Obserwuj w Google News

Quiz. Jeśli to pamiętasz, twoje życie było niezłą przygodą. Tym jeździliśmy w PRL-u

2 min. czytania
08.11.2023 14:29
Zareaguj Reakcja

Czy jesteś w stanie rozpoznać popularne w PRL-u pojazdy? Sprawdź swoją wiedzę. Tylko prawdziwy fan motoryzacji odgadnie 8/10.

Quiz. Jesli to pamiętasz, to miałeś świetne dzieciństwo. Tym jeździliśmy w PRL-u
  • 10 pytań Rozpocznij quiz
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Wsi spokojna, wsi wesoła… Tylko czasem słychać warkot silnika, jeżdżących po szosie aut i motocykli. A co to jest za dźwięk! Dla wprawnego ucha rozróżnienie modeli pojazdów, które wydawały te odgłosy, nie było żadnym wyzwaniem.

Zobacz także: Quiz. Te przedmioty były w każdym domu w PRL-u. Ukłony, jeśli rozpoznasz 6/12

W PRL-u drogami mknęły żuki, junaki, maluchy, polonezy… Ależ to były maszyny! Niestety dziś pozostało po nich jedynie wspomnienie. Okazy, które się zachowały, zwykle należą do kolekcjonerów, którzy raczej nie traktują ich jak pojazdy do użytku codziennego.

Redakcja poleca

Samochody i motocykle w PRL-u

PRL rządził się swoimi prawami. Na pojazd mechaniczny nie każdego było stać, a jak już uzbierało się konkretną sumę pieniędzy, trzeba było czekać, aż samochód opuści fabrykę – zapotrzebowanie na samochody było większe od podaży. Winą za taki stan rzeczy należy obarczyć gospodarkę centralnie sterowaną.

Dziś kupno auta to kwestia chęci i pieniędzy. W PRL-u potrzebny był do tego także specjalny talon. Jak podaje Autocentrum.pl, dawniej cena Fiata 126p z mocniejszym silnikiem była wydatkiem o równowartości siedemnastu średnich pensji.

Mimo to ulicami śmigały Tarpany, „maluchy”, „duże fiaty”, „żuki”, Łady i wiele innych aut. Nie brakowało także jednośladów. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy jesteś w stanie rozpoznać opisane modele pojazdów z PRL? Rozwiąż nas quiz i sprawdź swoją wiedzę. Tylko prawdziwy fan motoryzacji odgadnie 8/10.

Nie przegap
„Klan” skończył już 26 lat. Tak zmieniły się największe gwiazdy serialu
12 Zobacz galerię
fot. Klan TVP Screen YouTube

logo Tu się dzieje