Obserwuj w Google News

Quiz. Pamiętasz modę w PRL-u? Spróbuj pobić średnią 7/15

2 min. czytania
21.11.2023 16:06
Zareaguj Reakcja

Moda w PRL-u kojarzyła się z szarzyzną i bylejakością, ale mimo to wielu z nas z sentymentem wspomina pierwsze "wystane" buty, płaszczyk czy oryginalne dżinsy z Peweksu. Co tu dużo mówić, ubrania z tamtej epoki miały swój specyficzny urok, a wiele trendów po kilku dekadach wróciło do łask. Jeśli pamiętasz, co było krzykiem mody za Polski Ludowej, sprawdź się w naszym quizie. 

Quiz moda w PRL-u
  • 15 pytań Rozpocznij quiz
fot. Universal Archive/UIG Art and History/East News

Ubrania z włóczki, ortalionowe płaszcze, odry, sofixy, a dla wybranych - levisy i wranglery z sieci Pewex. Kto nie pamięta tych modowych hitów PRL-u? Nie były to łatwe czasy dla chcących się oryginalnie ubrać: sklepy świeciły pustkami, wszystko było szyte na jedną modłę, a stroje wyróżniające się w szarym tłumie budziły podejrzliwość. Polacy mieli jednak swoje sposoby, by nadążać za światową modą.

Quiz o modzie w PRL-u. Co nosiło się w Polsce Ludowej? 

Moda epoki socjalizmu była szara, siermiężna i mało praktyczna. Z utęsknieniem patrzyło się na modę z Zachodu - niedościgniony wzór elegancji i stylu, o którym w PRL-u można był tylko pomarzyć. Eleganckie i majętne Polki ubierały się głównie w to, co oferowały popularne w tamtych czasach sieci salonów Mody Polskiej oraz łódzkiego Domu Mody Telimena. Potem prawdziwej rewolucji dokonała Barbara Hoff, która wprowadziła do sklepów modne i niedrogie ubrania inspirowane zachodnimi trendami. Na ulicach wreszcie powiało kolorem i upragnionym szykiem zza żelaznej kurtyny. 

Zobacz także: Quiz. Kultowe meble z PRL-u. Jeśli odgadniesz 10/10, kryształowy wazon dla ciebie!

W pierwszych dekadach PRL furorę robiły płaszcze z ortalionu i koszule wykonane z niemnącego się materiału non-iron. W sklepach odzieżowych dominowały ciężkie i nieoddychające ubrania z krempliny i bistoru. Dżinsy były wówczas obiektem westchnień młodzieży, która uwiedziona trendami hippisowskiej kontrkultury, nosiła dzwony, szwedy, skórzane kurtki, sukienki mini i słynne w latach 70. bananowe spódnice. "Prawdziwe" dżinsy można było kupić jedynie w Peweksie za tzw. dolary lub bony towarowe.

Wranglery czy levisy kosztowały jednak krocie. Większość Polaków musiała zadowolić się rodzimym produktem, czyli słynnymi teksasami ze szczecińskich zakładów "Odra". Hitem był dekatyzowany denim z charakterystycznym marmurkowym wzorkiem. Do tego sportowe buty stylizowane na zachodnie adidasy, czyli nasze polskie sofixy, tenisów "pepegi", a zimią - obowiąkzowo ciepłe Relaxy.

Z kolei pod koniec lat 80. Polska zakochała się w przeskalowanych marynarkach, plastikowej biżuterii i jaskrawym kreszu. Mimo że rynek zalewały coraz to bardziej nowoczesne fasony, niezmiennie panował kult wyrobów z włóczki. Bo już klasycznie w PRL-u, jak się czegoś nie dostało, to się wydziergało. I tak jeszcze do końca lat 80. Polska stała czapką i golfem zrobionymi na drutach. Rozwiąż quiz i przypomnij sobie, co jeszcze nosiło się w minionej epoce. 

Nie przegap
Największe seksbomby PRL-u. O wielu z nich dzisiaj zapomniano
11 Zobacz galerię
fot. screen/Facebook Demony seksu i Seksbomby PRL-u+ AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

logo Tu się dzieje