Obserwuj w Google News

Robert Stockinger apeluje o badanie się. Prowadzący „DDTVN” jest po zabiegu

2 min. czytania
03.06.2023 21:15
Zareaguj Reakcja

Robert Stockinger, jeden z prowadzących „Dzień dobry TVN”, wystosował ważny apel. Przypomniał, że warto się badać – szczególnie ważne jest to w miesiącach letnich. Sam jest już po zabiegu i czeka na szczegółowe wyniki.

Robert Stockinger
fot. MATEUSZ GROCHOCKI/Dzien Dobry TVN/East News

Robert Stockinger na Instagramie chętnie dzieli się życiem zawodowym oraz prywatnym. Dzięki swoim zasięgom często nagłaśnia też ważne kwestie społeczne. Teraz gwiazdor „Dzień dobry TVN, zainspirowany historią Zofii Zborowskiej, postanowił się zbadać i zachęca internautów do tego samego. Chodzi o czerniaka, który jest zaliczany do nowotworów złośliwych.

Zobacz także:  Kiepsko z Moniką Miller. Jej stan znowu się pogorszył. "Jest słabo"

Robert Stockinger apeluje o badanie się

Robert Stockinger wyznał, że historia Zofii Zborowskiej skłoniła go do przebadania się. Gdy aktorka była w ciąży, zdiagnozowano u niej czerniaka. Został wykryty we wczesnym stadium, stąd możliwe było całkowite wyleczenie. Zofia Zborowska zaapelowała niedawno, aby przede wszystkim chronić swoją skórę przed słońcem.

Dziennikarz sam jest po wycięciu podejrzanej zmiany na skórze. Teraz czeka na wyniki histopatologiczne, a przy okazji zaapelował o uwagę przy opalaniu się oraz badanie skóry. Promienie słoneczne potrafią być zdradliwe.

- Od razu zostałem skierowany do Centrum Onkologii. Jestem już po wycięciu zmiany. Czekam na wyniki histopatologii, ale nie dopuszczam złych myśli. Dziękuję Zosiu. Podaję dalej apel #NIEspieczRAKA i namawiam do badania skóry – napisał na Instagramie Robert Stockinger.

robert-stockinger-apeluje-o-badanie-sie
fot. screen Instagram rob_stocky

Objawy czerniaka

Czerniak stanowi ok. 2% ogółu zachorowań na nowotwory w Polsce. Regularne badanie się jest ważne i powinno objąć również skórę – w grę wchodzą czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Warto zwrócić uwagę między innymi na to, czy nasi bliscy zmagali się z czerniakiem, czy mamy liczne pieprzyki, jasną skórę, piegi, czy jesteśmy narażeni na promieniowanie (słońce lub solarium) lub czy przechodziliśmy w przeszłości oparzenia słoneczne. Wymienione czynniki zwiększają ryzyko zachorowania.

Redakcja poleca

Jak rozpoznać zmianę skórną, która może być czerniakiem? Warto zwrócić uwagę na asymetryczne i nieregularne znamiona, które charakteryzują się nierównym ubarwieniem i nieproporcjonalnymi brzegami. Znamię może też stać się wypukłe, mierzyć więcej niż 5 milimetrów. Czasami mocno swędzi.

Pamiętajmy, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, w każdym momencie możemy (i musimy) zwrócić się do lekarza, który przebada nas dermatoskopem. Coraz popularniejsze stają się też urządzenia, które skanują nasze ciało, dokumentując każdą zmianę.

Polskie gwiazdy
10 Zobacz galerię
fot. East NEWS