Obserwuj w Google News

Magda Gessler z wyrokiem. Musiała zapłacić kilkanaście tys. zł

3 min. czytania
10.11.2023 10:55
Zareaguj Reakcja

Magda Gessler z wyrokiem. Gwiazda TVN i gospodyni „Kuchennych rewolucji” nie wyszła z tego obronną ręką. Musi zapłacić sporą sumę, a poszło tylko jedno zdjęcie... Jak zareagowała na decyzję sądu?

Magda Gessler usłyszała wyrok
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

13 grudnia 2022 roku zmarł Mariusz Walter – znany m.in. jako założyciel telewizji TVN. Wiele gwiazd opublikowało w swoich mediach społecznościowych smutne wpisy pożegnalne oraz czarno-białe zdjęcia przedsiębiorcy. W tym gronie znalazła się też Magda Gessler. Gwiazda „Kuchennych rewolucji” nazwała Mariusza Waltera cudownym człowiekiem i wielką postacią. Jednak zdjęcie, które opublikowała restauratorka, wymagało otrzymania zgody autorki na jego użycie. Fotografka Judyta Papp zaczęła walczyć o swoje.

Zobacz także:  Magda Gessler pokazała zdjęcie z 92-letnim ojcem. Podobni? [FOTO]

Magda Gessler usłyszała wyrok

Do Judyty Papp po pięciu latach wróciły prawa autorskie do fotografii Mariusza Waltera (zdjęcie wykonano na potrzeby TVN). Magda Gessler wykorzystała to zdjęcie bezprawnie oraz zmieniła jego kolory na czarno-białe. Fotografka wielokrotnie kontaktowała się z restauratorką, jednak bez skutku. Magda Gessler temu zaprzeczała, w związku z tym Judyta Papp postanowiła zgłosić sprawę do sądu.

„W styczniu br. zostało doręczone pierwsze wezwanie do zaprzestania naruszania (osobistych autorskich uprawnień). Niemniej jednak, do tej pory (M. Gessler) publicznie narusza zarówno moje dwa osobiste autorskie uprawnienia (autorstwo i integralność utworu), jak i majątkowe prawa autorskie w sieci” – argumentowała Judyta Papp na Facebooku.

W końcu w lipcu 2023 roku zapadł wyrok. Orzeczono, że Magda Gessler ma zapłacić ponad 16 tys. zł. na rzecz Judyty Papp, autorki zdjęcia, oczywiście wraz z kosztami procesowymi. Wyrok miał być wykonany w trybie pilnym, jednak Magda Gessler nie podjęła zasądzonych kroków. Fotografka wściekła się po raz kolejny.

Redakcja poleca

Kolejne perypetie Magdy Gessler

30 października na Facebooku Judyty Papp pojawił się wpis informujący o tym, że Magda Gessler nie odbiera sądowych doręczeń, a nawet powiadomienia o samym wyroku. Egzekucja ma być z kolei bezskuteczna, ponieważ jedna egzekucja już ciąży nad restauratorką. Magda Gessler zareagowała – po czterech miesiącach usunęła zdjęcie Mariusza Waltera, które wpędziło ją w kłopoty.

- Wspomniane czarno-białe zdjęcie dodałam emocjonalnie, pogrążona w bólu po niespodziewanej stracie Wielkiego Człowieka i Przyjaciela. Sprawa ma dla mnie wymiar osobistej straty, a nie świadomego działania na czyjąś niekorzyść czy chęć zysku. Z szacunku i pamięci nie zamierzam dalej komentować tej sytuacji. Wszelkie roszczenia finansowe dla autorki zdjęcia zostały uregulowane – mówiła Gessler dla serwisu „wirtualnemedia.pl”.

- Z wyrokiem można się nie zgadzać, ale prawomocne orzeczenia sądowe należy respektować i wykonać. Inna kwestia, to fakt, że każdy twórca (fotografii, tekstu, czy filmu) ma prawo decydować o tym co tworzy i np. nie życzyć sobie tego, aby jego, jak w tym przypadku utwór fotograficzny widniał w otoczeniu ofert produktów kulinarnych reklamowanych i sprzedawanych przez restauratorkę. A zatem, gdybym tylko miała taką możliwość, to w ogóle nie udzieliłabym tu zgody na korzystanie – skwitowała Judyta Papp dla portalu.

Źródło: Radio ZET/Facebook/Wirtualnemedia.pl

Nie przegap
10 polskich gwiazd które miały poważne problemy z prawem
10 Zobacz galerię
fot. Mateusz Jagielski/East News, VIPHOTO/East News, ADAM JANKOWSKI/REPORTER/East News