Obserwuj w Google News

Jarmark Św. Dominika w Gdańsku już od 22 lipca. Trzy tygodnie pełne atrakcji [PROGRAM]

Artykuł promocyjny
4 min. czytania
21.07.2023 11:30
Zareaguj Reakcja

Jarmark św. Dominika powraca na ulice Gdańska. To już 763. edycja jednej z najstarszych imprez plenerowych o takim charakterze, której początki sięgają 1260 roku. Tegoroczny jarmark potrwa od 22 lipca do 13 sierpnia, a na gości czeka aż 760 stoisk!

Jarmark Św Dominika Gdańsk
fot. mat. prasowe

Powraca wielkie święto handlu, rzemiosła, sztuki i rozrywki. 763. Jarmark św. Dominika, który odbędzie się od 22 lipca do 13 sierpnia w samym sercu Gdańska, zaprasza wszystkich do odwiedzin, zabawy, zakupów oraz skosztowania wybornych regionalnych przysmaków. Program tegorocznej edycji zapowiada się znakomicie – szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie jarmarku.

Jarmark Św. Dominika w Gdańsku już od 22 lipca. Trzy tygodnie pełne atrakcji [PROGRAM]

Już w najbliższą sobotę, 22 lipca, kupcy symbolicznie przejmą gród nad Motławą. Z rąk prezydent Aleksandry Dulkiewicz - o godz. 12, na przedprożach Dworu Artusa - otrzymają klucze do bram miasta i przez trzy letnie tygodnie, będą sprawować w nim władzę. Jarmark Św. Dominika to 763 lata tradycji wymieszanej z nowoczesnością. Jedyny w swoim rodzaju klimat, najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy, oryginalna kuchnia regionalna i międzynarodowa. Impreza co roku przyciąga do Gdańska ponad milion turystów z kraju i zagranicy.

Jarmark św. Dominika został zbudowany na handlu. Nie może więc dziwić, że w tym roku na Jarmarku św. Dominika będzie można odwiedzić aż 760 stoisk! W końcu to największa tego typu handlowo-kulturalna impreza w Europie. Jak to wygląda w liczbach? 469 – Rzemiosło i Artyści, 144 – Kolekcjonerzy i Antyki, 76 – Gastronomia/ Kuchnie Świata, 71 – Spożywcze Produkty Regionalne. 65 tys. metrów kwadratowych. Aż 20 proc. wystawców to gdańszczanie.

Bogata oferta wystawców i stoisk pozwala nie tylko poznać wszystkie smaki i odcienie Jarmarku św. Dominika, ale też poznać handlowców od podszewki. Niewiele jest imprez, które gromadzą tak różnorodną ofertę. Niewiele jest też miejsc, które umożliwiają bezpośredni kontakt z wytwórcami oryginalnych produktów wytwarzanych ręcznie. To często właściciele małych manufaktur lub rodzinnych firm. Nikt lepiej nie opowie o miodzie, wyrobach rzemieślniczych, wyjątkowych artykułach kolekcjonerskich, jak ich twórcy.

Tegoroczny Jarmark był wyzwaniem z wielu powodów, ale możemy z dumą stwierdzić, że mamy to! Moc wrażeń, atrakcji, rzemiosła i smaków, które czekają na odwiedzających. Szczególnie zapraszamy na cztery uliczki tematyczne: Wileńską, Pomorską, Wielkopolską i Polskich Projektantów. W tym roku świętujemy 700 lat Wilna oraz ćwierćwiecze współpracy Gdańska i stolicy Litwy, stawiamy na promocję lokalnej kuchni i rzemiosła. Współpracujemy także z Wielkopolską, która w pierwszym tygodniu wydarzenia przywiezie do Gdańska swoje najlepsze specjały, pokazujemy również najciekawsze marki w polskiej modzie.

Wśród nowości na Jarmarku św. Dominika jest także Kącik Grafików i Ilustratorów. To nowa mini strefa zlokalizowana na ul. Tkackiej, przy ASP. Miejsce zatem nieprzypadkowe, idealne dla miłośników sztuki, zainteresowanych grafiką, designem i kolażem. Widzimy w tej strefie ogromny potencjał i liczymy, że będzie się prężnie rozwijała!

Jeśli ktoś chciałby złapać oddech i odsapnąć po całym dniu spacerowania między kramami, zawsze może zatrzymać się na chwilę na jednym z naszych czterech przystanków. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Tegoroczna Ołowianka pod Żaglami to miejsce, gdzie jarmarkowe wieczory tętnią muzyką i dobrą energią. To pyszne jedzenie, koncerty, muzyka, kino, a także premierowy bar Flauta. Szeroka oferta muzyczna pozwoli zaspokoić wyrafinowane gusta jarmarkowych gości. Przy okazji, między 22 a 27 lipca będzie można oglądać wystawę przygotowaną przez naszego partnera - markę Lotto.

Ponadto, już 23 lipca, na Ołowiance, odbędzie się po raz XXVIII Święto Chleba. Będzie można tu znaleźć nie tylko morze pysznego pieczywa, ale też moc atrakcji dla wszystkich. Występy artystyczne, konkursy, strefa zabaw dla dzieci czy strefa porad ekspertów to tylko kilka z nich.

Na szczególną uwagę zasługuje ważny społecznie Przystanek Równość. To miejsce, w którym w formule letniego odpoczynku, chcemy rozmawiać o rzeczach ważnych - jak tolerancja, otwartość, wolność oraz zacierać różnice pokoleniowe i kulturowe. W tygodniu bawimy się i integrujemy, operetka przeplata się z karaoke i setami dzidżejów, a warsztaty dla dzieci z zajęciami dla seniorów.

Dzieci natomiast świetnie odnajdą się na Przystanku Przygoda, który jest strefą zabawy, sportu, ale też nauki. Szczególnie polecamy Hydromisję, stworzoną przez partnera Jarmarku - GIWK. To program edukacyjny, który uczy o wodzie – jej znaczeniu i właściwościach, ale też jak o nią dbać, aby Ziemia była lepszym miejscem dla wszystkich.

No i oczywiście Przystanek Smaków - pyszne miejsce odpoczynku dla całych rodzin, live cooking z Andrzejem Polanem czy Mirror Cube - wyjątkowa atrakcja, która (coś tak czujemy!) stanie się hitem imprezy.

Hasło tegorocznego Jarmarku brzmi “Wracam, bo lubię”. Dążymy do tego, aby lato w sercu Gdańska było ciekawe oraz inspirujące - żeby Jarmark św. Dominika stał się dla wszystkich miejscem, do którego chce się wracać w trakcie tych trzech tygodni - idealną przestrzenią do spotkań, relaksu i spędzania wolnego czasu. To już tradycja wakacji! Przyjazna, pełna emocji i radości jarmarkowa atmosfera, zapewnia niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia. Gdańsk i Jarmark są ze sobą nierozerwalnie połączone - w tym roku nie będzie inaczej.