Obserwuj w Google News

Quiz. Kultowe meble z PRL-u. Jeśli odgadniesz 10/10, kryształowy wazon dla ciebie!

2 min. czytania
16.11.2023 17:46
Zareaguj Reakcja

Meble z PRL-u to nie tylko meblościanka na wysoki połysk z wystawką kryształów w gablocie. Podobnych "koszmarków" w poprzednim ustroju było znacznie więcej, ale jakiż dziś mamy do nich sentyment! Jeśli pamiętasz, co stało wówczas w mieszkaniu przeciętnego Polaka i jak nazywały się te meble, spróbuj zmierzyć się z naszym quizem.  

Quiz o kultowych meblach z epoki PRL
  • 10 pytań Rozpocznij quiz
fot. MONKPRESS/East News

Meble brzydkie, ale piękne wspomnienia. Kto z nas nie pamięta wystroju wnętrz epoki PRL? Choć było siermiężnie i na jedną modłę, tamte meble kojarzyły nam się z najpiękniejszym czasem dzieciństwa, młodością, domem dziadków oraz specyficznym urokiem tamtych czasów. Nic więc dziwnego, że wiele z ówczesnych okazów wciąż stoi w polskich domach i służy wiernie kolejnym pokoleniom. 

Redakcja poleca

Quiz o meblach z PRL-u. Nie tylko meblościanka i półkotapczan 

W zasadzie wszystkie mieszkania w głębokim PRL-u wyglądały tak samo. W salonie nieodzownie królowała lakierowana meblościanka, w której często centralnym punktem była gablotka z przesuwaną szybą, za którą stała pieczołowicie wypolerowana zastawa oraz szalenie modne w PRL-u kryształy. Na wyposażeniu pokoju dziennego były także wersalka, ciężkie szafy i komody "na wysoki połysk" oraz niezapomniany stolik "jamnik". Podobną nazwą określało się podłużny mebel z szafkami, na którym przeważnie ustawiony był telewizor. 

Przydziałowe M-2 o powierzchni 44 m2, czy nieco większe M-3 (63 m2) zmuszały do ekonomicznego wykorzystywania przestrzeni. Nic dziwnego, że w PRL-u przyjął się taki fikuśny wynalazek jak półkotapczan. Mebel pozwalał zaoszczędzić sporo miejsca, ponieważ umiejętnie łączy w sobie funkcję łóżka i szafki. 

Zobacz także: Quiz. Te przedmioty były w każdym domu w PRL-u. Ukłony, jeśli rozpoznasz 6/12

Wielu Polaków pamięta także popularne w PRL-u krzesła "patyczaki" oraz charakterystyczny element mieszkania z epoki gomułkowskiej - fotel Chierowskiego model 366. Z kolei w kuchni w wielu domach powtarzał się ten sam kredens o mlecznym odcieniu z charakterystycznym układem szafek. Gdy w końcu za Gierka powiało luksusem z Zachodu, obiektem pożądania stały się rozkładane do spania sofy "amerykanki", z kolei w latach 80. niestrudzenie polowano na komplet foteli Kon-Tiki produkowanych na skandynawskim patencie przez Zamojskie Fabryki Mebli na zlecenie IKEA. 

Pamiętasz, jakie jeszcze meble wypełniały mieszkania w epoce PRL-u? Jak się wtedy mieszkało i za czym stało w kolejkach w sklepach meblowych? Rozwiąż quiz, a z pewnością przypomnisz sobie o niejednym meblu, który miałeś w domu. 

Nie przegap
Największe seksbomby PRL-u. O wielu z nich dzisiaj zapomniano
11 Zobacz galerię
fot. screen/Facebook Demony seksu i Seksbomby PRL-u+ AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

logo Tu się dzieje