Obserwuj w Google News

Książę William chce dać Polakom pieniądze. Mowa o dużej kwocie

2 min. czytania
24.09.2023 09:21
Zareaguj Reakcja

Czy Polacy zostaną nagrodzeni dużą kwotą pieniędzy przez księcia Williama? Mają szansę na otrzymanie prestiżowej nagrody Earthshot Prize Award.

Książę William
fot. Pawel Wodzynski/East News

Niebawem odbędzie się rozdanie nagród Earthshot Prize Awards, których pomysłodawcą jest książę William. Wśród finalistów znaleźli się Polacy. Mają szansę na dużą wygraną.

Książę William: Polacy mają szansę na Earthshot Prize Award

Brytyjska rodzina królewska jest często krytykowana i uznawana za darmozjadów. Trzeba jednak przyznać, że są momenty, w których jej istnienie przynosi pozytywne skutki.

Jednym z nich jest rozdanie Earthshot Prize Awards - grantów pozwalających rozwijać przedsięwzięcia wspomagające ekologię. W 2023 roku na nagrodę mają szansę Polacy. Chociaż w naszym kraju często demonizuje się ją, tłumaczy się zagadnienia z nią związane na chłopski rozum, bagatelizuje się rozmaite prognozy naukowców, albo uważa się, że za jej pomocą wrogie siły chcą pozbawić Polskę suwerenności, istnieje wielu cenionych działaczy i badaczy zajmujących się tym tematem. 

Redakcja poleca

Jak podaje TVN24, Książę William postanowił wyróżnić Polski Alarm Przeciwsmogowy, który trafił do grona 15 finalistów Earthshot Prize Award. To jedyny finalista z Europy Środkowej i Wschodniej. PAS trafił do kategorii Powietrze. Wszystko dlatego, że polski pomysł na ostrzeganie przed szkodliwą zawartością smogu w powietrze, to jeden z najskuteczniejszych systemów tego typu na świecie.

Lider PAS - Andrzej Guła skomentował wyróżnienie. - Ta nominacja to docenienie zaangażowania wielu lokalnych aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, którzy przez ostatnią dekadę działali na rzecz czystego powietrza. Dzięki ich determinacji jakość powietrza w Polsce wyraźnie się poprawiła, choć jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Naszym celem jest Polska wolna od smogu. Zanieczyszczenie powietrza wciąż co roku przyczynia się do 40 tysięcy przedwczesnych śmierci. Musimy to zmienić - powiedział działacz. 

Powietrze to niejedyna kategoria Earthshot Prize Awards. Istnieją również 4 inne: Klimat, Bioróżnorodność, Oceany oraz Opady. W każdej z nich do finału weszły trzy organizacje. Czy Polacy zwyciężą?

Redakcja poleca

Earthshot Prize Awards: kiedy rozdanie nagród?

Finalistów ogłoszono 19 września 2023 roku. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się odbędzie się w Singapurze 7 listopada 2023 roku. Do wygrania jest milion funtów, który ma służyć dalszym badaniom. Earthshot Prize Awards zostały powołane do życia w roku 2000. Zwycięzców wyłoni kapituła, której skład stanową książę William, Sir David Attenborough, Christiana Figueres, królowa Jordanii Rania Al Abdullah oraz aktorka Cate Blanchett.

Nie przegap
Polskie gwiazdy, które były w polityce
9 Zobacz galerię
fot. Paweł Wodzyński/EAST NEWS, Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EAST NEWS, ADAM JANKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS, Jacek DomińskiI/REPORTER/EAST NEWS