Obserwuj w Google News

Polsat zrezygnuje z „Twoja twarz brzmi znajomo”? „Będzie to ostatni sezon”

2 min. czytania
15.09.2023 17:15
Zareaguj Reakcja

„Twoja twarz brzmi znajomo” zniknie z Polsatu? Nie milkną echa afery wokół muzycznego programu. Produkcję posądza się o rasizm przez stosowanie tzw. blackface przy charakteryzacjach. Atmosfera na planie nie napawa optymizmem. Mówi się, że to ostatni sezon show.

Polsat zrezygnuje z „Twoja twarz brzmi znajomo”? „Będzie to ostatni sezon”
fot. Instagram (@twojatwarzbrzmiznajomo)

Nad show „ Twoja twarz brzmi znajomo” zebrały się czarne chmury. Wszystko przez oskarżenia o rasizm. Na przestrzeni lat w programie wielokrotnie występowały osoby białe wcielające się w czarnoskórych wykonawców. Wtedy pojawiały się też głosy, że produkcja stosuje tzw. blackface, czyli teatralny makijaż, którego używali amerykańscy biali artyści wyśmiewający osoby czarnoskóre. Nigdy nie wywołało to jednak aż takiej afery jak teraz. W centrum uwagi znalazł się Kuba Szmajkowski, który odegrał na scenie Kendricka Lamara. Świat obiegło nagranie z jego występu. Wybuchł skandal, a sprawą zainteresowały się brytyjskie media. Teraz mówi się, że Polsat może zrezygnować z produkcji kolejnego sezonu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

To już koniec „Twoja twarz brzmi znajomo”? Polsat ma spory problem

Nikt nie liczy już, że sprawa rozejdzie się po kościach. Niedawno dochodzenie w sprawie rasizmu panującego w polskiej wersji „Twoja twarz brzmi znajomo” rozpoczęła firma Banjiay Group odpowiedzialna za format. Realizację programu Polsatu uznano za „sprzeczną z globalnymi wartościami grupy”.

Głos w sprawie zabrał już Kuba Szmajkowski, który mierzy się z falą krytyki. Choć artysta podkreślił, że „wszelkie formy rasizmu czy dyskryminacji ludzi z uwagi na ich pochodzenie, kolor skóry, religię lub płeć są mu zupełnie obce i całkowicie niezgodne z jego wartościami”, nie przekonał tych wszystkich fanów „TTBZ”. „W Czechach nie pokazują czarnej charakteryzacji twarzy” - zauważali internauci.

Atmosfera panująca na planie programu Polsatu podobno jest dość nerwowa i nie napawa optymizmem. - Kiedyś przy okazji Drake'a napisali o nas, ale nie na taką skalę. Teraz rozniosło się to o wiele mocniej. (…) Nie było tutaj nic z "blackface". Formuła programu polega na wiernym odwzorowaniu danego artysty, a program miał ponad 40 edycji na całym świecie. Tutaj nie malujemy naszych uczestników, a jest to pełnoprawna charakteryzacja. To są maski. Nigdy nie śmialiśmy się z artystów. Szanujemy ich oraz ich dorobek - miał tłumaczyć informator portalu.

Redakcja poleca

Z kolei Shownews.pl miał porozmawiać z osobą związaną z „TTBZ”, która ponoć przekazała, że może to być ostatnia edycja muzycznego show Polsatu. - Wszyscy zajmują się teraz aferą z blackfacem. Piszą o nas na całym świecie. „Vairety”, „The Independent”, „The Guardian”, nawet „The Source” - magazyn hip-hopowy z USA. Świat oszalał. Trudno robić tylko białych artystów. Nikt nie wie, jak z tego wyjść. Jak się wycofają reklamodawcy, to będzie krucho. Możliwe, że najbliższe zdjęcia zostaną odwołane i będzie to ostatni sezon „TTBZ” - miało powiedzieć źródło serwisu.

Nie przegap
GG Allin, Lady Gaga, Gerard Way
10 Zobacz galerię
fot. Print screen z Deburke321/YouTube, ConcertTourUS/YouTube, xfrerardadiccionx/YouTube