Obserwuj w Google News

Kim był Maciej Damięcki? Jego dzieci kontynuują rodzinną tradycję

3 min. czytania
Aktualizacja 17.11.2023
17.11.2023 14:34
Zareaguj Reakcja

Maciej Damięcki zapisał się w historii polskiej kultury bogatym dorobkiem filmowym, serialowym i teatralnym. Jak wyglądało życie prywatne i zawodowe aktora? Oto, co warto o nim wiedzieć.

Maciej Damięcki - kim był aktor?
fot. Justyna Rojek/DDTVN/East News

Maciej Damięcki to legenda polskiego kina. Aktor pochodzi z artystycznej rodziny, jego dzieci — Mateusz i Matylda poszły w ślady ojca i od najmłodszych lat grają w filmach, serialach, teatrze. Damięcki grał przez całe swoje życie. W karierze estradowej łączył świat komedii z przestrzenią dramatyczną, wiele z jego ról zapadło w pamięć widzom. Ciekawość budzą nie tylko kreacje filmowe Macieja Damięckiego, ale również jego życie prywatne. Przybliżamy życiorys znanego aktora.

Redakcja poleca

Maciej Damięcki: wiek, wykształcenie, kariera filmowa

Maciej Damięcki urodził się w 1944 roku w Podszkodziu (województwo świętokrzyskie). Na świat przyszedł w aktorskiej rodzinie; jego późniejsza ścieżka zawodowa była zgodna z profesją rodziców – Dobiesława Damięckiego i Ireny Górskiej-Damięckiej. Swoją pasję i umiejętności potwierdził zresztą „na papierze”, kończąc w latach 60. studia w Wyższej Państwowej Szkole Teatralnej w Warszawie.

W dorobku Macieja Damięckiego znalazło się wiele ról. Choć współcześni widzowie znali go przede wszystkim jako proboszcza z „M jak Miłość” czy Jana Grzyba z „Plebanii”, to aktor pojawiał się również w znanych produkcjach, takich jak „Stawka większa niż życie”, „Rozmowy kontrolowane”, „Rzeczpospolita babska” czy „Przedwiośnie”. Pokazywał również zdolności komediowe w  serialach „Kasia i Tomek”, „Bulionerzy” i „Miodowe lata”. W ostatnich latach pojawił się w filach „Planeta Singli. Osiem historii”, nowym „Znachorze” i świątecznej komedii „Uwierz w Mikołaja”.

Występował również na deskach teatru. Aktor przez wiele lat był związany z warszawskim Teatrem Dramatycznym.

Zobacz także:  Nie żyje Maciej Damięcki. Matylda Damięcka pożegnała ojca

Maciej Damięcki: rodzina, dzieci, żony

Rodzina aktora wywodziła się z drobnej szlachty herbu Dąbrowa, a on sam był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była aktorka Anita Dymszówna (córka przed- i powojennego „króla polskiej komedii” Adolfa Dymszy). Jakiś czas po rozwodzie wszedł w drugi związek małżeński. Z Joanną Damięcką miał dwoje dzieci: Mateusza i Matyldę, którzy również pracują w branży aktorskiej i artystycznej.

Oglądaj

Maciej Damięcki: choroba nowotworowa

Maciej Damięcki dwukrotnie chorował na nowotwór – po raz pierwszy choroba pojawiła się w dzieciństwie. Zdiagnozowano ją w trakcie zdjęć do filmu „Król Maciuś”. Produkcja pomogła młodemu aktorowi w wyjeździe na zagraniczny zabieg. Damięckiemu usunięto wówczas zmianę nowotworową, ale musiał włożyć dużo sił w rehabilitację.

Wiele lat później podczas wizyty lekarskiej okazało się, że Maciej Damięcki cierpi na nowotwór prostaty. Aktor i tym razem wygrał walkę z rakiem. W wywiadzie udzielonym Onetowi w 2013 roku zachęcał wszystkich mężczyzn do regularnych badań. - Żona uświadomiła mi, że każdy człowiek powinien dbać o zdrowie. Kobiety robią sobie badania cytologiczne co roku, a my, mężczyźni, PSA. Tylko tyle! Dla nas są to krępujące badania, bo dotyczą miejsc intymnych. Chłopcy wychowywani są tak, żeby o pewnych rzeczach po prostu nie mówić. Warto to zmienić – mówił wówczas.

Maciej Damięcki: śmierć. Dzieci aktora żegnają ojca

Maciej Damięcki odszedł w wieku 79 lat, pozostawiając po sobie bogaty dorobek filmowy i teatralny oraz liczne wypowiedzi. - Jest bardzo cienka granica między szmirą a szlachetnym rozśmieszaniem. Chodzi o to, by bawić widzów, jednocześnie zmuszając ich do myślenia – mówił w wywiadzie z 2021 roku, zamieszczonym w serwisie Plejada.

Maciej Damięcki - tak pożegnał go syn.
fot. Mateusz Damięcki/Facebook

17 października 2023 roku dzieci Macieja Damięckiego powiadomiły o śmierci swojego ojca.  Mateusz Damięcki opublikował na Facebooku zdjęcie uśmiechniętego aktora z krótkim, czułym podpisem „Pa Tato”. Głos zabrała też  Matylda Damięcka, zamieszczając na Instagramie narysowany przez siebie portret ojca z równie oszczędnym, wymownym pożegnaniem: „Pa tatku”.

Źródło: Radio ZET/filmweb.pl/onet.pl/plejada.pl

Redakcja poleca