Obserwuj w Google News

Dziennikarz Polskiego Radia zwolniony. Wyciekł oburzający mail

2 min. czytania
07.11.2023 11:44
Zareaguj Reakcja

Zawirowania w Polskim Radiu. Dziennikarz Rafał Tomański został nagle zwolniony. Jest zdania, że powodem decyzji pani prezes była tematyka, którą poruszał w audycjach. Otrzymywał nawet od niej maile, w których miał podane, o czym może mówić na antenie.

Dziennikarz Rafał Tomański zwolniony z Polskiego Radia
fot. Damian KLAMKA/East News, Pawel Wodzynski/East News

Rafał Tomański przez kilka lat był pracownikiem TVP Info – na antenie prowadził serwisy informacyjne. W czerwcu 2022 roku zaczął pracę w radiowej Trójce. Był jednym z gospodarzy „Klubów Trójki”, „Salonu politycznego” i „Świata do trzeciej”. Prowadził również „Śniadanie w Trójce” emitowane w każdą sobotę. 12 sierpnia zaczęły się problemy dziennikarza.

Tego dnia poprowadził „Śniadanie w Trójce” w zastępstwie Beaty Michniewicz. Tematem było m.in. pierwsze pytanie referendalne. Rafał Tomański nie poruszył jednak treści drugiego pytania, które ogłoszono tuż przed startem audycji. Mówiono również o kontrowersjach wokół zakupu broni z Korei Południowej. To nie spodobało się prezesce Polskiego Radia, Agnieszce Kamińskiej, która wystosowała długiego maila do Tomańskiego.

Zobacz także:  Dziennikarz TVP Info zawieszony. „Ostatecznie wypadł z grafiku”

Prezeska Polskiego Radia instruowała dziennikarza

„Drobna rada i prośba, skoro zdarza się, że prowadzi Pan rozmowy polityczne. Chodzi o zaczynanie takich rozmów od najnowszych informacji. Sobotnie »Śniadanie w Trójce« rozpoczął Pan od »starego«, bo piątkowego pytania referendalnego. Tymczasem o godzinie 09:05 już od co najmniej dwóch godzin było znane drugie… I od niego powinien był Pan zacząć, bo to był najnowszy, najgorętszy news” – napisała Agnieszka Kamińska do Rafała Tomańskiego kilka dni po audycji. Dziennikarz wyjawił treść „Onetowi”.

Agnieszka Kamińska pouczyła dziennikarza, że w audycji powinien też poruszyć kwestię postrzegania Polski w świecie jako silnego państwa, posiadającego dużą armię. Forsowała też podejmowanie tematu jesiennego referendum.

„Namawianie, nakłanianie ludzi do niepójścia na referendum jest ANTYDEMOKRATYCZNE, ANTYPAŃSTWOWE I ANTYOBYWATELSKIE. [...] Wzięcie udziału w referendum jest w interesie każdego Polaka. Jeśli bowiem NIE IDZIESZ, to na każde z tych pytań odpowiadasz TAK” – pisała prezeska.

Redakcja poleca

Rafał Tomański zwolniony z Polskiego Radia

Rafał Tomański powiedział „Onetowi”, że odpisał na maila Agnieszki Kamińskiej. Nie dostał już jednak odpowiedzi. Po tej sytuacji został odsunięty od formatów politycznych. Kierownictwo miało mu dać do zrozumienia, że zadawanie niewygodnych pytań jest niemile widziane. Rafała Tomańskiego dodatkowo zapewniono, że będzie mógł realizować się w programach niezwiązanych z polityką.

Dziennikarz mimo to zniknął z „Trójkowego Komentarza”, a „Kluby Trójki” usunięto z anteny. Z kolei podczas prowadzenia formatu „Świat do trzeciej” w jednej z audycji mówiono o korupcji w Ukrainie. Wydawca programu czterokrotnie upominał Tomańskiego przez słuchawkę, aby kończył rozmowę o niewygodnych tematach.

Ostatecznie do dziennikarza zadzwonił szef anteny, Marcin Wąsiewicz, przekazując informację o zwolnieniu. Powodem miało być „wyczerpanie się formuły współpracy”. Polskie Radio nie odpowiedziało na pytania „Onetu” odnośnie okoliczności zwolnienia Tomańskiego.

Źródło: Radio ZET/Onet

Nie przegap
Gwiazdy zwolnione z TVP
8 Zobacz galerię
fot. Mateusz Grochocki/East News, VIPHOTO/East News, VIPHOTO/East News