Obserwuj w Google News

Wygrana w "Milionerach" poszła w dół? Inflacja dopadła show. "Bardzo wyraźnie"

2 min. czytania
19.01.2023 15:43
Zareaguj Reakcja

Udział w "Milionerach" to dla wielu osób szansa na ogromną zmianę w życiu. Zdaniem eksperta jednak inflacja i wartość pieniądza sprawiły, że główna wgrana nie jest tak atrakcyjna, jak przed laty. O ile "biedniejsi" są dzisiejsi milionerzy?

Hubert Urbański w "Milionerach"
fot. Piotr Molecki/East News

" Milionerzy" to format, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Trudno się dziwić: możliwość sprawdzenia własnej wiedzy, interesujące pytania z różnych dziedzin, a przede wszystkim ogromne pieniądze w tle - to wszystko brzmi, jak przepis na telewizyjny sukces. W Polsce "Milionerów" możemy oglądać od 1999 roku, program jest jednym z największych hitów TVN. Do tej pory główna wygrana padła pięciokrotnie, ostatni raz uczestnik cieszył się z miliona we wrześniu 2022. Czy jednak zwycięzcy sprzed lat tak naprawdę nie wygrali więcej?

"Milionerzy" ofiarą inflacji? Ekspert o wartości głównej wygranej

Rosnąca inflacja i dotkliwe podwyżki to w naszym kraju ogromny problem, wielu Polaków ledwo wiąże koniec z końcem. Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl. zwraca uwagę, że milion złotych wygrany przed laty w "Milionerach" był nagrodą o wiele cenniejszą, niż obecnie.

- Od 1999 roku, gdy w Polsce po raz pierwszy usłyszeliśmy pytanie „Czy to twoja ostateczna odpowiedź?” w teleturnieju "Milionerzy", mocno zmieniły się ceny i realia gospodarcze. Spadającą realną wartość pieniędzy, które można wygrać, bardzo wyraźnie widać na przykładzie rynku nieruchomości - cytuje słowa specjalisty portal Jastrząb Post.

Błaszczyk przedstawił różnicę w realnej wartości miliona złotych na przestrzeni lat na przykładzie zakupu mieszkania.

- Łatwo zatem policzyć, że w obecnych warunkach główna wygrana w "Milionerach" powinna wystarczyć na niemal 189 metrów kwadratowych mieszkania w średniej wielkości miasteczku. Tymczasem w 1999 roku laureatkę czy też laureata byłoby stać na ponad 454 metry kwadratowe w podobnej lokalizacji - czytamy.

Nie da się jednak ukryć, że obecnie główna wygrana w "Milionerach" może być równie atrakcyjna, także niższe progi są łakomym kąskiem dla graczy. Wielu Polaków nie chce obecnie zostać milionerami, a jedynie podbudować budżet.

Redakcja poleca

"Milionerzy": jak zmieniał się kultowy teleturniej?

Formuła "Milionerów" nie ulega szokującym zmianom, w fotelu prowadzącego od początku emisji możemy oglądać Huberta Urbańskiego. Jednak w pierwszych latach emisji uczestnik walczący o milion musiał odpowiedzieć na piętnaście pytań, od 2017 czekają go o trzy progi mniej. Co ciekawe, po raz pierwszy w polskiej edycji z wygranej uczestnik ucieszył się dopiero w 2010 roku.

Warto podkreślić, że wysokość głównej nagrody nie uległa zmianie od ponad 20 lat. Nie można więc mówić o skokowym obniżeniu wartości miliona złotych w stosunku do 1999 roku.