Obserwuj w Google News

Natchniona Edyta Górniak skończyła 4002 lata. Twierdzi, że fizyka kwantowa to magia

3 min. czytania
14.11.2023 15:10
Zareaguj Reakcja

Edyta Górniak pochwaliła się w mediach społecznościowych, że obchodzi kolejne urodziny. Z tej okazji nie zabrakło natchnionych mądrości piosenkarki.

Edyta Górniak
fot. print screen z Instagram/Edyta Górniak

14 listopada to ważny dzień dla fanów Edyty Górniak. Gwiazda obchodzi swoje urodziny. W 2023 roku, w zależności od sposobu liczenia, kończy 51 lub 4002 lata.

Urodziny Edyty Górniak: ile lat skończyła gwiazda?

Nawet osoby niesłuchające muzyki Edyty Górniak mogą interesować się jej twórczością. Chodzi jednak o działania w mediach społecznościowych, gdzie gwiazda często pisze treści budzące rozmaite reakcje - od zdziwienia, przez śmiech po przerażenie.

Nie inaczej było 14 listopada 2023 roku, kiedy na Instagramie piosenkarki pojawił się wpis z okazji jej urodzin. Być może to już oklepany żart, ale w 2022 roku gwiazda sama go na siebie ściągnęła, kiedy wyznała jednemu z fanów, że jest już na Ziemi od 4000 lat, "mierząc czasem linearnym". Działo się to kilka tygodni przed jej 50. urodzinami.

Redakcja poleca

Trochę ponad rok później również nie zabrakło typowych mądrości Górniak. Artystka opublikowała swoje zdjęcie, które okrasiła interesującym opisem.

"Miłość to prawo Wszechświata. Zachwyt życiem - to mój wybór wdzięczności za Życie. Podróżowanie - to moja zachłanność na rozwój. Muzyka - to moja pasja & misja. Bycie życzliwym - to moja filozofia. Mnożenie uśmiechów i szczęścia w Sercach - to mój autograf. Fizyka kwantowa - to magia. A matematyka… to teoria" - czytamy w poście. 

Mamy do czynienia z typową dla Górniak "filozofią" życia, która charakteryzuje się natchnioną formą, górnolotnymi słowami i holistycznym podejściem do świata, które z jednej strony bazuje na uduchowionych mądrościach, a zdrugiej na najnowszych teoriach naukowych. Można się z tego śmiać, nazywać współczesnym pseudoszamanizmem, albo określić piosenkarkę foliarą. W końcu gwiazda niejednokrotnie mówiła o złych siłach czekających na ludzkość, biorobotach, a nawet podważała prawdziwość pandemii koronawirusa.

Redakcja poleca

Czy fizyka kwantowa to magia?

Z drugiej jednak strony fragment: "Fizyka kwantowa - to magia", nie jest wcale tak szalony, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Istnieją bowiem pewne fascynujące zbieżności z pozostałościami z czasów przednaukowych z dzisiejszą wiedzą na temat czasoprzestrzeni. W wielu kulturach przed nowożytnych pojawiają się pewne mityczne bądź symboliczne elementy, które w niezracjonalizowany sposób łączą się ze współczesną nauką.

Wystarczy, chociażby przywołać motyw Uroborosa - węża zjadającego własny ogon, który symbolizował nieskończoność i cykliczność świata. Pojawiał się w wielu mitologiach, w tym w mitologii nordyckiej, gdzie był nazywany Jormungandem. Wierzenia skandynawskie zakładały, że każdy Ragnarök - apokalipsa Asgardczyków i ludzi, to jednocześnie początek nowego świata.

Co ciekawe we współczesnej nauce pojawiają się teorie, zakładające istnieje pętli czasoprzestrzennych, które w pewnym sensie są rozwinięciem bardzo prostego symbolu Uroborosa. Coraz więcej fizyków kwantowych uważa, że wszechświat nie jest nieskończony, a stanowi raczej coś na wzór pętli. Do tego należy dodać popularne w dziełach z gatunku science fiction spostrzeżenie, stawiające znak równości między nauką i magią, rozumiane w ten sposób, że każdy przejaw magii można wytłumaczyć naukowo, o ile badacz posiada odpowiednio rozwiniętą wiedzę i technologię.

Redakcja poleca

Edyta Górniak kończy 51. lat: fani składają życzenia

Odchodząc jednak od rozważań filozoficzo-naukowych, zahaczających o mitologię i nieświadomość zbiorową i wracając do bardziej przyziemnych tematów, takich, jak urodziny Górniak. Jak nietrudno się domyślić, pod postem gwiazdy pojawiło się wiele życzeń od fanów.

"Z okazji urodzin życzę Pani, aby Pani życie było pełne miłości w każdej chwili, a każdy dzień przynosił radość z bliskości tych, których kocha Pani najbardziej. Niech te urodziny będą początkiem roku pełnego serdeczności i niesamowitych emocji" - czytamy w jednym z komentarzy. "TWÓJ WULKANICZNY Urok TO POEZJA PISANA PRZEZ BOGÓW" - komplementuje jeden z internautów. "Tak zapisane było w gwiazdach... Bądź bezpieczna moja Piękna Duszo" - głoszą inne życzenia. 

Bez względu na to, ile Edyta Górniak ma naprawdę lat, dołączamy do życzeń.

Źródło: Radio ZET/Instagtam

Nie przegap
Oni-zafundowali-sobie-wariacki-kolor-włosów-Kto-wypadł-najlepiej
16 Zobacz galerię
fot. Instagram @m_wisniewski1972