Obserwuj w Google News

Mitchell Ryan nie żyje. Aktor z "Drużyny A", "Strażnika Teksasu" i "Renegata" miał 88 lat

2 min. czytania
07.03.2022 12:13
Zareaguj Reakcja

Zmarł Mitchell Ryan - amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, którego kariera trwała ponad 60 lat. Odszedł w wieku 88 lat.

Dharma i Greg - Mitchell Ryan, Susan Sullivan - kadr z serialu
fot. 20thCentFox/Courtesy Everett Collection/Everett Collection/East

4 marca 2022 roku zmarł Mitchell Ryan. Był amerykańskim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym, występującym od ponad 6 dekad. Miał 88 lat. 

Mitchell Ryan nie żyje

Jak podaje Deadline, o śmierci Ryana poinformowała koleżanka z planu Kathryn Leigh Scott za pośrednictwem Facebooka.

Mój słodki, ukochany przyjaciel Mitch zmarł dziś rano. Był wielkim darem w moim życiu. Pielęgnuję ciepłe wspomnienia jego pięknej duszy. Jestem załamana.

Zmarł z powodu niewydolności serca w swoim domu w Los Angeles.

Redakcja poleca

Mitchell Ryan urodził się 11 stycznia 1934 roku w Cincinnati w stanie Ohio, ale wychowywał się w Louisville w Kentucky. Służył w armii amerykańskiej podczas wojny w Korei. Należał do Actors Studio, występując w wielu przedstawieniach broadwayowskich. Na dużym ekranie zadebiutował w 1958 roku w filmie "Thunder Road". Na małym ekranie po raz pierwszy pojawił się rok później w serialu "Brenner". Od tego momentu zagrał w ponad 130 produkcjach.

Wśród filmów w dorobku Ryana znalazły się między innymi takie tytuły, jak "Polowanie", "Mściciel", "Pechowa Elektra Glide", "Przyjaciele Eddiego", "Siła magnum", "Bitwa o Midway", "Dwuminutowe ostrzeżenie", "Dylemat sędziego", "Zabójcza broń", "Zimowi ludzie", "Historia Ryana White'a", "Żelazny orzeł 3: Asy przestworzy", "Błękit nieba", "Sędzia Dredd", "Halloween VI: Przekleństwo Michaela Myersa", "Małpa na boisku", "Kłamca, kłamca", czy "Zabijanie na śniadanie".

Najpopularniejsze role zagrał jednak dzięki serialom telewizyjnych. Mitchell Ryan grał w takich produkcjach odcinkowych, jak "Szpital miejski", "Ulice San Francisco", "Chase", "Barnaby Jones", "Prywatny detektyw Jim Rockford", "Hardcastle i McCormick", "Hotel", "Dallas", "Sprawa Jeffrey'a McDonalda", "Drużyna A", "Wszystkie moje dzieci", "Star Trek: Następne pokolenie", "Mission: Impossible", "Santa Barbara", "Gliniarz i prokurator", "Prawnicy z Miasta Aniołów", "Złotka", "Matlock", "Młodzi jeźdźcy", "Nowojorscy gliniarze", "Strażnik Teksasu", "Renegat", "Napisała: Morderstwo", "Skrzydła", "Mroczne niebo", "Kancelaria adwokacka", "Liga Sprawiedliwych", czy "Drew Carey Show".

Redakcja poleca

Ryan największą popularność zdobył dzięki roli w operze mydlanej "Dark Shadows", w której wcielił się w Burke'a Devlina. W późniejszych latach stał się rozpoznawalny za sprawą roli Edwarda Montgomery'ego z kultowego sitcomu "Dharma i Greg". Ostatnimi rolami aktora były występy w serialu "Smartphone Theatre" z 2021 roku oraz wciąż powstającym filmie "Valley of Shadows".

W 1972 roku ożenił się z Lyndą Morse. Para doczekała się jednego dziecka, ale finalnie się rozwiodła. W 1998 roku Ryan wziął drugi ślub, tym razem z Barbarą Albertine, z którą był wcześniej 11 lat. Mieli wspólnie dwójkę dzieci i pięcioro wnuków.

RadioZET.pl/Deadline/Facebook

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET