Obserwuj w Google News

Rita Gardner nie żyje. Aktorka z serialu Apple TV+ miała 87 lat

2 min. czytania
27.09.2022 06:40
Zareaguj Reakcja

Zmarła Rita Gardner - amerykańska aktorka i piosenkarka znana z seriali "Prawo i porządek" oraz "Jej Głos". Miała 87 lat. Co było przyczyną jej śmierci?

znicz - materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

24 września 2022 roku odeszła Rita Gardner. Była amerykańską aktorką filmową, telewizyjną i sceniczną oraz piosenkarką. Zmarła w wieku 87 lat.

Rita Gardner nie żyje

Jak podaje Deadline, o jej śmierci za pośrednictwem Facebooka poinformował jej przyjaciel i kolega po fachu Alex Rybeck.

Rita Gardner, najbardziej znana jako "Dziewczyna" ("Luisa") z "THE FANTASTICKS" (najdłużej grany musical) oraz moja droga przyjaciółka i koleżanka, zmarła wczoraj wczesnym rankiem w szpitalu Mt. Sinai. Miała białaczkę. Wystąpiliśmy razem jeszcze w marcu tego roku, kiedy ona i Lee Roy Reams grali w duecie "They Were You" w 54 Below. Przez wiele lat była również ukochaną nauczycielką w HB Studios, a także pojawiła się jednego lata gościnnie na Yale Cabaret Conference. Wśród jej innych głównych dokonań w Nowym Jorku były: "A Family Affair", "W pogodny dzień zobaczysz przeszłość" (zastępstwo dla Barbary Harris), "Jacques Brel żyje, ma się dobrze i mieszka w Paryżu" (zastępowała Ellie Stone) i "The Wedding Singer". Wielokrotnie współpracowała z Jerrym Hermanem, Sheldonem Harnickiem i Margery Grey Harnick, Harveyem Schmidtem i Tomem Jonesem, Johnem Kanderem, Halem Princem, Charlesem Nelsonem Reillym, Utą Hagen, Jerrym Orbachem, Kennethem Nelsonem, pianistą Buddym Barnesem i wieloma innymi osobami. Jej pierwszym mężem był dramaturg Herb Gardner ("Tysiąc Klaunów"). Rita i ja braliśmy udział w jej jednoosobowym show "Try to Remember: A Look Back at Off-Broadway" w Sullivan Street Playhouse i w całym kraju, a także nagraliśmy go na CD. Występowała także w filmach i telewizji. Opuściła swojego męża Roberta Sevrę.

Przyczyną śmierci aktorki była białaczka.

Redakcja poleca

Rita Gardner urodziła się 23 października 1934 roku w Nowym Jorku jako Rita Schier. Na scenie zadebiutowała w 1958 roku w off-broadwayowskim przedstawieniu "Nightcap". 2 lata później dołączyła do oryginalnej obsady kultowego przedstawienia "The Fantasticks". Grała w wielu innych znanych sztukach do lat 00. Występowała również na Broadwayu i w wielu teatrach na terenie całego kraju.

Przed kamerą zadebiutowała w 1961 roku w filmie "One Plus One". 2 lata później wystąpiła w swoim pierwszym serialu - "The Doctors". W jej dorobku pojawiły się ponadto takie tytuły, jak "Prawo i porządek", "The Perfect You", "Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar", "P.S. Kocham cię", "Prawo i porządek: Sekcja specjalna", "Dora poznaje świat", "Rockefeller Plaza 30", czy "Shiva Baby". Ostatnią rolą Gardner była postać Joyce Mantone w serialu Apple TV+ "Jej Głos" z 2020 roku.

Redakcja poleca

W 1957 roku wyszła za Herba Gardnera. Małżeństwo rozpadło się w 1970 roku. Jeszcze w tym samym roku poślubiła Petera Cereghettiego. Jej trzecim mężem był Robert Sevra. 

RadioZET.pl/Deadline