Obserwuj w Google News

Przełomowe wieści. Dlatego zmarła Elżbieta II?

2 min. czytania
28.11.2022 11:00

Elżbieta II zmarła na początku września 2022 roku. Przyczyną zgonu królowej był jej podeszły wiek, choć teraz okazuje się, że oficjalne stanowisko przedstawicieli Rodziny Królewskiej mogło być dalekie od prawdy. Przyjaciel księcia Filipa, Gyles Brandreth, napisał o poważnej chorobie Elżbiety II.

Przełomowe wieści. Dlatego zmarła Elżbieta II?
fot. AFP/EAST NEWS

Elżbieta II przez długi czas była swoistą wizytówką Wielkiej Brytanii. Swoje życie — a żyła aż 96 lat — spędziła w otoczeniu mediów, polityków i dyplomatów. Zasiadła na tronie, mając zaledwie 25 lat, w czasie, kiedy premierem był osławiony Winston Churchill. Mówi się, że kiedy młoda Elżbieta przejmowała władzę, Churchill protestował, twierdząc, że była "tylko dzieckiem". Jednak po pewnym czasie zmienił zdanie. Ostatnią szefową rządu, która sprawowała urząd za panowania Elżbiety II, była Liz Truss.

Śmierć Jej Wysokości dla wielu była ciosem, choć nie można powiedzieć, że nikt się jej nie spodziewał. W 2022 roku królowa wyraźnie opadła z sił. Była słabsza, miała problemy z chodzeniem i straciła na wadze. 8 września jej stan znacznie się pogorszył, przez co wymagała opieki lekarskiej. Tego samego dnia zmarła.

Zobacz także: Tak brzmiały ostatnie słowa Elżbiety II. Ksiądz wyjawił, co powiedziała przed śmiercią

Na co zmarła królowa Elżbieta II? Przyjaciel księcia Filipa zdradza nowe fakty

Podeszły wiek wcale nie musiał być przyczyną zgonu Elżbiety II. W swojej książce "Elizabeth: An Intimate Portrait" Gyles Brandreth zasugerował, że królowa zmagała się z ciężką chorą — szpiczakiem mnogim. Zdaniem autora "zaakceptowała to z pokorą, jakiej można się było po niej spodziewać". Brandreth stwierdził, że to właśnie rak był powodem niepokojącego wyglądu królowej. Jego teoria nie została skomentowana przez Pałac Buckingham.

Redakcja poleca

Źródła: RadioZET.pl/Medonet.pl/Apnews.com