Obserwuj w Google News

Netflix: początek końca serwisu? Ogromne straty subskrybentów platformy

Sergiusz Kurczuk
3 min. czytania
20.04.2022 08:52
Zareaguj Reakcja

Netflix zalicza pierwsze tak wysokie straty w ciągu ostatnich 10 lat. Z subskrypcji zrezygnowało wielu użytkowników, a według przewidywań analityków, to dopiero początek.

Netflix - materiał poglądowy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy wkrótce Netflix straci tytuł króla serwisów streamingowych? Według najnowszych doniesień, platforma zaliczyła ogromny spadek liczby widzów. Według specjalistów ten stan rzeczy w najbliższych miesiącach może się pogorszyć.

Netflix: użytkownicy rezygnują z platformy

Platforma Netflix zrewolucjonizowała podejście do przyswajania filmów i seriali za pośrednictwem internetu. Mało tego, stała się synonimem serwisów streamingowych. Przez lata praktycznie nie miała konkurencji, ale w ciągu minionych kilkunastu miesięcy obraz rynku streamingowego uległ zmianie. Wygląda na to, że pojawienie się nowych platform odbiło się na wynikach serwisu Netflix.

Redakcja poleca

Jak podaje Variety, według raportu za pierwszy kwartał 2022 roku, w ciągu ostatnich tygodni Netflix stracił 200 tysięcy subskrybentów. Szacuje się, że w drugim kwartale od platformy odejdzie kolejne 2 miliony użytkowników. To największe straty Netflix od 10 lat. W styczniu 2022 roku serwis zdradził, że pod koniec 2021 roku liczba subskrybentów wynosiła 221,84 miliona kont. W ciągu trzech miesięcy, a więc okresie, w którym zadebiutowała takie hity, jak drugi sezon "Bridgertonów" czy film z gwiazdorską obsadą "Projekt Adam", liczba spadła do 221,64 milionów.

Warto podkreślić, że strata nie ma związku z wojną w Ukrainie, w wyniku której Netflix zawiesił działalność w Rosji, tracąc dodatkowe 500 tysięcy abonentów. Według analizy raportu za pierwszy kwartał 2022 roku przyczyną spadku ilości użytkowników ma być nie tylko coraz większa konkurencja w postaci takich usług jak Disney+, HBO Max, Apple TV+ czy Amazon Prime Video, ale również fakt dzielenia się hasłem do jednego konta przez wiele osób, co sugeruje, że w rzeczywistości Netflix ma o wiele więcej widzów.

Ted Sarandos - szef platformy Netflix skomentował nowe dane dotyczące serwisu.

Musimy walczyć z konkurencją i nadal ulepszać podstawę naszej usługi, jaką jest tworzenie seriali i filmów, a teraz również gier, które ludzie naprawdę kochają. Na tym się obecnie koncentrujemy i dzięki temu możemy nadal rozwijać naszą firmę. Rozmawialiśmy o byciu mocno penetrowanymi na niektórych z kluczowych dla użytkowników rynków, co oznacza, że trudniej jest im dołączyć do Netflix jeśli już korzystają z naszego serwisu. Musimy więc wymyślić różne modele, nad czym teraz pracujemy, by skuteczniej zarabiać na streamowaniu.

Modele, o których wspomniał Sarandos to między innymi tańsze plany abonamentu, które będą jednak posiadać reklamy. Netflix walczy również z dzieleniem się hasłami do serwisu poza jednym gospodarstwem domowym.

Redakcja poleca

Netflix: ile platforma zarobiła w I kwartale 2022 roku?

Liczba subskrybentów usługi to jedno. Jak jednak w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku prezentowały się wyniki finansowe Netflix? O tym raport również wspomina. Netflix przekroczył przewidywania ekspertów z Wall Street, ale stracił na przychodach. Analitycy z firmy Refinitiv prognozowali wartość akcji w granicach 2,89 dolara przy przychodach 7,93 miliarda dolarów. Zgodnie z raportem ceny akcji serwisu wynoszą 3,53 dolara przy przychodach 7,868 miliardów dolarów. Przychody wzrosły jednak o 9,8% w porównaniu z I kwartałem 2021 roku. Netflix osiągnął w minionym kwartale dochód netto w wysokości 1,6 miliarda dolarów. Na koniec platformy Netflix na razie się nie zapowiada.

RadioZET.pl/Variety/Netflix

Netflix zrezygnował w ostatnim czasie z wielu seriali. Czego już nie zobaczymy? [GALERIA]