Obserwuj w Google News

Burza przed koncertem Zenka Martyniuka. Zapowiedzieli list protestacyjny

2 min. czytania
24.01.2023 11:53
Zareaguj Reakcja

Koncert Zenka Martyniuka w Poznaniu może skończyć się skandalem. Grupa poznańskich artystów i młodzieżowych radnych sprzeciwia się występowi zespołu Akcent w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zapowiedziano list protestacyjny. 

Zenek Martyniuk
fot. Pawel Murzyn/East News

Zenek Martyniuk to niekwestionowany król muzyki disco polo i obecnie jedna z najbardziej rozchwytywanych gwiazd tego gatunku. Wokalista od końca lat 80. koncertuje z zespołem Akcent. Z grupą wydał 15 albumów studyjnych, z których pochodzą takie hity jak "Gwiazda", "Królowa nocy", "Pragnienie miłości" czy bijący rekordy wyświetleń na YouTube "Przez twe oczy zielone".

Zenek Martyniuk i Akcent koncertują w całym kraju oraz regularnie goszczą na Sylwestrze Marzeń oraz wielu innych imprezach organizowanych przez Telewizję Polską. W dużej mierze dzięki Jackowi Kurskiemu disco polo przełamało zaklęte rewiry TVP i utorowało sobie drogę "na salony". Są jednak miejsca, gdzie skoczna muzyka dance nadal nie jest mile widziana, o czym świadczy protest ws. planowanego koncertu Zenka Martyniuka w auli poznańskiego uniwersytetu.

Redakcja poleca

Protest przeciwko koncertowi Zenka Martyniuka na UAM w Poznaniu 

20 lutego Zenek Martyniuk ma wystąpić na UAM w Poznaniu. Koncert budzi ogromne kontrowersje, ponieważ na miejsce wydarzenia wyznaczono Aulę Uniwersytecką, miejsce kojarzone głównie z doniosłymi wydarzeniami akademickimi i kulturalnymi. 

- Aula UAM jest budynkiem Akademii Królewskiej, gdzie nawet w trakcie zaborów Polacy mogli studiować. To jest uniwersytet, sala, w której odbywa się jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, tu immatrykuluje się studentów, wręcza doktoraty, przyjmuje prezydentów i Güntera Grassa. Rola kulturotwórcza tego miejsca jest nie do opisania. Koncert disco polo w tym miejscu jest po prostu niedorzeczny - wyjaśniali w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" oburzeni koncertem Martyniuka. 

Muzycy Filharmonii Poznańskiej, którzy regularnie grają w auli UAM, oraz członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Poznania planowali wystosować list protestacyjny w tej sprawie. W swoim oświadczeniu podkreślili, że w Poznaniu znajdują się "liczne miejsca o zdecydowanie bardziej odpowiednim charakterze dla wydarzenia tego typu".

Uczelnia jednak nie ma nic przeciwko organizacji koncertu disco polo w auli i podkreśla, że udostępnia obiekt na różnego typu wydarzenia, także o charakterze rozrywkowym. 

- Odbywają się tam nie tylko konkursy i występy muzyków klasycznych, ale także popularnych artystów muzyki rozrywkowej. O gustach się nie dyskutuje. Czy to aprobujemy, czy nie, muzyka disco polo istnieje w przestrzeni publicznej - powiedziała w rozmowie z "Wyborczą" rzeczniczka prasowa UAM, Małgorzata Rybczyńska. 

Koncert Zenka Martyniuka w auli UAM w Poznaniu do tej pory nie został odwołany. Zgodnie z aktualnymi informacjami wydarzenie ma się odbyć zgodnie z planem. 

EN_01549765_0356
fot. Artur Barbarowski/East News