Obserwuj w Google News

Nowa jakość Telewizji Polskiej? Tak wygląda koniec ery Jacka Kurskiego w TVP

3 min. czytania
17.02.2023 13:06
Zareaguj Reakcja

Mateusz Matyszkowicz wysyła jasny sygnał. W Telewizji Polskiej mają zajść poważne zmiany. Podczas konferencji ramówkowej stacji zaproponowano widzom nowe programy, lecz nie zrezygnowano ze sprawdzonych hitów. Czy to definitywny koniec TVP ery Jacka Kurskiego?

nowa-jakość-telewizji-polskiej-tak-wygląda-koniec-ery-jacka-kurskiego-w-tvp
fot. Piotr Molecki/East News, Pawel Wodzynski/East News

Wiosenna ramówka TVP ma zaskoczyć widzów nie tylko nowymi programami, ale też wyraźnym zakończeniem ery Jacka Kurskiego na Woronicza. Podobno powiew świeżości dało się odczuć już na konferencji ramówkowej stacji. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, który uwielbiał blask fleszy, Mateusz Matyszkowicz nie pojawił się na wydarzeniu. Zdaniem dziennikarzy Wirtualnej Polski będzie starał się on wprowadzić nową jakość do Telewizji Polskiej. Kurski miał sprawić, że TVP kojarzyła się przede wszystkim z „nobilitacją disco polo, przaśnymi imprezami za miliony zł i skrajnym upolitycznieniem”. Matyszkowicz obrał jednak zupełnie inny kurs.

Nowy prezes udzielił niedawno wywiadu PAP i zapowiedział rozszerzenie oferty kulturalnej, rozbudowę ośrodków terenowych, a także „znaczne rozszerzenie produkcji filmów i seriali TVP”. Niezadowoleni mogą być fani tureckich produkcji, bowiem wkrótce mają one zniknąć z anteny publicznego nadawcy. Matyszkowicz przekonuje, że przyszłość Telewizji Polskiej to filmy i seriale historyczne. Za wzór telewizji publicznej podaje BBC. Zapowiada też walkę o młodego widza i inwestowanie w platformę VOD.

Redakcja poleca

Wiosenne porządki w TVP. Tak Matyszkowicz poradził sobie z kłopotliwym spadkiem po Kurskim

Jedną z odpowiedzi na pytanie, czy TVP uda się dogonić komercyjnych konkurentów, jest relacja z konferencji ramówkowej. Telewizja Polska stawia przede wszystkim na sprawdzone produkcje i kontynuuje emisję hitów stacji. Zaskoczeniem są jednak nowości, takie jak zapowiadane wcześniej seriale „ Polowanie na Ćmy” i „ Krucjata” oraz teleturniej „ Wiesz, czy nie wiesz”, który poprowadzi Tomasz Kammel. Program będzie pewnie konkurował o tego samego widza z show Doroty WellmanKto to wie”. Z kolei tylko na TVP VOD pojawi się „ Love me or leave meSandry Kubickiej, czyli odpowiedź na „ Hotel ParadiseTVN i „ Love IslandPolsatu. Wcześniej na platformie mogliśmy zobaczyć show Izabelli KrzanKamper Polska” złośliwie nazywany „tanią wersją Azji Express”.

Na tym jednak nie koniec, bowiem Wirtualne Media donoszą, że Telewizja Polska planuje realizować dokumenty poświęcone młodym artystom. W pierwszej kolejności pokazany zostanie serial „ Viki Gabor. Mój świat”. Dziennikarze WP zwracają z kolei uwagę na ofertę kulturalną TVP. Choć po szumnych zapowiedziach Matyszkowicza nie spełnia ona sztucznie zbudowanych oczekiwań, to i tak zwrot w dobrą stronę. Powraca „Teatr Telewizji” na żywo, w „Wiadomościach” pojawiają się informacje kulturalne, a „Informacje Kulturalne”, czyli „program poświęcony nowościom, premierom i wydarzeniom ze świata sztuki, kina, teatru czy literatury” ma pojawiać się na wszystkich antenach publicznego nadawcy.

Choć inauguracja kanału dla młodzieży Alfa TVP okazała się klapą, w Telewizji Polskiej można chyba odczuć powiew zmian i ujrzeć nieco inną wizję nowego prezesa. Podczas konferencji uwagę zwracała nieobecność Mateusza Matyszkowicza. Jacek Kurski lubił się chwalić sukcesami stacji. Czyżby jego następca chciał wysłać „wyraźny sygnał odcięcia się od przeszłości i końca pewnej epoki”? A może po prostu jeszcze nie ma się czym chwalić i zwycięstwo ogłosi dopiero, gdy zobaczy satysfakcjonujące wyniki oglądalności?

Joanna Kurska
10 Zobacz galerię
fot. EXCLUSIVE/RADIOZET.PL