Obserwuj w Google News

Odwołano pilne zebranie Rady Mediów Narodowych. Zmiany opozycji zostaną zablokowane?

2 min. czytania
03.11.2023 12:03
Zareaguj Reakcja

Zebranie Rady Mediów Narodowych, podczas którego miał być omówiony problem „ataków na dziennikarzy mediów publicznych”, zostało odwołane. Zdaniem niektórych przedstawicieli opozycji to może oznaczać nadchodzącą próbę zablokowania zmian w TVP.

Odwołano pilne zebranie Rady Mediów Narodowych. Zmiany opozycji zostaną zablokowane?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Po wyborach parlamentarnych dotychczasowa opozycja zamierza wprowadzić zmiany w strukturach mediów publicznych. Mówi się o rozwiązaniu Rady Mediów Narodowych, która ma zwrócić kontrolę nad publicznymi kanałami przekazu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Na fotelu prezesa ma ponownie zasiąść Janusz Daszczyński, który został przedterminowo zwolniony, a jego miejsce zajął Jacek Kurski. Dodatkowo spekuluje się na temat rezygnacji z abonamentowych rekompensat, co oznaczałoby drastyczne budżetowe cięcia w Telewizji Polskiej. Jeszcze przed wyborami Szymon Hołownia zapowiadał również, że zamierza „rozliczyć wszystkich funkcjonariuszy PiS-u”.

Redakcja poleca

Podsumowując: na Woronicza ostatnio nie jest kolorowo. W dodatku zwolennicy zapowiadanych zmian coraz głośniej wyrażają swoje niezadowolenie z powodu tego, co przez ostatnie lata reprezentowały media narodowe. Do Rady Mediów narodowych miały dotrzeć informacje o „narastających atakach na dziennikarzy mediów publicznych”.

Rada Mediów Narodowych odwołała zebranie

3 listopada miało się odbyć zebranie Rady Mediów Narodowych, podczas którego planowano omówić problem wspomnianych ataków. Zostało jednak odwołane z powodu przeziębienia przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego. Portal Wirtualnemedia.pl donosi, że zdaniem niektórych przedstawicieli dotychczasowej opozycji uważa, że to może oznaczać początek prób zablokowania zapowiadanych zmian.

Redakcja poleca

Media publiczne unikną zmian?

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Marek Rutka odniósł się do informacji o odwołaniu zapowiadanego posiedzenia. – W nowych statutach mogłyby zostać wskazane ograniczenia dotyczące możliwości wprowadzenia zarządu komisarycznego i likwidacji spółek. Prawdopodobnie byłyby to narzędzia, które zakwestionowałby Krajowy Rejestr Sądowy. Takie mechanizmy z punktu widzenia prawnego nie byłyby dopuszczalne, czyli byłyby naginaniem prawa – oznajmił.

Przewodniczący RMN stwierdził jednak, że nie Rada nie planuje wprowadzania zmian w statutach. Powiedział, że media publiczne są regulowane przez „stosowne ustawy”.

Źródła: Radio ZET/Wirtualnemedia.pl/Plejada.pl

Nie przegap
Anna Popek rozebrała się w TVP. Zrzuciła ubrania na wizji
5 Zobacz galerię
fot. "Pytanie na Śniadanie"