Lucyna Malec wychowuje chorą córkę. "Nasze państwo oferuje niewiele"

26.01.2023 21:16

Lucyna Malec od lat samodzielnie wychowuje córkę z porażeniem mózgowym. Gwiazda "Na Wspólnej" wypowiedziała się na temat świadczeń dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Jak mówi, nawet jej, znanej aktorce, która zarabia w serialu, trudno jest nieraz udźwignąć wszystkie koszty. 

Lucyna Malec
fot. Pawel Wodzynski/East News

Lucyna Malec to aktorka znana m.in. serialu "Na Wspólnej", w którym wciela się w postać Danusi Zimińskiej. Artystka od wielu lat samodzielnie wychowuje niepełnosprawną córkę, która urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Zosia przyszła na świat z czterema punktami w skali Apgar, a pierwszej nocy doszło u niej do poważnego niedotlenienia. - Dostała drgawek, przestała oddychać, dlatego ją zaintubowano. Podobno zdarzył się też wylew krwi do mózgu, dostała leki przeciwpadaczkowe - opowiadała w rozmowie z "Vivą!" Lucyna Malec. 

Lucyna Malec o wychowywaniu chorej córki

Dzisiaj Zosia ma 24 lata i choć na co dzień daje sobie radę, nigdy nie będzie w pełni samodzielna. Lucyna Malec, jak każdy rodzić niepełnosprawnego dziecka, obawia się, co będzie z córką, gdy jej zabraknie. Aktorka nie ukrywa, że pomoc państwa dla rodziców i opiekunów chorych dzieci jest w Polsce niewystarczająca. 

- Przyznam, że nie angażuję się za bardzo w działania organizacji rodziców, czy opiekunów osób niepełnosprawnych. Wiele osób może mieć o to do mnie pretensje, ale taka jestem i nie potrafię funkcjonować w ramach tego rodzaju struktur. A nasze państwo oferuje niewiele… - powiedziała w rozmowie z "Faktem" Lucyna Malec. 

Aktorka zauważa ogromna różnice między Polską a Zachodem. Świadczenia są u nas śmiesznie małe, nie można liczyć na refundację wielu terapii czy turnusów rehabilitacyjnych. Brakuje ośrodków edukacyjnych dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Do takiej placówki obecnie uczęszcza jej córka. 

Lucyna Malec nie chce jednak narzekać. Uważa, że jako aktorka zarabiająca w popularnym serialu i tak jest w o wiele lepszej sytuacji finansowej niż wielu rodziców. O wygodach i spokoju o przyszłość jednak nie ma mowy. - Nie leżę na pieniądzach - podkreśla gwiazda "Na Wspólnej", która opłaca leczenie córki z prywatnych pieniędzy. 

- U nas to wszystko dzieje się z pieniędzy prywatnych. Wiem jednak, że wiele osób jest w dużo gorszej sytuacji finansowej niż ja. Pracuję w serialu, w teatrze, w dubbingu. Zarabiam pieniądze, jestem w miarę zdrowa i daleka jestem od narzekania - przyznała Lucyna Malec. 

EN_01217082_0026
fot. VIPHOTO/East News
Paweł Kukiz Colin Farrel Paweł Wawrzecki
10 Zobacz galerię
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER, cats / Splash News/EAST NEWS, VIPHOTO/East News