,

Tina Turner wiedziała, że umrze? Choroba niszczyła jej życie

25.05.2023 08:05

Tina Turner nie żyje. Legendarna artystka zmarła w wieku 83 lat z powodu choroby. Jeszcze dwa miesiące temu publicznie przyznała, że powinna była lepiej dbać o swoje zdrowie. Jej słowa rzucają nowe światło na tragedię, która 24 maja wstrząsnęła światem międzynarodowej rozrywki.

Tina Turner nie żyje. Wiedziała, że umrze? Chorowała od bardzo dawna
fot. Hiroyuki Taira/Associated Press/East News

Tina Turner była jedną z największych legend współczesnej sceny muzycznej. Jej największe hity – „Private Dancer, „We Don’t Need Another Hero”, „The Best”, „What's Love Got to Do with It”, „Golden Eye”, „Tonight” i „I Don’t Wanna Lose You” – przez lata królowały na listach przebojów na całym świecie. Dzięki swojemu talentowi, warsztatowi wokalnemu i charakterystycznemu brzmieniu Turner potrafiła porwać tłumy i w trakcie trwania jej kariery zdołała sprzedać 100 milionów płyt. Była najczęściej nagradzaną artystką rockandrollową w historii i laureatką siedmiu nagród Grammy.

loader

Jej odejście sprawiło, że świat muzyki zubożał. Tina Turner zmarła 24 maja, miała 83 lata.

Tina Turner nie żyje. Wiedziała, że umrze?

Tina Turner zmarła po długiej chorobie, która od dawna zatruwała jej życie. Problemy zdrowotne legendarnej piosenkarki zaczęły się w 1978 roku, gdy lekarze zdiagnozowali u niej nadciśnienie. To jednak nie wystarczyło, by zmotywować ją do podjęcia leczenia profilaktycznego.

Uważałam nadciśnienie za moją normę. Nie próbowałam tego kontrolować – przyznała później w wywiadzie dla European Health Kidney Alliance.

W 2013 roku miała zawał. Wtedy zrozumiała, że jej życie jest poważnie zagrożone. Z pomocą męża, Erwina Bacha, zdołała stanąć na nogi, ale nie cieszyła się zdrowiem zbyt długo. Zaledwie trzy lata później dowiedziała się, że choruje na raka jelita. Wtedy zwróciła się ku medycynie niekonwencjonalnej. Jednak leki homeopatyczne nie poprawiły jej stanu – wręcz przeciwnie, Turner zaczęła odczuwać poważne skutki uboczne podjętej przez siebie terapii, które ostatecznie doprowadziły do niewydolności nerek. Konieczny był przeszczep organów.

 Konsekwencje mojej ignorancji były sprawą życia i śmierci – wspominała w swojej autobiografii Turner.

Tina do końca życia żałowała, że nie dbała o siebie od samego początku. Zaledwie dwa miesiące temu opublikowała na Instagramie post, w którym przyznała, że mogła uniknąć wielu trudów.

Gdybym wiedziała, jak nadciśnienie i choroba nerek są ze sobą połączone, oszczędziłabym sobie wiele cierpienia czytamy w jej poście.

Jej słowa mogą sugerować, że piosenkarka zdawała sobie sprawę z tego, jak bardzo podupadła na zdrowiu. Chociaż nie ujawniono bezpośredniej przyczyny jej zgonu, wiadomo, że Turner zmarła po „długiej chorobie”.

Anne Heche, Robbie Coltrane i Olivia Newton-John
12 Zobacz galerię
fot. Valerie Macon/AFP/East News,AF Archive/David Gadd/Mary Evans Pictures Library/East News,Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Źródła: RadioZET.pl/People.com/European Health Kidney Alliance/My Love Story. Autobiografia

Logo radiozet Dzieje się