Obserwuj w Google News

Nichelle Nichols nie żyje. Gwiazda oryginalnego "Star Treka" miała 89 lat

3 min. czytania
01.08.2022 09:16
Zareaguj Reakcja

Zmarła Nichelle Nichols - amerykańska aktorka, wokalistka i tancerka, która zasłynęła rolą Nyoty Uhury w oryginalnej wersji serialu "Star Trek". Miała 89 lat.

Star Trek - Nichelle Nichols - kadr z serialu
fot. PARAMOUNT TELEVISION / Ronald Gr/East News

30 lipca 2022 roku odeszła Nichelle Nichols. Była amerykańską aktorką filmową i telewizyjną, wokalistką, tancerką oraz producentką. Stała się kultową artystką wśród fanów serii "Star Trek". Swoją rolą dokonała przełomu wśród afroamerykańskich aktorek telewizyjnych. Odeszła w wieku 89 lat.

Nichelle Nichols nie żyje

Jak podaje Deadline, śmierć Nichols potwierdził Gilbert Bell - jej menadżer i wieloletni partner biznesowy. Aktorka zmarła z powodu niewydolności serca w Silver City w stanie Nowy Meksyk. Od kilku lat zmagała się z problemami zdrowotnymi. W 2015 roku miała udar, a trzy lata później zdiagnozowano u niej demencję, z powodu której zaczęła wycofywać się z życia publicznego.

Redakcja poleca

Nichelle Nichols urodziła się 28 grudnia 1932 roku w Robbins w stanie Illinois jako Grace Dell Nichols. Ukończyła Englewood High School, a następnie studiowała w Nowym Jorku i Los Angeles. Współpracowała z Duke'em Ellingtonem. Wspólnie stworzyli przedstawienie baletowe, w którym Nichols zatańczyła. Śpiewała również z zespołem muzyka. W 1961 roku zagrała w musicalu "Kicks and Co.", co było przełomem w jej karierze. Występowała też w broadwayowskim przedstawieniu "Carmen Jones". W tym okresie zadebiutowała też przed kamerą. W roku 1959 wystąpiła jako tancerka w filmie "Porgy i Bess". Pracowała też jako modelka i wokalistka. W ciągu swojej kariery nagrała dwa albumy studyjne.

Pierwszym serialem z udziałem Nichols był "The Lieutenant" z 1964 roku. Zanim otrzymała swoją najbardziej znaną rolę, grała w takich produkcjach, jak "Made in Paris", "Peyton Place", "Pan Buddwing", "Tarzan" i "Doctor, You've Got to Be Kidding!". W 1966 roku dostała rolę, która okazała się kluczowa dla jej całego późniejszego życia. Mowa o postaci porucznik Nyoty Uhury z oryginalnej wersji "Star Treka".

Rola w "Star Treku" była nie tylko ważna z punktu widzenia kariery artystki. Nichols była pierwszą czarnoskórą aktorką w historii amerykańskiej telewizji, która wystąpiła w tak głośnej produkcji. Sama nie była do końca świadoma znaczenia jej roli, ponieważ po jakimś czasie chciała odejść z obsady "Star Treka". Powstrzymał ją przed tym Martin Luther King, który wyjaśnił ogromne znaczenie popkulturowe Uhury dla czarnoskórych mieszkańców USA. Stanowiła bowiem nie tylko wzór do naśladowania dla kobiet, ale przede wszystkim dla młodych Afroamerykanek. W wątku jej pojawił się ważny moment dla walki z raiszmem - jeden z pierwszych telewizyjnych pocałunków osób o różnych kolorach skóry. Mowa o słynnej scenie z 1968 roku, w którym postać Nichols całuje się z Kapitanem Kirkiem granym przez Williama Shatnera. Została też zatrudniona przez NASA jako rzeczniczka prasowa i twarz agencji zachęcająca dziewczynki, by zostawały astronautkami.

Mimo zakończenia serialu "Star Trek" w 1969 roku, Nichols kilkukrotnie wróciła do swojej najsłynniejszej roli. Podkładała głos pod Uhurę w serialu animowanym "Star Trek" oraz występowała w 6 filmach pełnometrażowych składających się na serię. Do niedawna, poza Shatnerem, George'em Takeim i Walterem Koenigem, pozostawała jedną z nielicznych żyjących aktorek z oryginalnego "Star Treka".

Redakcja poleca

W dorobku Nichols znalazły się również role w takich produkcjach, jak "The Supernaturals", "Wychowawca", "Przygody kapitana Zooma w kosmosie", "Dobro kontra zło", "Śnieżne psy", "Daleko jeszcze?", "Herosi", "Scooby-Doo: Klątwa potwora z głębin jeziora", "Surge of Power: Revenge of the Sequel", "Żar młodości", "Star Trek: Renegades" czy "Rekinado 5: Efekt płetwiarniany". Była też aktorką głosową w animacjach "Batman", "Gargulce", "Spider-Man", "Buzz Astral z Gwiezdnej Bazy", "Futurama: Przygody Fry'a w Kosmosie", "Simpsonowie" i grze wideo Family Guy: The Quest for Stuff. Łącznie zagrała w prawie 70 tytułach. Ostatnią rolą Nichols była postać Devorah w serialu "12 to Midnight" z 2021 roku. Była również producentką filmową. 

W 1951 roku wyszła za Fostera Johnsona, z którym doczekała się dziecka - Kyle'a Johnsona. Syn Nichols poszedł w jej ślady i został aktorem. Małżeństwo rozpadło się po roku. W 1995 roku wydała autobiografię "Beyond Uhura, Star Trek and Other Memories". Zdradziła w niej, że była w związku z twórcą "Star Treka" Gene'em Roddenberrym. Romans zakończył się, gdy Nichols odkryła, że mężczyzna nawiązał bliską relację z inną kobietą - Majel Hudec, która dostała później rolę w serialu i została później jego żoną. W 1968 roku wyszła ponownie za mąż za Duke'a Mondy'ego. Para rozwiodła się w 1972 roku.

RadioZET.pl/Deadline