Obserwuj w Google News

Radio ZET na Wings for Life World Run. Polka Globalną Zwyciężczynią 10. edycji!

Artykuł promocyjny
3 min. czytania
08.05.2023 09:58
Zareaguj Reakcja

Wings for Life World Run pod patronatem Radia ZET za nami. Globalną Zwyciężczynią 10. edycji została Katarzyna Szkoda, która uciekała przed ruchomą linią mety przez 55 kilometrów. W największym biegu świata wystartowało ponad 200 tysięcy osób. Na starcie Biegu Flagowego w Poznaniu pojawiło się 7495 biegaczy i uczestników na wózkach, a 6566 Polaków dołączyło do nich w innych miastach, dzięki aplikacji mobilnej.

Katarzyna Szkoda Wings for Life World Run
fot. mat. prasowe

10. edycja Wings for Life World Run przeszła do historii. Katarzyna Szkoda została Globalną Zwyciężczynią z wynikiem 55,07 km, a Dariusz Nożyński (68,39 km) do końca rywalizował o Globalne Zwycięstwo ze startującym w Japonii, Jo Fukudą (69,01 km). Po raz kolejny największy bieg świata miał jeden cel – pomóc w powrocie do sprawności osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Radio ZET na Wings for Life World Run. Polka Globalną Zwyciężczynią 10. edycji

Największy bieg w historii zaczął się punktualnie o 13:00 lokalnego czasu. W wydarzeniu mieli prawo wziąć udział wszyscy, niezależnie od umiejętności i poziomu zaawansowania. Wspomóc szczytny cel mogli zarówno profesjonalni biegacze, jak i amatorzy czy osoby na wózkach. Wszystko to w szczytnym celu – by pomóc tym, którzy jeszcze biegać nie mogą. Opłaty startowe uczestników Wings for Life World Run przeznaczone są w całości na badania mające pomóc w odnalezieniu metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. Podczas 10. edycji udało się zebrać na ten cel 5,8 mln euro.

W jednym momencie rekordowa liczba 206 728 osób zaczęła biec, spacerować i jechać na wózkach na całym świecie, a 30 minut po starcie, w ślad za nimi wyruszyła ruchoma linia mety. Kierowcą ścigającym uczestników był Adam Małysz.

W Polsce jubileuszowa 10. edycja Wings for Life World Run, obyła się w dwóch formułach. W ramach Biegu Flagowego, z Międzynarodowych Targów w Poznaniu wystartowało 7495 uczestników, w tym ambasadorzy Światowego Biegu, m.in.: olimpijka Monika Pyrek (11,6 km), modelka Zuzanna Kołodziejczyk (12 km), lekkoatleta Adam Kszczot (25 km) i skialpinista Andrzej Bargiel (20,8 km). W innych miastach, do charytatywnego wydarzenia można było dołączyć dzięki aplikacji mobilnej – solo lub w jednej z 15 lokalizacji grupowych Biegów z Aplikacją. Na udział w tej formule zdecydowało się 6566 Polaków.

Wings for Life World Run
fot. mat. prasowe

 Na 10. rocznicę celowałam w 10 km, taka idealna celebracja urodzin. Ale jakoś mnie mocniej „popchnęło” i udało się pokonać prawie 12. To moja 10. edycja Wings for Life World Run. Jako jedna z nielicznych osób startowałam we wszystkich i jestem z tego dumna. Najbardziej wyjątkowa była chyba ta pierwsza, bo nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, jak to jest biec bez mety. Myślę, że to właśnie ten szczególny format podbił serca biegaczy na całym świecie. Jeśli ktoś jeszcze nie próbował, to niech koniecznie to zrobi! – zachęcała po biegu Monika Pyrek.

Walka o globalne zwycięstwo trwała do ostatnich metrów i rozegrała się między startującym w Japonii Jo Fukudą (69,01 km), a biegnącym w Poznaniu Dariuszem Nożyńskim (68,39 km). Kategorię kobiet w globalnym rankingu zdominowały Polki: Patrycja Talar (48,78 km, 4. miejsce) biegnąca w Zug w Szwajcarii, Dominika Stelmach (49,02 km, 3. miejsce) w Kakheti w Gruzji i Katarzyna Szkoda (55,07 km, 1. miejsce) w Poznaniu. Polka została globalną zwyciężczynią Wings for Life World Run.

Rewelacyjne uczucie! Miałam info na trasie, że jestem pierwsza tu w Poznaniu, później, że na świecie też, ale jakoś chyba nie do końca to do mnie docierało. Potrzebuję czasu, żeby to przeprocesować. Nie biegam długo, w zasadzie 7 lat z przerwami, a na asfalcie zrobiłam do tej pory tylko jeden maraton! – powiedziała po biegu Globalna Zwyciężczyni Katarzyna Szkoda.

Było całkiem nieźle, w zeszłym roku chyba biegło mi się trudniej. Wynik mnie cieszy, ale to nie on jest najważniejszy. W Wings for Life World Run liczy się atmosfera, ludzie i cel, dla którego startujemy! – powiedział 1. mężczyzna w Polsce, Dariusz Nożyński.

Retransmisję z wydarzenia obejrzysz na stronie www.wingsforlifeworldrun.com i darmowej platformie Red Bull TV. Kolejna edycja Światowego Biegu odbędzie się 5 maja 2024 roku. Na stronie biegu można zapisać się na listę mailingową, by otrzymać powiadomienie o starcie zapisów.

Wyniki 10. edycji Wings for Life World Run w Polsce:

  • Najszybsza uczestniczka na wózku: Joanna Oleksiuk (16,7 km)
  • Najszybszy uczestnik na wózku: Paweł Tęcza (39,5 km)
  • 1. kobieta, Globalna Zwyciężczyni: Katarzyna Szkoda (55,07 km)
  • 1. mężczyzna: Dariusz Nożyński (68,39 km)
Wings for Life World Run
fot. mat. prasowe