Obserwuj w Google News

John Stahl nie żyje. Aktor z "Gry o tron" miał 68 lat

2 min. czytania
07.03.2022 07:50
Zareaguj Reakcja

Zmarł John Stahl - szkocki aktor teatralny i telewizyjny. Zasłynął dzięki roli jednej z postaci w hicie HBO "Gra o tron". Miał 68 lat. Co było przyczyną śmierci?

Gra o tron - John Stahl - kadr z serialu HBO
fot. HBO/materiały prasowe

2 marca 2002 roku odszedł John Stahl. Był szkockim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Miał 68 lat. Zasłynął rolą w serialu "Gra o tron".

John Stahl nie żyje

O śmierci aktora poinformował portal Deadline. Smutną informację potwierdziła agentka Stahla - Amanda Fitzalan Howard. Nie podano przyczyny zgonu artysty.

Redakcja poleca

John Stahl urodził się w 1953 roku w Sauchie. Ukończył Alloa Academy, a następnie studiował na Royal Scottish Academy of Music and Drama. W latach 1975-76 pracował jako asystent reżysera w Darlington Drama Centre. Występował również na deskach The Royal Shakespeare Company i The National Theatre in London. W tym samym okresie zadebiutował przed kamerą w odcinku "Garnock Way".

Pierwszym filmem Stahla był kryminał "A Sense of Freedom". Wśród innych ról aktora znalazły się między innymi "The Mackinnons", "Albert and the Lion", "Resort to Murder", "Loch Ness", "Murder Rooms: Mysteries of the Real Sherlock Holmes", "Lekarze", "Rebus", "Być człowiekiem", "Szpital Holby City", "Shetland", "Powiernik królowej", "Maria, królowa Szkotów" i "Morderstwa w Midsomer". Ostatnią rolą Stahla był udział w filmie platformy Netflix "Świąteczny zamek".

Redakcja poleca

Popularność Stahlowi przyniosły głównie dwie role. Pierwsza z nich to postać Toma "Inverdarrocha" Kerra z serialu "Take the High Road", w którym pojawiał się regularnie od 1987 do 2003 roku. Druga, która sprawiła, że aktor zdobył globalną rozpoznawalność, była rola Rickarda Karstarka z hitu HBO "Gra o tron". Stahl wystąpił w 2. i 3. sezonie serialu. Zastąpił Stevena Blounta, który pierwszy wcielił się w Karstarka.

John Stahl zostawił swoją żonę, Jane Paton.

RadioZET.pl/Deadline

Gwiazdy filmu i kina, które odeszły w 2021 roku [ZDJĘCIA]

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET