Obserwuj w Google News

Zenek Martyniuk zaśpiewa w bardzo ważnym miejscu. Ludzie protestują

2 min. czytania
17.01.2023 13:29
Zareaguj Reakcja

Zenek Martyniuk ma zaśpiewać w auli Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Planowana wizyta piosenkarza w murach uczelni wzbudza wyjątkowe kontrowersje. Zdaniem niektórych placówka edukacyjna nie jest odpowiednim miejscem dla gwiazdy disco polo.

Zenek Martyniuk zaśpiewa w bardzo ważnym miejscu. Ludzie protestują
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

20 lutego Zenek Martyniuk ma wystąpić w Poznaniu. Wydarzenie noszące nazwę "Zakończenie karnawału z Zenonem Martyniukiem i zespołem Akcent " spotkało się z protestem przedstawicieli środowiska muzycznego oraz młodych działaczy politycznych. Już w grudniu pojawiły się pierwsze głosy sprzeciwu wobec wizyty Zenona Martyniuka w murach UAM. Oburzeni muzycy apelowali, by nie organizować koncertu disco polo w auli, w której odbywa Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Winiawskiego. Aula UAM od lat jest też miejscem, w którym organizowane są koncerty Filharmonii Poznańskiej.

To jest uniwersytet, sala, w której odbywa się jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, tu immatrykuluje się studentów, wręcza doktoraty, przyjmuje prezydentów i Güntera Grassa — tłumaczył w "Wyborczej" jeden z poznańskich muzyków.

Zobacz także: Zenek Martyniuk stanowczo zdementował plotki: "Ktoś tam pisze bzdury"

Młodzieżowa Rada Miasta przeciwko Zenkowi. Martyniuk nie wystąpi w Poznaniu?

Do protestujących przeciwko organizacji koncertu disco polo w UAM dołączyła Młodzieżowa Rada Miasta. Zdaniem młodych działaczy muzyka Zenka Martyniuka nie powinna rozbrzmiewać w auli. "Po dłuższej dyskusji wspólnie zdecydowaliśmy się na zajęcia stanowiska w tej sprawie i przegłosowania go na następnej sesji" — można przeczytać w protokole posiedzenia.

Z "Wyborczej" dowiadujemy się, że w Poznaniu nie ma innego miejsca, w którym można byłoby zorganizować koncert Zenka. Można więc przypuszczać, że chór niezadowolonych głosów nie wpłynie na decyzję władz uczelni. Poza tym przedstawiciele UAM nie widzą problemu w udostępnieniu auli artyście.

Czy to aprobujemy, czy nie, muzyka disco polo istnieje w przestrzeni publicznej — tłumaczyła jakiś czas temu rzeczniczka uczelni.

Redakcja poleca

Źródła: RadioZET.pl/Poznan.wyborcza.pl/Muzyka.interia.pl