Obserwuj w Google News

Koniec Cartoon Network? Co dalej z kultowym kanałem telewizyjnym, który wychował pokolenia?

2 min. czytania
14.10.2022 11:52
Zareaguj Reakcja

Czy to koniec Cartoon Network? Świat obiegła informacja o rzekomym zamknięciu stacji z kreskówkami. Szefowie Warner Bros. postanowili zabrać głos w tej sprawie. 

Atomówki - kadr z filmu Cartoon Network
fot. Everett Collection/East News

Plotki o śmierci Cartoon Network były mocno przesadzone. Nie zmienia to jednak faktu, że słynną stację czeka kilka poważnych zmian. Co zamierza zrobić Warner Bros. z Davidem Zaslavem na czele?

Cartoon Network: czy stacja z bajkami przestanie istnieć?

Każdy, kto wychowywał się w latach 90., doskonale pamięta kultowe kreskówki dostępne na Cartoon Network - "Johnny Bravo", "Atomówki", "Krowa i Kurczak", "Laboratorium Dextera" czy "Samuraj Jack" to tylko kilka najsłynniejszych tytułów seriali animowanych, wychowujących pokolenie dzisiejszych 30-kilku latków. W kolejnych dekadach nie zabrakło równie ważnych produkcji, między innymi "Pory na przygodę!", "Niesamowitego świata Gumballa" czy "Bena 10".

Redakcja poleca

Jak podaje Variety, 12 października 2022 roku korporacja Warner Bros. Group potwierdziła zwolnienie 82 pracowników między innymi z działów animacji i scenariuszy, pozostawiając 43 wakaty. Ponadto prezes Warner Bros. Discovery - Channing Dunney poinformował, że  zespoły rozwoju i produkcji Warner Bros. Animation i Cartoon Network Studios połączą się w ramach jednego działu, a Hanna Barbera Studios Europe utrzyma osobny zespół. Te wieści podsyciły spekulacje na temat przyszłości Cartoon Network. Wiele osób przewidywało koniec słynnej stacji telewizyjnej.

Tymczasem Polygon, donosi, że konsolidacja Warner Bros. Animation i Cartoon Network Studios nie wpłynie na produkcję ani rozwój produkcji stacji. Jeden z przedstawicieli Warner Bros. potwierdził, że Cartoon Network Studios nadal pracuje nad wieloma tytułami, które ukażą się w przyszłości. Mowa zarówno o serialach animowanych dla Cartoon Network, jak i dla Adult Swim oraz HBO Max. Nie określono jednak konkretnie priorytetów wynikających z dość dużej zmiany podjętej przez zarząd korporacji. Pomimo połączenia Cartoon Network Studios i Warner Bros. Discovery pozostaną odrębnymi markami.

Redakcja poleca

Cartoon Network: skąd drastyczna decyzja Warner Bros.?

Jak podaje Plygon, raport Nielsena wykazał, że oglądalność Cartoon Network od jakiegoś czasu spada. W 2021 roku spadek wynosił  aż 26%. Szefowie Warnera chcą więc zrobić wszystko, by stacja nie przestała być rentowna. Zwolnienia nie do końca wynikają z wyników Cartoon Network, a są następstwem niedawnego przejęcia Warner Media przez Discovery. Od tego momentu prezes i dyrektor generalny Warner Bros. Discovery - David Zaslav, postanowił obniżyć koszty firmy o 3 miliardy dolarów. Te cięcia dotknęły nie tylko Cartoon Network (głównie serialu "Pociąg do nieskończoności "), ale również inne podmioty zawarte w spółce, między innymi platformę HBO Max. Czy decyzja o redukowaniu pracowników i produkcji Warnera się rzeczywiście opłaci? Przekonamy się za jakiś czas.

RadioZET.pl/Variety/Polygon

The latest set of changes at Cartoon Network Studios coincides with the decreased availability of some of their cartoons, as they've become harder for viewers to find. Additionally, Cartoon Network ratings have been plummeting for some time, seeing a 26 percent dip in viewership in 2021, according to Nielsen data.