Obserwuj w Google News

Joe Ruby nie żyje. Twórca animacji telewizyjnej "Scooby Doo" miał 87 lat

2 min. czytania
28.08.2020 16:42
Zareaguj Reakcja

Joe Ruby nie żyje. Był amerykańskim animatorem, montażystą telewizyjnym, pisarzem i producentem. Stworzył jedną z najbardziej popularnych animacji dla dzieci o grupie nastoletnich detektywów i ich mówiącym psie Scooby Doo.

Joe Ruby Scooby Doo
fot. WARNER BROS. ANIMATION/Album/EAST NEWS

Joe Ruby nie żyje. Amerykański scenarzysta, producent, animator oraz twórca popularnej serii "Scooby Doo" odszedł w wieku 87 lat. Jak podaje magazyn "Variety", mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych w środę 26 sierpnia 2020 w miejscowości Westlake Village w Kalifornii. Artystę żegnają najbliżsi, członkowie rodziny, przyjaciele oraz wierni fani jego animacji.

- Nigdy nie przestał pisać i tworzyć, nawet gdy robił się coraz starszy - powiedział o zmarłym jego wnuk Benjamin Ruby.

- Joe Ruby uczynił sobotnie poranki niezwykłymi dla wielu dzieci, w tym mnie. Był jednym z najbardziej produktywnych twórców w naszej branży. (…) Scooby Doo był ukochanym kompanem na naszych ekranach przez ponad 50 lat, zostawiając za sobą dziedzictwo, które inspirowało kolejne generacje. My w Warner Bros. Animation mamy ogromny przywilej i honor, mogą kontynuować tę spuściznę. Wysyłamy też najserdeczniejsze kondolencje do najbliższych Joego - napisał Sam Register, szef Warner Bros. Animation.

Zobacz także: Powstaje serial telewizyjny inspirowany kultowymi "Atomówkami". Czego się spodziewać?

Joe Ruby nie żyje. Twórca serialu "Scooby Doo" miał 87 lat

Joe Ruby rozpoczynał swoją karierę w Walt Disney Productions. W późniejszych latach sam założył wytwórnię Ruby-Spears Productions zajmującą się przede wszystkim produkcją filmów i seriali animowanych. Jego współpraca z Kenem Spearsem zaowocowała popularną serią "Scooby Doo". Pierwszy serial, czyli "Scooby Doo, gdzie jesteś?", został stworzony w 1969 roku. W związku z ogromnym sukcesem historii czterech nastolatków i ich gadającego psa studia Hanna-Barbera (do 2001 roku) i Warner Bros. Animation (od 1998 roku) wyprodukowały serię spin-offów.

Obecnie franczyza "Scooby Doo" obejmuje także komiksy, gry komputerowe, spektakle teatralne oraz filmy. W 2020 roku do kin trafił najnowszy film animowany "Scooby-Doo!", który można zobaczyć także w Polsce.