Obserwuj w Google News

Książę Harry straci wizę do USA? Ma zapłacić za skandaliczne słowa o narkotykach

2 min. czytania
22.03.2023 12:39
Zareaguj Reakcja

Książę Harry może słono zapłacić za kontrowersyjne wypowiedzi, w których przyznał się do zażywania narkotyków i zachwalał ich działanie. Czy mąż Meghan Markle straci wizę i będzie musiał opuścić Stany Zjednoczone?

Książę Harry
fot. CBS/Ferrari Press/East News

Meghan Markle i książę Harry to najbardziej krytykowani członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. "Czarne owce" monarchii wielokrotnie oburzały opinię publiczną, jednak częściej z medialną nagonką musiała mierzyć się księżna. Pojawiały się nawet opinie, że wnuczek Elżbiety II po prostu podporządkowuje się przebojowej żonie, która skłóciła go z najbliższymi. Teraz jednak Harry sam wywołał ogromne poruszenie swoją wypowiedzią dotyczącą narkotyków. Brytyjski książę w swojej autobiografii przyznał się do korzystania z substancji psychoaktywnych. Otwarcie opowiedział o zażywaniu marihuany, kokainy, a nawet grzybów halucynogennych. Co więcej, w rozmowie ze specjalistą od traum Harry zachwalał działanie narkotyków.

Książę Harry zapłaci za zażywanie narkotyków? Może stracić wizę do USA

Narkotykowe przygody, o których tak chętnie opowiedział Harry, mogą odbić się nie tylko na jego wizerunku. W rozmowie z "Page Six" adwokat Neam Rahmani poinformował, że książę może mieć kłopoty prawne. Syn Karola III ma zapłacić za przyznanie się do zażywania narkotyków nawet cofnięciem pozwolenia na pobyt w Stanach Zjednoczonych.

- Przyznanie się do zażywania narkotyków jest zwykle podstawą do niedopuszczalności. Oznacza to, że wiza księcia Harry'ego powinna zostać odrzucona lub cofnięta z racji tego, że przyznał się do zażywania kokainy, grzybów i innych narkotyków - poinformował.

Zdania są jednak podzielone. Inny prawnik, James Leonard, podkreślił, że Harry nie został nigdy skazany za posiadanie narkotyków, nikt nie uznał go także za osobę uzależnioną. W związku z tym książę nie powinien mieć problemów prawnych tylko dlatego, że przyznał się do "eksperymentów" z używkami.

Redakcja poleca

Książę Harry przyznał się do zażywania narkotyków. Zostanie wydalony ze Stanów Zjednoczonych?

Zdaniem Leonarda książę Harry mógł przyznać się do zażywania narkotyków bez obaw, że będzie musiał mierzyć się z problemami prawnymi. Zdaniem prawnika nie ma podstaw do odmówienia mu prawa pobytu w Stanach Zjednoczonych.

- Nie przedstawiono mu żadnych zarzutów karnych związanych z narkotykami czy alkoholem, a żaden organ sądowy nie ustalił, że książę Harry jest osobą nałogowo zażywającą narkotyki. (...) Nie widzę więc żadnego problemu w tym, że przyznał się do rekreacyjnego eksperymentowania z narkotykami - ocenił.

Tego samego zdania jest specjalista do spraw imigracji, Sam Adair.

- Gdyby został skazany, byłby poważny problem z uzyskaniem wizy. To nie oznacza, że zażywanie narkotyków nie może być problematyczne w procesie imigracyjnym. Jednak w przypadku księcia Harry'ego jest to mało prawdopodobne - podsumował w rozmowie z "Page Six".

Co do skazy na wizerunku Harry'ego nie ma jednak wątpliwości.

Książę Harry
fot. LOIC VENANCE/AFP/East News