Obserwuj w Google News

"Przyjaciele": Turecki portal ocenzurował... ramiona bohaterek. Dlaczego? [FOTO]

1 min. czytania
18.03.2021 13:39
Zareaguj Reakcja

"Przyjaciele" to popularny sitcom, który stanowczo nie przypadł do gustu twórcom tureckiego portalu Yeni Akit. W najnowszym artykule zarzucono Netflixowi szerzenie patologii, zaś plakaty "Przyjaciół" ocenzurowano. 

"Przyjaciele": Turecki portal ocenzurował... ramiona bohaterek. Dlaczego? [FOTO]
fot. materiały prasowe HBO

"Przyjaciele" to jeden z najpopularniejszych seriali w dziejach telewizji, który ostatnimi czasy (dzięki platformom streamingowym) zaliczył swojego rodzaju renesans. Perypetie szóstki tytułowych przyjaciół z Manhattanu spotkały się również z licznymi słowami krytyki. Mówiło się między innymi o homofobii, fatshamingu i rasizmie. Teraz "Przyjaciołom" (a także Netflixowi) oberwało się od tureckiego portalu Yeni Akit. I to dość porządnie.

"Przyjaciele" - Turecki portal ocenzurował ramiona bohaterek

Yeni Akit to portal, który - w opinii zagranicznych mediów - reprezentuje islamski fundamentalizm. Twórca zamieszczonego tam artykułu skrytykował turecki oddział Netflixa, który 1 kwietnia 2021 roku wprowadzi do swojej oferty wszystkie sezony "Przyjaciół". 

Redakcja poleca

Dziennikarz Yeni Akit podniósł, że filmy i seriale produkowane przez Netflixa promują "homoseksualizm, kazirodztwo, zdrady małżeńskie, przedstawianie chust jako obiektów seksualnych, zażywanie narkotyków, rozpustę i wykorzystywanie dzieci". Samą platformę oskarżył o "wstrzykiwanie widzom wszelkiego rodzaju rozpusty", a "Przyjaciołom" zarzucił podważanie wartości etycznych

Co więcej, "Przyjaciele" mają obrażać i gorszyć nie tylko samą treścią, ale także obrazem. Dlatego też serialowe plakaty, wykorzystane przy publikacji artykułu, zostały ocenzurowane w postaci... wyblurowania nagich ramion żeńskich bohaterek. Portal Yeni Akit zaapelował nawet do tamtejszego odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, by powstrzymał Netflixa przed jego dotychczasowymi praktykami. 

12 najlepszych seriali w historii telewizji - wybór redakcji

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/Duvarenglish.com