Obserwuj w Google News

Ich sprośne rozmowy oburzały cały kraj. Dziś Karol i Camilla są parą królewską

3 min. czytania
Aktualizacja 14.11.2023
14.11.2023 13:15
Zareaguj Reakcja

Król Karol III i królowa Camilla przez lata byli jedną z najbardziej znienawidzonych par na całym świecie. Ich wieloletniemu romansowi nie przeszkodziły jednak nawet małżeństwa, w których oboje nie czuli się szczęśliwi i systematycznie zdradzali ze sobą drugie połówki. Historia pary zasiadającej na brytyjskim tronie zdumiewa biografów aż do dziś.

Król Karol III i królowa Camilla. Ich sprośne rozmowy szokowały cały świat
fot. BEN STANSALL/AFP/East News, Chicken Soup for the Soul/YouTube

Król Karol III poznał Camillę Parker Bowles (wtedy jeszcze Shand) jako młody książę. Para spotkała się w 1971 roku w mieszkaniu wspólnej znajomej. Camilla miała podobno pozwolić sobie wówczas na żart: „Moja prababcia była kochanką twojego prapradziadka. Czuję, że mamy ze sobą coś wspólnego”. Potem długo się przyjaźnili, ale w końcu przestali ukrywać uczucia: odkryli, że mają podobne poczucie humoru i zainteresowania.

Przyszła para królewska zaczęła się ze sobą spotykać, ale jakiś czas potem na drodze ich miłości stanęły przeszkody: oczekiwania względem syna królowej Elżbiety II i krytyczne opinie członków rodziny królewskiej. Karol wyjechał, by służyć w Brytyjskiej Marynarce Wojennej. Gdy wrócił, Camilla była już zaręczona ze starszym od niej o osiem lat Andrew Parker Bowlesem.

Redakcja poleca

Król Karol III i królowa Camilla. Ich sprośne rozmowy zszokowały cały świat

Przyszły król Karol III nie zniknął z życia Camilli nawet w obliczu jej zawartego w 1973 roku małżeństwa. Utrzymywał z nią przyjacielskie stosunki również wtedy, gdy urodziła dwoje dzieci – co więcej, został ojcem chrzestnym jednego z nich! Rodzina królewska coraz silniej naciskała jednak na ustatkowanie się ponad 30-letniego wówczas Karola. Książę zaczął spotykać się w związku z tym z zaledwie 18-letnią Dianą Spencer, z której starszą siostrą Sarah randkował w przeszłości. Para zaręczyła się, a następnie pobrała w 1981 roku, ustanawiając rekord telewizyjnej oglądalności na całym świecie. Karol i Diana doczekali się dwóch synów, Williama i Harry'ego, ale – jak wiadomo – małżeństwo nie należało do udanych.

Według autoryzowanej biografii króla Karola (wtedy jeszcze księcia), romans z Camilą wybuchł na nowo w 1986 roku i trwał przez następne lata. W 1993 roku opinię publiczną zszokowały opublikowane w prasie transkrypcje prywatnych rozmów zakochanych. Kochankowie wymieniali liczne, sprośne uwagi. Karol chciał „zamieszkać w spodniach” Camilli. Ona nie pozostawała mu dłużna, śmiejąc się, że książę zamieni się w parę majtek. Ten zażartował z kolei, że byłoby to raczej...opakowanie tamponów. Zapis rozmów wywołał ogólnoświatowy skandal. Przyszły władca przyznał się do romansu w wywiadzie telewizyjnym. Camilla stała się natomiast obiektem powszechnego, medialnego linczu. Do 1996 roku rozwody obie strony zdążyły się rozwieść.

Oglądaj

Zobacz także: Wygląda jak Camilla Parker Bowles. Wprawia ludzi w osłupienie

Król Karol III i królowa Camilla – historia zakazanej miłości

Zaledwie rok później doszło do tragicznej śmierci księżnej Diany. Książę Karol odczekał dwa lata, by po raz pierwszy pojawić się publicznie z ukochaną Camillą w 1999 roku, podczas urodzin siostry wybranki. Para nie przyjechała na przyjęcie razem, ale reporterzy przyłapali ją na wspólnym opuszczaniu imprezy.

Zakochani kontynuowali swoją relację, co jakiś czas dając wielbicielom rodziny królewskiej sygnał o powadze swojego związku (np. w 2002 roku, gdy Camilla uczestniczyła u boku partnera w pogrzebie królowej matki – mamy Elżbiety i babci Karola). W 2005 roku wieloletni kochankowie postanowili się pobrać. Królowa Elżbieta nie pojawiła się na ich ślubie, ale zauważono ją na weselu organizowanym w zamku Windsor.

Król Karol III oficjalnie zasiadł na brytyjskim tronie 6 maja 2023 roku. To właśnie wtedy koronowano go wraz z małżonką podczas uroczystej ceremonii w Opactwie Westminsterskim.

Źródło: Radio ZET/townandcountrymag.com/„Charles and Camilla: Against All Odds”

Nie przegap
Król Karol nie założył spodni. Pokazał za dużo
7 Zobacz galerię
fot. Rex Features/East News