Obserwuj w Google News

Księżna Diana: dzieciństwo i młodość, małżeństwo, działalność charytatywna, ikona stylu

4 min. czytania
14.11.2023 12:57

Księżna Diana była niewątpliwie jedną z najpopularniejszych i najbardziej intrygujących przedstawicielek brytyjskiej rodziny królewskiej w historii. Chociaż od jej śmierci minęło już sporo czasu, wciąż inspiruje wiele osób na całym świecie. Poznajcie kilka faktów z życia pierwszej żony Karola III, króla Wielkiej Brytanii.

Księżna Diana życiorys
fot. Courtesy Everett Collection/East News

Diana Spencer była ulubienicą nie tylko Brytyjczyków. Cały świat z zapartym tchem śledził jej bajkowy ślub z k sięciem Karolem, a następnie przyglądał się ich małżeństwu, które niestety nie było usłane różami. Mimo to księżna starała się jak najlepiej wywiązywać ze swych obowiązków jako żony następcy tronu. Słynęła m.in. ze swojej szerokiej działalności charytatywnej, przez co zyskała przydomek "Królowej ludzkich serc". Jak przebiegało życie słynnej księżnej?

Redakcja poleca

Księżna Diana: dzieciństwo i młodość

Księżna Diana przyszła na świat 1 lipca 1961 roku w Sandringham w Wielkiej Brytanii. Pochodziła z arystokratycznego rodu. Jej ojcem był wicehrabia Althorp Edward John Spencer, a matką hrabina Althorp Frances. Co ciekawe, rodzice Diany nie byli przygotowani na narodziny dziewczynki, sądzili, że przywitają na świecie męskiego potomka. Księżna spędziła swoje dzieciństwo razem z siostrami i bratem w posiadłości Park House. Po rozwodzie rodziców trafiła wraz z rodzeństwem pod opiekę ojca.

W szkole nigdy nie była prymuską. Miała problemy z nauką różnych przedmiotów. Przez jakiś czas uczyła się w prywatnej szkole dla dziewcząt West Heath School. Potem kontynuowała naukę w Szwajcarii, jednak po trzech miesiącach zdecydowała się opuścić placówkę. Po powrocie do wielkiej Brytanii pracowała m.in. jako niania i nauczycielka w przedszkolu.

Księżna Diana: ślub i małżeństwo z Karolem

Diana Spencer po raz pierwszy poznała księcia Walii w 1977 r., gdy odwiedził jej siostrę – Sarę w ich posiadłości. Mężczyzna od razu wzbudził jej zainteresowanie. Ostatecznie rodzina królewska uznała ją za idealną kandydatkę na żonę księcia, biorąc pod uwagę m.in. jej pochodzenie i status społeczny. 24 lutego 1981 r. Pałac Buckingham oficjalnie ogłosił ich zaręczyny.

Para pobrała się 29 lipca w katedrze św. Pawła w Londynie. Było to wielkie medialne wydarzenie, które nazwano "ślubem stulecia". Przyciągnął przed telewizory miliony osób. Od tego momentu Diana mogła posługiwać się tytułem Jej Królewska Wysokość Księżna Walii. Panna młoda miała na sobie jedwabną suknię zaprojektowaną specjalnie dla niej przez brytyjskich projektantów Davida i Elizabeth Emanuel. Po ceremonii małżeństwo udało się w trzymiesięczną podróż poślubną. W 1982 r para doczekała się pierwszego potomka - Willhelma, nazywanego potocznie Williamem, a dwa lata później na świat przyszedł ich drugi syn – Henryk, zwany Harry'm.

Małżeństwo księżnej Diany oraz księcia Karola było burzliwe. Szybko okazało się, że znacznie więcej ich dzieli, niż łączy. Księżna była świadoma bliskiej relacji męża z Camillą Parker-Bowles. Z czasem małżeństwo coraz bardziej oddalało się od siebie. W dodatku w tym czasie księżna zmagała się z problemami zdrowotnymi m.in. depresją i bulimią. Mimo wszystkich problemów Diana starała się godzić obowiązki księżnej Walii, biorąc udział w ważnych wydarzeniach i towarzysząc mężowi w zagranicznych podróżach. Dużo czasu poświęcała również swoim synom. Ostatecznie w 1996 roku małżeństwo Diany i Karola przeszło do historii.

Księżna Diana: działalność charytatywna

Ważną rolę w życiu księżnej odgrywała działalność charytatywna. Angażowała się w pomoc wielu organizacjom na całym świecie. Poza tym regularnie odwiedzała również szpitale. Wspierała osoby chore na AIDS. Uczestniczyła także m.in. w akcjach dotyczących profilaktyki raka piersi. Ze względu na swoją działalność, zyskała przydomek „Królowej ludzkich serc”.

Księżna Diana: ikona mody

Księżna Diana była uważana za prawdziwą ikonę stylu. Jej kreacje wzbudzały zainteresowanie, gdziekolwiek się pojawiała - często bowiem odbiegały od zasad protokołu. Do dziś wiele kobiet próbuje naśladować jej ponadczasowy sposób ubierania się.

Lubiła testować najrozmaitsze, często kontrowersyjne trendy. Wybierała ubrania od najlepszych światowych projektantów. Kochała niebanalne dodatki, m.in. kapelusze i torebki. W 1997 r. przeznaczyła na aukcję kilkadziesiąt swoich sukienek. Zebrane pieniądze zostały przekazane na cele charytatywne.

Księżna Diana: wypadek

W 1997 r. w Paryżu doszło do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego. Autem podróżowali księżna Diana, Dodi Al-Fayed, z którym spotykała się od jakiegoś czasu, jego ochroniarz Trevor Rees-Jones oraz kierowca Henri Paul. Ukochany Diany oraz kierowca zginęli na miejscu. Księżna została przewieziona do szpitala, ale ze względu na liczne obrażenia nie udało się jej uratować. Jedyną osobą, która przeżyła zdarzenie był Trevor Rees-Jones.

Nagła śmierć Księżnej Diany wstrząsnęła nie tylko Brytyjczykami, księżną opłakiwał cały świat. Jej pogrzeb odbył się 6 września w 1997 r. w Opactwie Westminsterskim. Uczestniczyło w nim wiele znanych osób ze świata polityki, mody i filmu. Pochówek odbył się z kolei w gronie najbliższych jej osób. Grób księżnej znajduje się na wyspie Althorp.

Nie przegap
Najwięksi skandaliści w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Meghan i Harry nie są jedyni
14 Zobacz galerię
fot. Hilary Jane Morgan/Design Pics RM, Doug Seeberg-The Sun/POOL supplied by Splash News / SplashNews.com, RT Youth Power Fund/Ferrari Press, Marcin Nowak