"Przyjaciele": Turecki portal ocenzurował... ramiona bohaterek. Dlaczego? [FOTO]
"Przyjaciele" to popularny sitcom, który stanowczo nie przypadł do gustu twórcom tureckiego portalu Yeni Akit. W najnowszym artykule zarzucono Netflixowi szerzenie patologii, zaś plakaty "Przyjaciół" ocenzurowano.
!["Przyjaciele": Turecki portal ocenzurował... ramiona bohaterek. Dlaczego? [FOTO]](https://gfx.rozrywka.radiozet.pl/var/radiozetsg/storage/images/seriale/przyjaciele-turecki-portal-ocenzurowal-ramiona-bohaterek-dlaczego-foto/15552778-1-pol-PL/Przyjaciele-Turecki-portal-ocenzurowal-ramiona-bohaterek.-Dlaczego-FOTO_content.jpg)
"Przyjaciele" to jeden z najpopularniejszych seriali w dziejach telewizji, który ostatnimi czasy (dzięki platformom streamingowym) zaliczył swojego rodzaju renesans. Perypetie szóstki tytułowych przyjaciół z Manhattanu spotkały się również z licznymi słowami krytyki. Mówiło się między innymi o homofobii, fatshamingu i rasizmie. Teraz "Przyjaciołom" (a także Netflixowi) oberwało się od tureckiego portalu Yeni Akit. I to dość porządnie.
"Przyjaciele" - Turecki portal ocenzurował ramiona bohaterek
Yeni Akit to portal, który - w opinii zagranicznych mediów - reprezentuje islamski fundamentalizm. Twórca zamieszczonego tam artykułu skrytykował turecki oddział Netflixa, który 1 kwietnia 2021 roku wprowadzi do swojej oferty wszystkie sezony "Przyjaciół".
Dziennikarz Yeni Akit podniósł, że filmy i seriale produkowane przez Netflixa promują "homoseksualizm, kazirodztwo, zdrady małżeńskie, przedstawianie chust jako obiektów seksualnych, zażywanie narkotyków, rozpustę i wykorzystywanie dzieci". Samą platformę oskarżył o "wstrzykiwanie widzom wszelkiego rodzaju rozpusty", a "Przyjaciołom" zarzucił podważanie wartości etycznych.
Co więcej, "Przyjaciele" mają obrażać i gorszyć nie tylko samą treścią, ale także obrazem. Dlatego też serialowe plakaty, wykorzystane przy publikacji artykułu, zostały ocenzurowane w postaci... wyblurowania nagich ramion żeńskich bohaterek. Portal Yeni Akit zaapelował nawet do tamtejszego odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, by powstrzymał Netflixa przed jego dotychczasowymi praktykami.
12 najlepszych seriali w historii telewizji - wybór redakcjiRozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET
RadioZET.pl/Duvarenglish.com