson - amerykańska aktorka, znana głównie z seriali telewizyjnych. Była wiele razy nominowana do nagrody Emmy. Odeszła w wieku 83 lat.

Barbara Bosson
fot. Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East News

18 lutego 2023 roku zmarła Barbara Bosson. Była amerykańską aktorką, producentką i scenarzystką. Zasłynęła rolami w serialach. Miała 83 lata.

Barbara Bosson nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć Bosson potwierdził jej syn - reżyser Jesse Bochco. Nie podano przyczyny śmierci aktorki.

Redakcja poleca

Barbara Bosson urodziła się 1 listopada 1939 roku w Charleroi w stanie Pensylwania. Karierę w branży filmowej zaczęła w 1968 roku jako scenarzystka programu komediowego "The Smothers Brothers Comedy Hour", w którym również grała. W tym samym czasie wystąpiła w epizodycznej roli w kultowym filmie "Bullitt".

Barbara Bosson: najważniejsze role

W kolejnych latach Bosson pojawiała się głównie na małym ekranie w takich produkcjach jak "Mannix", "Longstreet", "Emergency!", "Komisarz Ironside", "McMillan i jego żona", czy "Dziewczyny z kalendarza". Grała też w kilku filmach kinowych, między innymi w dramacie "Koziorożec 1", produkcji science fiction "Ostatni gwiezdny wojownik" czy musicalu "Mame".

Najbardziej znaną rolą Bosson była postać Fay Furillo - byłej żony kapitana Franka Furillo (Daniel J. Travanti) w serialu policyjnym "Posterunek przy Hill Street". Wystąpiła w 103 odcinkach produkcji emitowanej przez NBC w latach 1981-1986. Rola przyniosła jej 5 z 6 nominacji do nagrody Emmy w karierze. Bosson grała też w takich tytułach, jak "Prawnicy z Miasta Aniołów", "Napisała: Morderstwo", "Kochane maleństwo", "Seks-skandal po amerykańsku", "Star Trek: Stacja kosmiczna", "Nowojorscy gliniarze", "Nowe przygody Supermana", "Morderstwo" i "Ochrona absolutna". Jej ostatnią rolą była postać Miriam Grasso w miniserialu "Murder One: Diary of a Serial Killer" z 1997 roku. W 1998 roku odbyła się premiera filmu "Rozsypać prochy". Bosson była producentką i scenarzystką produkcji.

Redakcja poleca

W 1970 roku Bosson wyszła za scenarzystę i producenta Stevena Bochco. Para doczekała się dwójki dzieci - syna Jesse'ego i córki Melissy. Rozwiedli się w 1997 roku. Bochco zmarł w 2018 roku.

RadioZET.pl/Deadline