Odwołano pilne zebranie Rady Mediów Narodowych. Zmiany opozycji zostaną zablokowane?
Zebranie Rady Mediów Narodowych, podczas którego miał być omówiony problem „ataków na dziennikarzy mediów publicznych”, zostało odwołane. Zdaniem niektórych przedstawicieli opozycji to może oznaczać nadchodzącą próbę zablokowania zmian w TVP.

Po wyborach parlamentarnych dotychczasowa opozycja zamierza wprowadzić zmiany w strukturach mediów publicznych. Mówi się o rozwiązaniu Rady Mediów Narodowych, która ma zwrócić kontrolę nad publicznymi kanałami przekazu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Na fotelu prezesa ma ponownie zasiąść Janusz Daszczyński, który został przedterminowo zwolniony, a jego miejsce zajął Jacek Kurski. Dodatkowo spekuluje się na temat rezygnacji z abonamentowych rekompensat, co oznaczałoby drastyczne budżetowe cięcia w Telewizji Polskiej. Jeszcze przed wyborami Szymon Hołownia zapowiadał również, że zamierza „rozliczyć wszystkich funkcjonariuszy PiS-u”.
Podsumowując: na Woronicza ostatnio nie jest kolorowo. W dodatku zwolennicy zapowiadanych zmian coraz głośniej wyrażają swoje niezadowolenie z powodu tego, co przez ostatnie lata reprezentowały media narodowe. Do Rady Mediów narodowych miały dotrzeć informacje o „narastających atakach na dziennikarzy mediów publicznych”.
Rada Mediów Narodowych odwołała zebranie
3 listopada miało się odbyć zebranie Rady Mediów Narodowych, podczas którego planowano omówić problem wspomnianych ataków. Zostało jednak odwołane z powodu przeziębienia przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego. Portal Wirtualnemedia.pl donosi, że zdaniem niektórych przedstawicieli dotychczasowej opozycji uważa, że to może oznaczać początek prób zablokowania zapowiadanych zmian.
Media publiczne unikną zmian?
W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Marek Rutka odniósł się do informacji o odwołaniu zapowiadanego posiedzenia. – W nowych statutach mogłyby zostać wskazane ograniczenia dotyczące możliwości wprowadzenia zarządu komisarycznego i likwidacji spółek. Prawdopodobnie byłyby to narzędzia, które zakwestionowałby Krajowy Rejestr Sądowy. Takie mechanizmy z punktu widzenia prawnego nie byłyby dopuszczalne, czyli byłyby naginaniem prawa – oznajmił.
Przewodniczący RMN stwierdził jednak, że nie Rada nie planuje wprowadzania zmian w statutach. Powiedział, że media publiczne są regulowane przez „stosowne ustawy”.
Źródła: Radio ZET/Wirtualnemedia.pl/Plejada.pl
- Znamy szczegóły pogrzebu Cezarego Olszewskiego. Zwycięzca „Tańca z gwiazdami” miał 42 lata
- Maria Czubaszek sprzedawała butelki, żeby przeżyć. "Koszmar śmierci głodowej"
- Polański upił i zgwałcił nastolatkę? Reżyser zaprzecza nowemu oskarżeniu
Anna Popek rozebrała się w TVP. Zrzuciła ubrania na wizji
