Obserwuj w Google News

Rząd oskarża Netflix o deprawowanie nieletnich. Powodem pocałunek dwóch bohaterek animacji

2 min. czytania
12.09.2022 11:14
Zareaguj Reakcja

Serial Netflix "Jurassic World Camp Cretaceous" nie spodobał się zwolennikom węgierskiej ustawy anty-LGBT. Wszystko przez scenę pocałunku dwóch bohaterek.

Jurassic World Camp Cretaceous - kadr z serialu Netflix
fot. Netflix/materiały prasowe

Wygląda na to, że animacja "Jurassic World Camp Cretaceous" godzi w homofobiczną ustawę Węgier. Przedstawiciele rządu domagają się od platformy Netflix zmiany oznaczenia wiekowego produkcji.

"Jurassic World Camp Cretaceous": rząd Węgier oskarża Netflix o deprawację dzieci

W 2021 roku na Węgrzech wprowadzono tak zwaną ustawę anty-LGBT - przez większość członków Unii Europejskiej uznaną za krzywdzącą, szkodliwą i niezgodą z Prawami Człowieka. Ma ona rzekomo chronić dzieci przed "promowaniem" zachowań nieheteronormatywnych, mimo że nauka wyraźnie mówi, że orientacja seksualna jest zjawiskiem wrodzonym. Węgierskie prawo ma więc podtekst całkowicie ideologiczny i nie ma nic wspólnego z ochroną nieletnich.

Redakcja poleca

Ustawa anty-LGBT jednak na Węgrzech funkcjonuje, co spowodowało problem z serialem animowanym Netflix "Jurassic World Camp Cretaceous". Jak podaje Politico, w jednym z odcinków produkcji doszło do sceny pocałunku dwóch bohaterek, co spotkało się z ostrą reakcją przedstawicieli węgierskiego rządu. Serial jest dostępny na platformie streamingowej od 7. roku życia. Władze żądają zmiany w oznaczeniu progu wiekowego na powyżej 12 lat.

Dochodzenie w tej sprawie ruszyło w sierpniu 2022 roku po "kilku skargach" na serial, który narusza ustawę anty-LGBT. Węgierscy politycy zapowiedzieli, że w tej kwestii zgłoszą się do europejskiej siedziby Netflix znajdującej się w Holandii. Prawdopodobnie na zgłoszeniu się skończy. Węgry zostały bowiem pozwane do Trybunału Sprawiedliwości UE z powodu dyskryminującego prawa funkcjonującego w kraju. Trudno się więc spodziewać, żeby Netflix przychylił się do homofobicznych żądań.

Redakcja poleca

"Jurassic World Camp Cretaceous": o czym jest serial Netflix?

Serial animowany to spin-off serii "Park Jurajski". Miłośnik dinozaurów Darius Bowman ma okazję odwiedzić Camp Cretaceous - park dinozaurów na Isla Nublar. Chłopak spotyka tam pięciu innych nastolatków — Bena, Yaz, Brooklynna, Kenjiego i Sammy - którzy również zostali wybrani jako uczestnicy tytułowego obozu. Kiedy jednak dinozaury uwalniają się, obozowicze zostają zmuszeni do samotnego funkcjonowania na wyspie w nadziei na wydostanie się z zagrażającej życiu sytuacji. "Jurassic World Camp Cretaceous" trafił na Netflix 18 września 2022 roku. Do tej pory doczekała się 5 sezonów, liczących 49 odcinków.

RadioZET.pl/Politico